Články / Reporty

David Lynch: Na Brno dobrý neboli křest desky Nod Nod

David Lynch: Na Brno dobrý neboli křest desky Nod Nod

David Vo Tien | Články / Reporty | 29.11.2014

Jsou koncerty, co vám změní život, zničí večer nebo ze kterých nasraně, zklamaně nebo nepředvídatelně odejdete. Na některých potkáte nový kámoše, lásky, nepřátele. Na některých si třeba jenom přijdete zaprdět do kotle nebo pokecat s barmanem. Holky mi říkaly, že jsou i „venčící koncerty“, takže ty prej asi taky. A pak koncerty z edice: nejlepší křest na světě.

V Brně není nuda. Možná smrdí potem, ale je to krásný město. Tohle město totiž maká. Tyvole, na Brno dobrý. V Brně jsem byl dvakrát a jako rodilej Pražák musím říct, že mě pěkně sere, že jsem nestihl ani jeden koncert v Boru. A jestli nestihnu do konce roku přijet do Kabátu, tak jsem zkund. Každopádně přes několik koncertů Vlněny v Praze jsem je viděl až v Chotěboři. Možná to pražský gnómy nezajímá, ale je to 120 kilasů od Brna. Neznamená to, že jsem svůj rozenej pragocentrismus poslal k pěti šípkům, jde spíš o náhodu. Podstatný ale je, že jsem se tam z Vlněny posral. Výpovědní hodnota? Absolutní! Argumenty? Přijdou záhy.

Teď bubeník zasedl za bicí, zbytek čekal v backstagi jako hladová, ale trpělivá zvěř. A on to rube o ráfky jak magor. Tatatatatatata! Přiběhnou dva rafani se strunama a noise rock šuká metal. Sludgový zásyp kamení střídá časté vynechávání dob, dost možná jsem slyšel protirytmy. Drsnej zvuk basy na steroidech a zpěv všech tří sígrů. A ty texty! Vidím brožuru s texty ve tvaru sbírky. Zvuk železa ze sedmi směrů/ drž ty koleje a housku pod nosem/ bouchačku u ksichtu/ pak za pasem. Tahle kapela poctivě smrdí potem. A je plná krve. Na Brno dost dobrý. V blízký době by měla vyjít split kazeta s Kurac. To znamená - dvě strany poctivýho čůráckýho diktátu.

Nod Nod zakončili set dvěma písněma, které rozhodně překvapily, a vydaly za mnohojeden přídavek. První, I’m Waiting Here od Davida Lynche feat. Lykke Li. Překvapeně jsem vykulil oči a pak jako letitý fanoušek obou se nechal dojímat. Druhá zazněla, jako poslední rána z milosti, Llorando z Mullholand Drive. Člověk nemusí umět španělsky nebo znát originál Roye Orbisona (víte, kdo byl Roy Orbison, žejo?), aby ho to rozechvělo. Všechny přídavky ostatních kapel teď působí jako mdlá rutina „aby se neřeklo“. Předtím Nod Nod odehráli celou desku od začátku do konce, což provázelo několik úsměvných momentů mezi skladbami, které vycházejí z přirozenosti členů kapely. Veronika naživo přesvědčila svým pěveckým umem ještě víc jak z desky. Plynule přecházela od zpěvu k zlověstnějšímu projevu a nemůžu neříct, že když řvala „I hate you“, tak že z ní nešel strach. A co jsem zapomněl říct v recenzi desky, baví mě, jak pracují s dynamikou ticho/hluk, protože to nehrají tím typickým postrockovým ani grungeovým mustrem. A vůbec, přestaňte číst tenhle text a běžte si už pustit desku!

Info

Nod Nod + Vlněna
26. 11. 2014, Klub 007 Strahov, Praha
foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace