Články / Offtopic / / Komix

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný. Za zmínku stojí snad jen pozoruhodný Sojčák, který u nás před pár lety vydalo Argo. Stejné nakladatelství teď vypustilo český překlad grafické novely Brloh, která v sobě mísí tíživou atmosféru osamělého života a fantaskní svět vytvořený v mysli mladého člověka snažícího se uniknout ubíjející realitě všedních dnů.

Hlavním hrdinou příběhu je Jalmari, starý mládenec, který žije v domě se svou matkou a jehož hlavní zálibou je výroba hodin zasazených v dřevěných sucích. Jalmari se stará o svou matku a jinak nemá co na práci, proto se ve svých fantaziích mění v mladého superhrdinu Jacka Dangera. Ten musí čelit dosud největší výzvě, když se v domě objeví Smrťák, který si jde pro Jalmariho matku.

Knihy spisovatelky Katji Kettu jsou známé i z českých překladů, Brloh nám ji představuje jako komiksovou scenáristku. Brloh není přímočaré vyprávění, které nás jednoduše provede od startu k cíli. Je plné surreálných odboček a retrospektivních šmodrchanců, k nimž autoři nedávají polopatické vodítko. Nicméně vše je vystavěno na relativně jednoduchém půdorysu, kdy zprvu na ne úplně sympatického Jalmariho padne jiné světlo ve chvíli, kdy se na návštěvě objeví jeho bratr Veikka se ženou a dítětem, který má úspěšný život, šťastnou rodinu a zkrátka se mu daří. Postupně zjišťujeme, že všechno tohle Jalmari obětoval, aby se mohl starat o svou matku, což Veikka nedokázal. Vahadlo životních hodnot se tak začíná přesouvat k Jalmarimu.

Výtvarník Jan Andersson svým stylem vychází z undergroundového komiksu. Jeho tučné temné linky a hluboké černé stíny v kombinaci s panely nahuštěnými od okraje k okraji vytvářejí poctivě lepkavou depresi a klaustrofobii. S pomocí perspektivy využívá až groteskní deformace, které podporuje roztříštěnou skladbou jednotlivých panelů. Přesto se drží na únosné míře snadné orientace a dobré čitelnosti.

Brloh je kořeněn zamlžeností a neúplností některých dějových linek a nabízí tak prostor ke čtenářově interpretaci. Hraje na strunu, kdy napětí vytváří to nevyřčené, čímž mimo jiné nutí k opakovanému čtení a hledání nových významů.

Info

Katja Kettu, Jan Andersson – Brloh (Argo, 2020)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace