Články / Reporty

Decentní, a přesto silní B/B/S/

Decentní, a přesto silní B/B/S/

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 18.02.2015

Malá, přátelská a útulná. Taková je pražská Kavárna Potrvá, kterou v sobotu 14. února (tohle datum si zapamatujte, protože bude figurovat v žebříčcích za rok 2015) navštívila mezinárodní trojice hudebníků. V Praze se poprvé představil projekt B/B/S/ a jen těžko mohla parta pořadatelů vybrat vhodnější flek.

Kanaďan Aidan Baker s Nadjou (nebo bez) neustále křižuje Evropu. Do naší domoviny zavítal nejednou a jeho povědomá tvář nastupuje před publikum jako první. Smyčcem na kytaru jemně startuje první set. Vyzařuje z něj klid. K Bakerovi se připojuje Andrea Belfi, jehož role za bicí soupravou klame. Ne, není to jen bubeník, ale taky perkusionista, hráč smyčcem na činely a především jedna třetina celku. Jednotlivé iniciály v názvu kapely jasně definují vztah vystupujícího Kanaďana, Itala a Nora. V okamžiku, kdy sestavu na pódiu doplní i roztržitý Skodvin, je zřejmé jak moc je každá ingredience důležitá.

Poslední deska NK012 mě zatím nezasáhla, jak jsem čekal. Když nad tím teď přemýšlím, tak to bude „neukázněným“ poslechem, který je u minimalistické až ambientní psychedelie rozhodně nedostačující. Stejné je to s koncertem a zřejmě proto kapela rozdělila produkci do dvou částí - soustředění na max!

Aidan Baker, Andrea Belfi a Erik K Skodvin jsou natolik silné a inteligentní osobnosti, že nemají potřebu dávat svou důležitost najevo. Naopak. Občas je vidět, jak si navzájem pomáhají s rozvinutím hudebního motivu a gradující improvizací. Případně si jdou z cesty a vypadá to, že se hudba prakticky vytrácí. Už jste někdy viděli hrát kytaristu na struny trčící z ladící mechaniky? Je slyšet pouze Erikova vrzající židle nebo mačkání čudlíků, a přesto má dopad mikroskopického koncertu B/B/S na vnímavého posluchače neuvěřitelnou sílu. Pokud navíc vycházíme z předpokladu, že všechny zvuky, které nás obklopují, mohou být za jistých okolností hudbou, dostáváme se k nejčistší definici ambientní hudby.

Info

B/B/S/ (ca/it/nor)
14. 2. 2015, Kavárna Potrvá, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dvakrát tři na Contempulsu (Trio Catch, Poing)

Jan Starý 03.12.2019

Během celého bloku fascinovalo nejen to, jak precizně jsou hráčky sehrané, ale i souznění, které se dá občas zachytit u jazzových nebo rockových kapel.

Méně světla (Boy Harsher)

Michal Smrčina 02.12.2019

Vidím trika Nitzer Ebb, gotiky z krypt mísící se s klasickým techno výkvětem v černém, vidím chlapce v béžových rolácích...

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek 02.12.2019

Švédský fenomén Ghost hrál u nás už dvakrát, nikdy to ale nebylo pořádně. S plnohodnotnou show dorazili až nyní, do moderních, chladných prostor O2 Universa.

Chaos, který nikdy nenastal (Amnesia Scanner)

Natálie Zehnalová 02.12.2019

Stojíme kolem dokola nevelkého pódia, sestávajícího ze třech oddělených platforem situovaných tak, aby se na představení dalo dívat i z vrchních pater majestátní budovy Kraftwerku.

Iba plakať v tmavých kútoch (The Paper Kites)

Jonáš Sudakov 27.11.2019

Pri akustických častiach nabádal barmanov, aby robili tie najtichšie drinky v ich živote a fanúšikov zas povzbudzoval, aby sa pripojili k spevu, iba keď poznajú slová...

Contempuls 2019: Formy pro emoce (Ascolta, Satoko Inoue)

Jan Starý 26.11.2019

Kombinování médií je velkým tématem dneška, jen výjimečně je ovšem takto dotažené, smysluplné a působivé.

Nedělní chvilka s Kadebostany

Adéla Poláková 26.11.2019

Zpěvačka Kristina Jakovleva se upřeně dívá do dálky a přísný výraz skupiny podtrhuje podsaditý pozounista Ross Butcher svými výraznými sóly.

Zralá romantika Marka Lanegana

Akana 22.11.2019

Kapela zvolnila s táhlou Bleeding Muddy Water, která připomněla, jak lehce se v Laneganově tvorbě prolíná postpunkový odkaz s temně bluesovou romantikou amerických dálav.

Tell me it’s love, tell me it’s real (Cigarettes After Sex)

Dominik Polívka 22.11.2019

„Vždycky sem si myslel, že to zpívá ženská,“ baví se ve frontě před klubem Roxy mladý pár, jeden z mnoha toho večera.

Hromadná meditace s Ólafurem Arnaldsem

Adéla Poláková 21.11.2019

Arnalds se vrací s otázkou, zda v České republice vstávají lidi skutečně ve čtyři ráno, jak mu namluvil kolega-violista. Publikum se dá do smíchu.