Články / Recenze

Deerhunter se vrací zpátky do garáže

Deerhunter se vrací zpátky do garáže

Vojta Chmelík | Články / Recenze | 13.05.2013

Americká indierocková parta kolem skladatele, kytaristy a zpěváka Bradforda Coxe stihla za dobu své existence prozkoumat nejrůznější zákoutí žánru. Debut s příznačným názvem Turn It Up Faggot byl nekompromisním noisovým albem plným přebuzených aparátů a vazbících kytar odsouvajících zpěv někam do pozadí, a taky zemitá garáž, ambientní punk, vydatná masáž pro ušní bubínky. Následovala série zvukově výrazně civilnějších desek ovlivněných shoegazem. I když neupustili od zvukových experimentů, byl znát posun k písňovější tvorbě, který vyvrcholil pop-psychedelickou deskou Halcyon Digest z roku 2010.

Album Monomania, v pořadí šesté studiové LP, vydané letos u legendárního indie labelu 4AD, v tomto trendu nepokračuje. Zvukově se vrací zpátky do garáže, ale přitom si zachovává písničkovost z alb bezprostředně předcházejících. Spojuje v sobě to nejlepší ze všech období, kterými kapela prošla, aby dala dohromady silnou desku s několika hitovými songy, a přitom zůstala dost neurvalá, špinavá a drzá. Kombinace občas jen ledabyle naladěných kytar a zkresleného zpěvu vytváří kakofonii, ze které se čas od času vynoří chytlavá melodie (Neon Junkyard, Monomania). A občas poodkryje i druhou, něžnější a intimnější rovinu (The Missing, Nitebike). Při poslechu se vybavují jak garážové kapely z počátku minulé dekády typu The Vines nebo The Strokes (pár tracků zní jako z Is This It nahraném v drogovém opojení), tak klasikové rock’n’rollu let šedesátých.

Titulní píseň je energický diktát plný vitality a zdravé naštvanosti. Její stoupající dynamika vrcholí smrští vrstvených kytar přehlušujících mantrické opakování slova Monomania, což je označení pro psychickou poruchu, které v písni zazní celkem dvaasedmdesátkrát. Její televizní premiéra u Jimmyho Fallona byla ukázkovým punkovým představením. Pódium ovládl zjev Bradforda Coxe, převlečeného za personu nazvanou Connie Lungpin s parukou zakrývající obličej, v rozepnuté dámské blůze a s fingovaně pořezanými prsty. V gradujícím finále porazil stojan s mikrofonem a následován kamerou pomalu zmizel v útrobách budovy.

Celé vystoupení a vlastně i celou desku shrnul později otázkou: „Je mi jedno, jestli to bylo skvělý. Bylo to punkový?“ Ano. Bylo to punkový. A je to skvělý.

Info

Deerhunter – Momomania (4AD, 2013)
www.deerhuntertheband.blogspot.cz

Live: Deerhunter (usa), 26.10.2013, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace