Články / Reporty

Den druhý: Pestřejší program versus komerční bizár (United Islands)

Anna Mašátová | Články / Reporty | 22.06.2014

Druhý Ostrovní den sice počasí návštěvníkům příliš nepřálo, programově ale nebylo co vytýkat. I proto překvapila nízká účast v prostoru Kinského zahrady, ostatní lokality praskaly ve švech.

Velmi příjemný objevem bylo mladé polské duo The Dumplings. Justyna Święs a Kuba Karaś se poznali na konkurzu pěvecké soutěže. I když každý vyznávali odlišné hudební žánry, dohromady vytvořili intimní elektronický projekt, připomínající české EOST nebo kapely s Emou Brabcovou v čele.

V rámci Dnů Jeruzaléma zavítalo do Prahy hned několik izraelských hudebníků a hudebnic. Z Tel Avivu dorazili na Rádio 1 stage LFNT (čti Elephant) nebo také Live Free Not Troubled aneb kytarista a zpěvák Ran Nir, basák Daniel Benhorin, bubeník Matan Asayag, pianista Yonatan Daskal a kytarista Yonatan Shilansky. Kdo se ve čtvrtek nevykopal na Klubovou noc, musel už kvůli LFNT zalitovat, skupina si totiž střihla v rámci United Islands hned dvoják. LFNT stojí prozatím na rockových kouscích z debutového alba Tales of a Drunken Man, vzniklých na cestách s kapelou Mojos, kterou Nir spoluzaložil se slavnějším kolegou Asafem Avidanem. Téměř klasický rock'n'roll řízlý grunge i noisem, upřímné texty a ano, přiznejme si to, nejen hudebně, ale i vizuálně zajímavá sestava. O pár metrů dále začínali na hlavním pódiu Ille, bohužel za účasti nepočetného publika. Zapomenout, Kočka, Ledňáčci i hit Holka ve tvý skříni, pro Ille škoda, že nehráli na nacpané Kampě nebo české scéně na Petříně. Tam sklízela velký potlesk třeba Katarzia, při jejímž poslechu jste se neubránili vzpomínce na Deža Ursinyho.

Kampa. Co dodat. Natřískáno, ale naprosto bizarní stánky změnily místo v podivný lunapark. KFC? Burgerking? Bylo to nutné? Jediné pocity, co člověk měl, bylo utéct, než ho pach omastku prolne skrz naskrz. Oproti pátečním, nepříliš zábavným Childhood stáli holandští When We Are Wild opravdu za poslech. Dravost, komunikace s publikem, vlastní verze Lou Reedovy Walk on the Wild Side. I na jejich první album si budeme muset ještě počkat, živák byl ale bez chyb.

Hřebem večera, potažmo celého festivalu, byli nepochybně Heymoonshaker, pravděpodobně jediní zástupci žánru beatboxblues na světě. Britská dvojka se potkala před pěti lety na Novém Zélandu, od té doby jsou nejlepší přátelé, kteří v podstatě veškerý čas tráví na cestách. Andy Balcon a Dave Crowe předvedli strhující show, při které jen potvrdili dávnou pravdu, že blues se líbí vlastně každému, jen o tom neví. Balconův řezavě krákavý hlas s doprovodem kytary a Croweova beatboxová brilance podpořená až extrémně sebejistým vystupováním s erotickým nábojem přivedla kotel pod pódiem do varu. Ostatně po koncertu se o jejich desku Shakerism strhla u stánku málem bitka, lidi kupovali jak o život. Kdo neměl fúzí dost, musel být uspokojen argentinským Bajofondem, závěrečnou show United Islands. Argentinci sice dorazili bez VJ Veronicy Loza, ale beaty prolínající se s vášnivostí houslí a živelným akordeonem roztančili snad i letohrádek Kinských na vrchu kopce. Festival pravděpodobně nemohl být zakončen lépe, electrotango nicméně přidalo několik vrásek na čela organizátorů. Bajofondo překročili policejní hodinu, což nadšení fanoušci kvitovali s velkým povděkem.

Shrnutí? Nová scéna v Kinského zahradě, na kterou se vybírala nemalá suma, asi nemusela být. Kampa by bývala byla bez stánkového cirkusu milejší a dostupnější, jako lokalita hlavní scény ideální. Program byl místy nevyrovnaný, jistě, zavděčit se všem nelze. Někdy je však méně více, opakování stejných kapel ze čtvrteční Klubovky přišlo mnohým zbytečné. Skladba občerstvení byla tristní, čistota a organizace naopak příkladné. Zkrátka a dobře, na závěr školního roku - za tři. United Islands neurazily, ale ani nenadchly, přesto je dobře, že se uskutečnily. Praze velké kulturní akce (téměř) zdarma chybí a festival hlavní město alespoň na chvíli probere z letargie.

Info

United Islands 2014
21. 6. 2014, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace