Články / Reporty

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov | Články / Reporty | 01.09.2020

Jedno z top jmen současného dnb Imanu koncem léta na místě, kterému se říká Pekelné doly? Neváhal jsem a nebyl sám, jeden z menších Darkshirů se rychle vyprodal. V pořadí osmý večírek pod touto nálepkou sliboval jediného zahraničního umělce mezi řadou domácích, ale hlavně důraz na atmosféru a kreativní přístup, jaký je u nás v drumech spíše ojedinělý. Vyznavači techna odhodlaně vyhledávají stále nové lokace, kam přinést svou oblíbenou odrhovačku, zatímco zlámaná scéna je v tomto spíše konzervativní. Darkshire hodně slibuje a v minulosti sliby naplnil, co nás čeká tentokrát?

Bývalá tajná nacistická továrna na kulomety nyní dlouhodobě slouží jako základna motorkářskému klubu. Jeho členové jsou ale ochotni svoje doupě propůjčit i tanečníkům, kteří do jeskyní řídce rozmístí světla a repráky, takže lze bloudit chodbami a hledat nejlepší podívanou či zvuk. Stage je jedna, ale se dvěma vchody, které na pódium nabízí pohledy zepředu a z boku. Pod převisem venku se dá i v lehkém dešti kempit, žvýkat smažák v housce a pozorovat rudě nasvícené jehličnany. Prostor jen o málo větší než pražské kluby netrpí festivalovými neduhy, jako jsou přílišné vzdálenosti, fronty nebo nedostatek záchodů a i ztracení jedinci se brzy promění v nalezence.

Drop Database se nedávno mihnul na Noisia Radio se svým trackem Follow. Zkraje nasazuje moderní minimalistický zvuk, ostrý, ale ne brutální, a střídá ho s mainstreamovými foghorny. Slušná rozehřívačka. Atmosféru bohužel zboří trio N:Force, A-Cray a Symplex. Všechno djs, na které do klubu rád zajdu, zejména N:Force sází precizní double dropy, ale veselý taneční drum & bass se do jeskyní nehodí. Už vůbec bych ho neoznačil za experimentální, jak hrdě tvrdí rychle vyprodaná trika.

Velká očekávání slibuje Forbidden Society. Jeden z nejvýznamnějších umělců na české scéně se v roce 2017 na EP Depths vydal se svojí produkcí novým směrem. Opustil distortiony a násilí a začal se rozhlížet po světě deepu a pomalejších temp. Nedávné EP Subworld vydané na holandském Vision už se zcela liší od povědomého zvuku a esteticky skvěle zapadá právě do konceptu Darkshire. Proč se Forbidden nakonec rozhodne zahrát jen několik skladeb v tomto stylu a pak sklouzne do své plechové komfortní zóny, je mi záhadou.

Veškeré pochybnosti rychle rozptýlí Imanu. Podle některých nová vlna dnb, podle mě spíše dnb minimalismus, tak či tak jde o zářného reprezentanta stylu, který vedle něj razí třeba Buunshin nebo Proxima. Pryč s harmonickými basy, plynulými melodiemi a naplňujícími vokály; nahradí je malebná sekvence zvuků. Někde mezi noisem a popem se nachází estetika nové generace. Rychty, ale ne prasárny, hlas lidský, ale bez obsahu, rytmy, ale buď repetitivní zcela, nebo vůbec. Čistý mix, čitelný projev, abstraktní obsah. Srovnej se snadno dekódovatelným jumpupem posledních pěti let nebo synťákovou veselicí těch předchozích. Už jsem několikrát nové trendy neúspěšně prorokoval, tady ale nejde jen o formality v rámci jednoho žánru: koule a trávu nahradil ketamin, barevná trika a chino kalhoty přebily černé hávy se silnou, jednobarevnou grafikou jak od Billie Eilish. Kompletní generační přerod. Anebo stárnu.

Cockroach po Imanuově oknu do budoucnosti zvolí spíše konzervativní neurofunkový přístup. Ne tak Meph, který solí v podobně moderním hávu jako na začátku Drop Database. Místo Shmidaa a Bicmana už se poraženě odeberu vyspat do auta zaparkovaného na statku za hřbitovem, příště hoši.

Zůstávám vděčný za snahu Darkshire kolektivu u nás posouvat drum & bass nejen hudebně. Tuto potřebu ale zřejmě nevnímá téměř polovina vystupujících a není ochotná přispět svým dílem – přizpůsobit svůj set a podílet se na konzistentní atmosféře. Zůstává otázkou, jestli je na místě to po nich chtít; osobně si na veselou párty raději skočím do Stormu a v jedinečných lokacích očekávám jedinečná vystoupení.

Info

Darkshire
29. 8. 2020 Pekelné doly, Cvikov

foto © Darkshire

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Metronome ještě nemá vybudovanou tradici

Zdeněk Němec 29.06.2022

Nick Cave & The Bad Seeds, Beck a Underworld coby headlineři letošního Metronomu zabodovali. Co ostatní, co všechno ostatní?

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Noc nikdy neutekla tak rychle (Mišmaš)

Veronika Miksová, cyril kosak 26.06.2022

Jsme doma, nebo venku? Jak se dívat na vývoj festivalu Mišmaš a jak na karpatské výhledy? O potocích lásky, dobrý lidech a dětech coby nadějích.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace