Články / Reporty

Ladies Is Troubles? Never Sol.

Ladies Is Troubles? Never Sol.

David Čajčík | Články / Reporty | 29.09.2013

„To by bylo hustý, hrát v Akropoli,“ řekly si Sára Vondrášková a Kateřina Šantrochová před dvěma lety na kávě. Není Akropole jako narvaná Akropole, která uvítala první jmenovanou při křtu debutu Under Quiet. Pod jménem Never Sol si Sára Vondrášková mohla dovolit nejen krásný moderní design bookletu, ale hlavně štědré kompozice produkované Janem P. Muchowem.

Večer otevírala Kateřina Šantrochová se svou kapelou Sant Roche. Neurotický projev zpěvačky kontrastoval s pozdějším vyklidněným, ale neméně procítěným zpěvem Never Sol, nicméně i tak mají obě více společného. Kapelu je nutné někdy poslat do zákulisí a nechat znít skladby v té nejčistší podobě, takové, v jaké byly napsány – pouze s klavírem. A nebo ne. Protože teprve se spoluhráči za zády dostávají všechny odstíny. Rychlá vibrata s nádechem Mono, šansonové rytmy nebo křehký zpěv rozbitý nekompromisním rockovým riffem v House. Jak sami přiznávají, v názvech skladeb mají bordel (Fenkopes?), ale v tom, co chtějí skládat, mají Sant Roche úplný pořádek.

Tři ženy v bílém, jedna v černém. Pro koncertní účely doplnila Sára Vondrášková kapelu o tři instrumentalistky. A jednoho muže na občasnou výpomoc s dechovou sekcí. Tomáš Dvořák a.k.a. Floex si vzal vtipně příhodné triko s nápisem Ladies Is Troubles, ve skutečnosti žádné nebyly. Jakkoliv koncertu naprosto dominoval oslnivý hlas hlavní zpěvačky, do popředí se daleko více dostaly poloelektronické bicí, o houslových partech nemluvě.

Jaká je tedy pokřtěná deska? Poprask na scéně asi nezpůsobí, ale ukazuje, že z Krymského podsvětí může vzejít někdo, kdo se správnou dávkou invence a skvělými lidmi kolem sebe dokáže vytvořit hned napoprvé dílo, které zaujme. Na první poslech. A ať už v tom někdo hledá temnou výpověď poodkryté duše zahalené basovým hávem v Places nebo naopak jemné přelévající se tóny rozložených akordů protnutých smířeným hlasem v Running with the Wolves, Jameson stvrdil poměrně výjimečnou desku, která zní naživo snad ještě naléhavěji a upřímněji.

Kromě skladeb z Under Quiet zazněla i Gone z nového EP Floexe, na níž Never Sol hostuje. Nebo duet na klavír, jeden z archivních kousků z dob, kdy s Kateřinou Šantrochovou vystupovaly (a vystupují, pozn. ed.) pod jménem Káča a Sára. Výběr přídavku v podobě ten večer podruhé zahrané Hands potvrzuje pozici skladby coby jedné z nejsilnějších na celém albu, něžný zpěv vrcholí v epickém refrénu s bohatým aranžmá a adelovským nádechem. Na závěr překvapení a skladba Breathe, jedna z nejelektroničtějších na desce, dostává pouze s klavírem jiný rozměr. Je to ten původní? Funguje to i takto? Ano, ale stejně buďme rádi, že dle slov Never Sol ji nejvíce v hudbě naučili Muchow a Floex.

Info

Never Sol + Sant Roche
26. 9. 2013, Palác Akropolis, Praha

foto © Fomas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.