Články / Recenze

Definitions of Pallbearer: pop s doommetalovým srdcem

Definitions of Pallbearer: pop s doommetalovým srdcem

David Vo Tien | Články / Recenze | 16.09.2014

Pallbearer jsou mladou krví v žilách doom metalu. Dohromady se dali v roce 2008 a debut Sorrow And Extinction vydali o čtyři roky později. Nejde o žádný all-star band, za sebou mají kapely, o kterých kromě správce zkušebny a nejvytrvalejších diskutérů metalových fór nikdo neslyšel. Může se tak zdát, skoro jako zázrak, že jejich debutové album zmiňují NPR, kde metalu zrovna dvakrát neholdují, hned ve dvou žebříčcích roku 2012. Profound Lore věděli, proč je upsat.

Na rozdíl od souputníků a kmotrů srdce Pallbearer bije pro silné melodie, harmonie a zpěv. Nebýt výrazného a pro tento žánr nezvyklého vokálu Bretta Campbella, na demu by zbyla jen chuť umlátit kyjem riffů, Electric Wizard / Spirit Caravan junior. Demo zní nejsyrověji, až s dlouhohrajícími alby vyměnili pazourek za nástěnné malby, sny a magický realismus. Změna nastává i v kompozici a celkovém zvuku - pokud na demo nahrávce působí (ne)využití dvou kytar samoúčelně, nový sound obhajuje smysl i místo. Jasné, slyšitelné rozdělení kytar na sólovou a rytmickou, vyhrávky, sólíčka, melodie versus tunové riffy a strunné dodatky dotvářející zvukomalebnost. Chce se mi říct: výpravný heavy metal pro posluchače, pro které je hudba svátek.

„V životě jsem nedělal s kapelou, co by používala tolik kytarových stop,“ říká Billy “Engine-Ear“ Anderson. Ucho, které dokázalo přes masivní riffáž, mohutnost, sílu a vrstvy kytar zanechat zvuku jasnost a dynamičnost a nestáhlo pohřebního zřízence do bláta. Jestli ještě na demu a Sorrow and Extinction Campbellův zpěv chvílemi připomínal Ozzyho Osbourna, na nové desce jsou vokály osobitější, jistější. Druhé album ukáže? Troufám si tvrdit, že Foundations of Burden se stane zásadní metalovou deskou, roku 2014 minimálně.

Texty na Sorrow and Extinction jsou plné tmy, vyhasínání, smrti, křehkosti, chladu, přízraků, stínů, krvácejícího světla a podobných témat, kterými se většina z nás za běžných okolností nezabývá. Lyrika Foundations of Burden se odklání od smrti, je víc introspektivní, plná otázek, dualistického pojetí světa (Worlds Apart) a obrazů, některé vás přesvědčí o možnosti navěky zůstat zabarikádovaný v obývacím pokoji. Endless open wound/ swirling mass -- ten billion eyes/ dismal cosmic tomb/ spines licking astral mind.

„Naše skladby jsou třikrát tak delší než klasické popové písně, téměř na sekundu, tak jsem se rozhodl, že je to náš způsob psaní pop songů.“ Může být těžká, pomalá, hlasitá hudba zároveň chytlavá a zábavná pro posluchače, co nechodí spát v džísce? Z osmadvaceti článků o Pallbearer jich sedmadvacet zmiňuje skutečnost, že doommetalový kvartet už s první deskou přilákal spoustu posluchačů, kteří běžně nefandí St. Vitus nebo Sleep. Pallbearer jeli tour s Deafheaven. Společný jmenovatel? Emocionální katarze?

Info

Pallbearer – Foundations of Burden (Profound Lore, 2014)
www.pallbearerdoom.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace