Články / Offtopic / / Komix

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.06.2020

Pistolník Roland Deschain přišel v prvním díle komiksové Temné věže kvůli své posedlosti o všechno. Nejdříve ztratil matku, kterou pod vlivem čar prohnal kulku, poté otce a nakonec všechny přátele v poslední bitvě mezi dobrem a zlem na kopci Jericho. Když se vydrápal z hromady mrtvol, kterou na něj jeho nepřátelé navršili, zůstala pouze jediná věc, která ho hnala dál. Bájný středobod všech světů, po kterém touží jako kojenec po cecku. Temná věž.

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším. Ve své době totiž po dlouhé době rozšiřovala jeho opus magnum. Temná věž čekala už pátý rok na pokračování a fanoušci tehdy dychtili po dalším vyprávění. Pistolník se zde po bitvě s mutanty setkává s jeptiškami, které ho po vzoru báby z perníkové chaloupky pomalu uzdravují a vykrmují, aby mu pak mohly vypít krev z těla. Roland je většinu času ochrnutý a omotaný v síti, děs pramení především z malých broučků, kteří ho čas od času obklopí a pomalu mu opravují potrhané tkáně. Děj je hutný, a i když hlavního hrdinu na cestě k věži nijak neposouvá, nabízí zajímavé rozšíření imaginárního světa. Nechybí romantická linka (už třetí od začátku série), která sice působí malinko ohraně, ale přináší pointu obsahově podobnou tragickým upířím romancím, formálně však mnohem lépe vystavěnou.

Zamrzí průměrná kresba Richarda Isanovea a Lukea Rosse, která nedokáže adekvátně zprostředkovat hororové ladění celého dílu. Fantaskní výjevy, které vévodily prvním knihám, nahradilo rutinní znázornění akce a legrační pojetí některých postav.

Komiksová Temná věž to nemá vůbec lehké. Snaží se kráčet ve stopách „krále“, ale daří se jí to jen na půl. Především schází výraznější vizuální forma, kterou v počátcích série poskytoval Jae Lee, a odvaha ukázat příběh Stephena Kinga z jiné perspektivy než nabízí jeho sága. Pokud už scenárista uhne od předlohy, vrší banální situace. Zde se přímo nabízela možnost prozkoumat Sestřičky z Elurie jako takové, vytěžit jejich potenciál a jejich minulost, na kterou King rezignoval. Nebylo by od věci nechat být hlavní postavu Rolanda pouze tou vedlejší, už si protrpěl dost.

Info

Peter David, Richard Isanove, Luke Ross - Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie (Crew, 2020)
komiks na stránkách vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.

Není Jodorowsky jako Alejandro (Metabaron)

3DDI3 10.10.2020

I když zatím poslední přírůstek do takzvaného Jodowerza nenese plnou péči svého tvůrce, je třeba podotknout, že Frissen je velice schopným následovníkem.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.