Články / Offtopic / / Komix

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.06.2020

Pistolník Roland Deschain přišel v prvním díle komiksové Temné věže kvůli své posedlosti o všechno. Nejdříve ztratil matku, kterou pod vlivem čar prohnal kulku, poté otce a nakonec všechny přátele v poslední bitvě mezi dobrem a zlem na kopci Jericho. Když se vydrápal z hromady mrtvol, kterou na něj jeho nepřátelé navršili, zůstala pouze jediná věc, která ho hnala dál. Bájný středobod všech světů, po kterém touží jako kojenec po cecku. Temná věž.

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším. Ve své době totiž po dlouhé době rozšiřovala jeho opus magnum. Temná věž čekala už pátý rok na pokračování a fanoušci tehdy dychtili po dalším vyprávění. Pistolník se zde po bitvě s mutanty setkává s jeptiškami, které ho po vzoru báby z perníkové chaloupky pomalu uzdravují a vykrmují, aby mu pak mohly vypít krev z těla. Roland je většinu času ochrnutý a omotaný v síti, děs pramení především z malých broučků, kteří ho čas od času obklopí a pomalu mu opravují potrhané tkáně. Děj je hutný, a i když hlavního hrdinu na cestě k věži nijak neposouvá, nabízí zajímavé rozšíření imaginárního světa. Nechybí romantická linka (už třetí od začátku série), která sice působí malinko ohraně, ale přináší pointu obsahově podobnou tragickým upířím romancím, formálně však mnohem lépe vystavěnou.

Zamrzí průměrná kresba Richarda Isanovea a Lukea Rosse, která nedokáže adekvátně zprostředkovat hororové ladění celého dílu. Fantaskní výjevy, které vévodily prvním knihám, nahradilo rutinní znázornění akce a legrační pojetí některých postav.

Komiksová Temná věž to nemá vůbec lehké. Snaží se kráčet ve stopách „krále“, ale daří se jí to jen na půl. Především schází výraznější vizuální forma, kterou v počátcích série poskytoval Jae Lee, a odvaha ukázat příběh Stephena Kinga z jiné perspektivy než nabízí jeho sága. Pokud už scenárista uhne od předlohy, vrší banální situace. Zde se přímo nabízela možnost prozkoumat Sestřičky z Elurie jako takové, vytěžit jejich potenciál a jejich minulost, na kterou King rezignoval. Nebylo by od věci nechat být hlavní postavu Rolanda pouze tou vedlejší, už si protrpěl dost.

Info

Peter David, Richard Isanove, Luke Ross - Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie (Crew, 2020)
komiks na stránkách vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace