Články / Offtopic / / Komix

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.02.2021

„Ředitelko Wallerová? Vadilo by vám, kdybych vás oslovoval ,matkoʻ? Pomohlo by mi to se soustředit.“

Sebevražedný oddíl. Snůška druhořadých zločinců se superschopnostmi, která za příslib snížení trestu pomáhá americké vládě v situacích zavánějících smrtí. Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Na HBO Max a do vydesinfikovaných kin se pomalu řítí druhé pokračování Sebevražedného oddílu od Jamese Gunna, který po vyhazovu od Disneyho zakotvil u konkurence, a na tuzemský trh zároveň přichází čtvrté pokračování komiksového Sevebražedného oddílu ze série New 52. V něm se antihrdinové dostávají pod drobnohled geniálního sériového vraha Jima Gordona Jr., syna šéfa Gothamského policejního sboru (vzpomínáte na klučinu, co ho v Temném rytíři málem odpravil Harvey Dent?), faktického vypravěče příběhu nazvaného Výchova a trest. Členové týmu se rehabilitují po poslední akci – Harley se učí německy, Deadshot vstává z mrtvých, Voltaic vybuchuje. Kotův Sebevražedný oddíl má spád, skvělé hlášky a hlavně je zábavný. Pod novým vedením a se zamilovaným psychoanalytikem v zádech se tým v Las Vegas dostane do šíleného konfliktu s příšerou složenou z mrtvol, ale skutečný problém nespočívá v ničení gamblerského ráje a zabíjení překvapených hazardérů, ale v nestabilitě sloučeniny, která dokázala oživit mrtvé buňky.


Vizuální stránka se povedla mimořádně – Patrick Zircher umí strhnout nejen akcí, ale i jednoduchým „přepínáním“ z (anti)hrdiny na (anti)hrdinu. Spolupráce s Kotem nechává vyniknout jeho silným stránkám, ať jde o kreslení krajinky s jeřábem popelavým nebo rušného velkoměsta při útoku monstra. Kresbu v průběhu svazku převzal průměrný Rick Leonardi a Kota v závěrečných příbězích zase nahradil Matt Kindt, který nepíše vyloženě zle, ale oproti nápaditému úvodu jde o kvalitativní sešup.

recenze na minulý díl zde

Ostravský rodák Aleš Kot nalil do série čerstvou krev a je škoda, že u ní déle než po dobu dvou příběhů této knihy nevydržel. Jeho odchod je shrnut pod obligátní frázi „kreativní neshody”, ale prý měl připravený mnohem širší příběh, který kolidoval s knihou Věčné zlo od Geoffa Johnese. Obětí rozkmotření s vydavatelstvím DC je i Kotův stále nevydaný batmanovský příběh pro sérii Legends of the Dark Knight. Škoda, Kota u DC už asi nikdy neuvidíme.

Info

Aleš Kot, Matt Kindt, Patrick Zircher, Sebevražedný oddíl 4: Výchova a trest (BB/art, 2020)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace