Články / Reporty

Decentní, a přesto silní B/B/S/

Decentní, a přesto silní B/B/S/

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 18.02.2015

Malá, přátelská a útulná. Taková je pražská Kavárna Potrvá, kterou v sobotu 14. února (tohle datum si zapamatujte, protože bude figurovat v žebříčcích za rok 2015) navštívila mezinárodní trojice hudebníků. V Praze se poprvé představil projekt B/B/S/ a jen těžko mohla parta pořadatelů vybrat vhodnější flek.

Kanaďan Aidan Baker s Nadjou (nebo bez) neustále křižuje Evropu. Do naší domoviny zavítal nejednou a jeho povědomá tvář nastupuje před publikum jako první. Smyčcem na kytaru jemně startuje první set. Vyzařuje z něj klid. K Bakerovi se připojuje Andrea Belfi, jehož role za bicí soupravou klame. Ne, není to jen bubeník, ale taky perkusionista, hráč smyčcem na činely a především jedna třetina celku. Jednotlivé iniciály v názvu kapely jasně definují vztah vystupujícího Kanaďana, Itala a Nora. V okamžiku, kdy sestavu na pódiu doplní i roztržitý Skodvin, je zřejmé jak moc je každá ingredience důležitá.

Poslední deska NK012 mě zatím nezasáhla, jak jsem čekal. Když nad tím teď přemýšlím, tak to bude „neukázněným“ poslechem, který je u minimalistické až ambientní psychedelie rozhodně nedostačující. Stejné je to s koncertem a zřejmě proto kapela rozdělila produkci do dvou částí - soustředění na max!

Aidan Baker, Andrea Belfi a Erik K Skodvin jsou natolik silné a inteligentní osobnosti, že nemají potřebu dávat svou důležitost najevo. Naopak. Občas je vidět, jak si navzájem pomáhají s rozvinutím hudebního motivu a gradující improvizací. Případně si jdou z cesty a vypadá to, že se hudba prakticky vytrácí. Už jste někdy viděli hrát kytaristu na struny trčící z ladící mechaniky? Je slyšet pouze Erikova vrzající židle nebo mačkání čudlíků, a přesto má dopad mikroskopického koncertu B/B/S na vnímavého posluchače neuvěřitelnou sílu. Pokud navíc vycházíme z předpokladu, že všechny zvuky, které nás obklopují, mohou být za jistých okolností hudbou, dostáváme se k nejčistší definici ambientní hudby.

Info

B/B/S/ (ca/it/nor)
14. 2. 2015, Kavárna Potrvá, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…