Články / Offtopic / / Komix

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.02.2021

„Ředitelko Wallerová? Vadilo by vám, kdybych vás oslovoval ,matkoʻ? Pomohlo by mi to se soustředit.“

Sebevražedný oddíl. Snůška druhořadých zločinců se superschopnostmi, která za příslib snížení trestu pomáhá americké vládě v situacích zavánějících smrtí. Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Na HBO Max a do vydesinfikovaných kin se pomalu řítí druhé pokračování Sebevražedného oddílu od Jamese Gunna, který po vyhazovu od Disneyho zakotvil u konkurence, a na tuzemský trh zároveň přichází čtvrté pokračování komiksového Sevebražedného oddílu ze série New 52. V něm se antihrdinové dostávají pod drobnohled geniálního sériového vraha Jima Gordona Jr., syna šéfa Gothamského policejního sboru (vzpomínáte na klučinu, co ho v Temném rytíři málem odpravil Harvey Dent?), faktického vypravěče příběhu nazvaného Výchova a trest. Členové týmu se rehabilitují po poslední akci – Harley se učí německy, Deadshot vstává z mrtvých, Voltaic vybuchuje. Kotův Sebevražedný oddíl má spád, skvělé hlášky a hlavně je zábavný. Pod novým vedením a se zamilovaným psychoanalytikem v zádech se tým v Las Vegas dostane do šíleného konfliktu s příšerou složenou z mrtvol, ale skutečný problém nespočívá v ničení gamblerského ráje a zabíjení překvapených hazardérů, ale v nestabilitě sloučeniny, která dokázala oživit mrtvé buňky.


Vizuální stránka se povedla mimořádně – Patrick Zircher umí strhnout nejen akcí, ale i jednoduchým „přepínáním“ z (anti)hrdiny na (anti)hrdinu. Spolupráce s Kotem nechává vyniknout jeho silným stránkám, ať jde o kreslení krajinky s jeřábem popelavým nebo rušného velkoměsta při útoku monstra. Kresbu v průběhu svazku převzal průměrný Rick Leonardi a Kota v závěrečných příbězích zase nahradil Matt Kindt, který nepíše vyloženě zle, ale oproti nápaditému úvodu jde o kvalitativní sešup.

recenze na minulý díl zde

Ostravský rodák Aleš Kot nalil do série čerstvou krev a je škoda, že u ní déle než po dobu dvou příběhů této knihy nevydržel. Jeho odchod je shrnut pod obligátní frázi „kreativní neshody”, ale prý měl připravený mnohem širší příběh, který kolidoval s knihou Věčné zlo od Geoffa Johnese. Obětí rozkmotření s vydavatelstvím DC je i Kotův stále nevydaný batmanovský příběh pro sérii Legends of the Dark Knight. Škoda, Kota u DC už asi nikdy neuvidíme.

Info

Aleš Kot, Matt Kindt, Patrick Zircher, Sebevražedný oddíl 4: Výchova a trest (BB/art, 2020)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace