Články / Reporty

David Lynch: Na Brno dobrý neboli křest desky Nod Nod

David Lynch: Na Brno dobrý neboli křest desky Nod Nod

David Vo Tien | Články / Reporty | 29.11.2014

Jsou koncerty, co vám změní život, zničí večer nebo ze kterých nasraně, zklamaně nebo nepředvídatelně odejdete. Na některých potkáte nový kámoše, lásky, nepřátele. Na některých si třeba jenom přijdete zaprdět do kotle nebo pokecat s barmanem. Holky mi říkaly, že jsou i „venčící koncerty“, takže ty prej asi taky. A pak koncerty z edice: nejlepší křest na světě.

V Brně není nuda. Možná smrdí potem, ale je to krásný město. Tohle město totiž maká. Tyvole, na Brno dobrý. V Brně jsem byl dvakrát a jako rodilej Pražák musím říct, že mě pěkně sere, že jsem nestihl ani jeden koncert v Boru. A jestli nestihnu do konce roku přijet do Kabátu, tak jsem zkund. Každopádně přes několik koncertů Vlněny v Praze jsem je viděl až v Chotěboři. Možná to pražský gnómy nezajímá, ale je to 120 kilasů od Brna. Neznamená to, že jsem svůj rozenej pragocentrismus poslal k pěti šípkům, jde spíš o náhodu. Podstatný ale je, že jsem se tam z Vlněny posral. Výpovědní hodnota? Absolutní! Argumenty? Přijdou záhy.

Teď bubeník zasedl za bicí, zbytek čekal v backstagi jako hladová, ale trpělivá zvěř. A on to rube o ráfky jak magor. Tatatatatatata! Přiběhnou dva rafani se strunama a noise rock šuká metal. Sludgový zásyp kamení střídá časté vynechávání dob, dost možná jsem slyšel protirytmy. Drsnej zvuk basy na steroidech a zpěv všech tří sígrů. A ty texty! Vidím brožuru s texty ve tvaru sbírky. Zvuk železa ze sedmi směrů/ drž ty koleje a housku pod nosem/ bouchačku u ksichtu/ pak za pasem. Tahle kapela poctivě smrdí potem. A je plná krve. Na Brno dost dobrý. V blízký době by měla vyjít split kazeta s Kurac. To znamená - dvě strany poctivýho čůráckýho diktátu.

Nod Nod zakončili set dvěma písněma, které rozhodně překvapily, a vydaly za mnohojeden přídavek. První, I’m Waiting Here od Davida Lynche feat. Lykke Li. Překvapeně jsem vykulil oči a pak jako letitý fanoušek obou se nechal dojímat. Druhá zazněla, jako poslední rána z milosti, Llorando z Mullholand Drive. Člověk nemusí umět španělsky nebo znát originál Roye Orbisona (víte, kdo byl Roy Orbison, žejo?), aby ho to rozechvělo. Všechny přídavky ostatních kapel teď působí jako mdlá rutina „aby se neřeklo“. Předtím Nod Nod odehráli celou desku od začátku do konce, což provázelo několik úsměvných momentů mezi skladbami, které vycházejí z přirozenosti členů kapely. Veronika naživo přesvědčila svým pěveckým umem ještě víc jak z desky. Plynule přecházela od zpěvu k zlověstnějšímu projevu a nemůžu neříct, že když řvala „I hate you“, tak že z ní nešel strach. A co jsem zapomněl říct v recenzi desky, baví mě, jak pracují s dynamikou ticho/hluk, protože to nehrají tím typickým postrockovým ani grungeovým mustrem. A vůbec, přestaňte číst tenhle text a běžte si už pustit desku!

Info

Nod Nod + Vlněna
26. 11. 2014, Klub 007 Strahov, Praha
foto © Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Žánrový chaos v centre Brna (FAUN Festival)

Maxim Mičúch 26.04.2023

V tichšej pasáži zrazu vreskot, z ktorého stuhla krv. „Stand up! Stand the fuck up!“ kričala žena so šialeným pohľadom a tečúcim make-upom...

Sladké mámení (Lucrecia Dalt)

Lukáš Grygar 25.04.2023

Často nebylo zřejmé, na které straně pódia jaký hudební prvek vzniká, občas jsme taky netušili, jestli už tleskat. Rozhodně jsme ale tleskat chtěli a potřebovali.

Éterická spřízněnost (Amelie Siba + Black Tar Jesus)

Pavlína Sedláčková 23.04.2023

Pohyby publika zpomalily a zesmutněly, ačkoliv si to jeho značná část ve svém pohroužení do hřejivého indie rytmu ani neuvědomovala...

Stále na příjmu (Justin Adams & Mauro Durante)

Akana 22.04.2023

... a záleží na schopnostech a citu konkrétních hudebníků, jestli vznikne jalový paskvil nebo životaschopný zárodek nového hudebního dialektu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace