Články / Offtopic / / Komix

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.06.2020

Pistolník Roland Deschain přišel v prvním díle komiksové Temné věže kvůli své posedlosti o všechno. Nejdříve ztratil matku, kterou pod vlivem čar prohnal kulku, poté otce a nakonec všechny přátele v poslední bitvě mezi dobrem a zlem na kopci Jericho. Když se vydrápal z hromady mrtvol, kterou na něj jeho nepřátelé navršili, zůstala pouze jediná věc, která ho hnala dál. Bájný středobod všech světů, po kterém touží jako kojenec po cecku. Temná věž.

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším. Ve své době totiž po dlouhé době rozšiřovala jeho opus magnum. Temná věž čekala už pátý rok na pokračování a fanoušci tehdy dychtili po dalším vyprávění. Pistolník se zde po bitvě s mutanty setkává s jeptiškami, které ho po vzoru báby z perníkové chaloupky pomalu uzdravují a vykrmují, aby mu pak mohly vypít krev z těla. Roland je většinu času ochrnutý a omotaný v síti, děs pramení především z malých broučků, kteří ho čas od času obklopí a pomalu mu opravují potrhané tkáně. Děj je hutný, a i když hlavního hrdinu na cestě k věži nijak neposouvá, nabízí zajímavé rozšíření imaginárního světa. Nechybí romantická linka (už třetí od začátku série), která sice působí malinko ohraně, ale přináší pointu obsahově podobnou tragickým upířím romancím, formálně však mnohem lépe vystavěnou.

Zamrzí průměrná kresba Richarda Isanovea a Lukea Rosse, která nedokáže adekvátně zprostředkovat hororové ladění celého dílu. Fantaskní výjevy, které vévodily prvním knihám, nahradilo rutinní znázornění akce a legrační pojetí některých postav.

Komiksová Temná věž to nemá vůbec lehké. Snaží se kráčet ve stopách „krále“, ale daří se jí to jen na půl. Především schází výraznější vizuální forma, kterou v počátcích série poskytoval Jae Lee, a odvaha ukázat příběh Stephena Kinga z jiné perspektivy než nabízí jeho sága. Pokud už scenárista uhne od předlohy, vrší banální situace. Zde se přímo nabízela možnost prozkoumat Sestřičky z Elurie jako takové, vytěžit jejich potenciál a jejich minulost, na kterou King rezignoval. Nebylo by od věci nechat být hlavní postavu Rolanda pouze tou vedlejší, už si protrpěl dost.

Info

Peter David, Richard Isanove, Luke Ross - Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie (Crew, 2020)
komiks na stránkách vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace