Články / Reporty

Ladies Is Troubles? Never Sol.

Ladies Is Troubles? Never Sol.

David Čajčík | Články / Reporty | 29.09.2013

„To by bylo hustý, hrát v Akropoli,“ řekly si Sára Vondrášková a Kateřina Šantrochová před dvěma lety na kávě. Není Akropole jako narvaná Akropole, která uvítala první jmenovanou při křtu debutu Under Quiet. Pod jménem Never Sol si Sára Vondrášková mohla dovolit nejen krásný moderní design bookletu, ale hlavně štědré kompozice produkované Janem P. Muchowem.

Večer otevírala Kateřina Šantrochová se svou kapelou Sant Roche. Neurotický projev zpěvačky kontrastoval s pozdějším vyklidněným, ale neméně procítěným zpěvem Never Sol, nicméně i tak mají obě více společného. Kapelu je nutné někdy poslat do zákulisí a nechat znít skladby v té nejčistší podobě, takové, v jaké byly napsány – pouze s klavírem. A nebo ne. Protože teprve se spoluhráči za zády dostávají všechny odstíny. Rychlá vibrata s nádechem Mono, šansonové rytmy nebo křehký zpěv rozbitý nekompromisním rockovým riffem v House. Jak sami přiznávají, v názvech skladeb mají bordel (Fenkopes?), ale v tom, co chtějí skládat, mají Sant Roche úplný pořádek.

Tři ženy v bílém, jedna v černém. Pro koncertní účely doplnila Sára Vondrášková kapelu o tři instrumentalistky. A jednoho muže na občasnou výpomoc s dechovou sekcí. Tomáš Dvořák a.k.a. Floex si vzal vtipně příhodné triko s nápisem Ladies Is Troubles, ve skutečnosti žádné nebyly. Jakkoliv koncertu naprosto dominoval oslnivý hlas hlavní zpěvačky, do popředí se daleko více dostaly poloelektronické bicí, o houslových partech nemluvě.

Jaká je tedy pokřtěná deska? Poprask na scéně asi nezpůsobí, ale ukazuje, že z Krymského podsvětí může vzejít někdo, kdo se správnou dávkou invence a skvělými lidmi kolem sebe dokáže vytvořit hned napoprvé dílo, které zaujme. Na první poslech. A ať už v tom někdo hledá temnou výpověď poodkryté duše zahalené basovým hávem v Places nebo naopak jemné přelévající se tóny rozložených akordů protnutých smířeným hlasem v Running with the Wolves, Jameson stvrdil poměrně výjimečnou desku, která zní naživo snad ještě naléhavěji a upřímněji.

Kromě skladeb z Under Quiet zazněla i Gone z nového EP Floexe, na níž Never Sol hostuje. Nebo duet na klavír, jeden z archivních kousků z dob, kdy s Kateřinou Šantrochovou vystupovaly (a vystupují, pozn. ed.) pod jménem Káča a Sára. Výběr přídavku v podobě ten večer podruhé zahrané Hands potvrzuje pozici skladby coby jedné z nejsilnějších na celém albu, něžný zpěv vrcholí v epickém refrénu s bohatým aranžmá a adelovským nádechem. Na závěr překvapení a skladba Breathe, jedna z nejelektroničtějších na desce, dostává pouze s klavírem jiný rozměr. Je to ten původní? Funguje to i takto? Ano, ale stejně buďme rádi, že dle slov Never Sol ji nejvíce v hudbě naučili Muchow a Floex.

Info

Never Sol + Sant Roche
26. 9. 2013, Palác Akropolis, Praha

foto © Fomas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Láska, pot a sníh (Hear Me!)

Jiří Přivřel 05.12.2023

Tři dny radikálního naslouchání. Metalovou performancí první večer zavírá Petr Válek, Ondřej Merta a Jára Tarnovski. Poslech v rampě. Stíháme poslední tramvaj, což se další dny nepodaří...

Nekonečná experimentální mše (William Basinski)

Julia Pátá 03.12.2023

„Vím, že bych tady neměl klít, ale tahle společnost je plná sráčů, kteří se vás snaží vyždímat kvůli výdělku,“ dodal bujarý Basinski záhy se omlouvaje „pohledu shora“.

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace