Články / Rozhovory

Deset lásek ze Žižkova: Petr Dlouhý

Deset lásek ze Žižkova: Petr Dlouhý

redakce | Články / Rozhovory | 11.03.2019

Druhý díl do malé mapy Žižkova? Ten první nastolil Marek „Zefv” Dočekal, který se nebál míst ani vyprávění, druhým povolaným je Petr Dlouhý, dramaturg divadelní a literární části festivalu Žižkovská Noc, kvůli němuž se celý poprask odehrává. S Petrem už jsme hovořili detailněji o programu, který má na starost a který není ani náhodou „doprovodný“, ale na místě je ptát se ho na místa. Na ta, která zná, má nejraději, která už nejsou a která dávají dohromady to, co se nepodobá často skloňovanému Kreuzbergu.

Venuše ve Švehlovce
Venuše je jedním z žižkovských míst, která jsou mi nejblíž, byť už je jedním krokem na Vinohradech. Za čtyři roky se Jakubu Čermákovi a kolektivu kolem Venuše podařilo vybudovat jedno z předních míst pro nezávislou divadelní kulturu v Praze a zásadně pomohl etablovat celou nezávislou scénu. Když si teď projíždím jejich program, nestačím se divit, kolik se toho v útrobách Švehlovy koleje dá udělat.

Střecha
Asi jsem vždycky byl jeden z těch lidí, kteří místo aby chodili na obědy, tak si koupí bagetu a útočiště najde na lavičce v parku. Střecha je ale výjimka. Skvělé jídlo, skvělý kolektiv a příjemná atmosféra spojená se silným sociálním cítěním je ideální gurmánská kombinace, která stojí za všechny výplatní pásky.

Náš klub, dříve Studio Žižkov
Prostor neoddělitelný od svého provozovatele, žižkovského démona Honzy Pařila. Prostor unikátní ve svém nomádství po žižkovských sklepech s nádechem genia loci Žižkova, kde se střídá neúprosná realita s fantazií. Jestli jsem si jistý, že mě (a gentrifikaci Žižkova) něco přežije, tak to bude určitě Honza, jeho studio, tiskárna a neuvěřitelný elán nepodvolit se vnějším okolnostem.

Pracovna
Pracovnu jsem si nikdy neasocioval s prací, ale vždy jen s velmi přátelským setkáním. Andrea a Honza jsou skvělá dvojice, která vybudovala nádherné místo pro setkání (a samozřejmě i pro práci). Na první schůzce měli strach v očích, že jim tam naprogramujeme nějaký black metal. Na té poslední nám ho sami nabídli. Andrea a Honza sice v Pracovně letos končí, ale jejich odkaz bude pokračovat, za což jsem jim moc vděčný.

Žižkovský tunel
Tunel to hell, jak by řekl Násilník. Pro mě je to kouzelné místo. Malá transdimenzionální brána mezi dvěma městy. Miluji tu akustiku. Zvuk, co se nese napříč tunelem, zvuk, co je slyšet dlouho před tím, než je vidět jeho zdroj. Zároveň je pro mě jakýmsi stigmatem nerealizovaných nápadů, na které nikdy nezbyl čas. Možná je to vůle samotného tunelu.

Kostnické náměstí
Jedno z mých nejoblíbenějších míst v rámci Žižkovské Noci. Náměstíčko, které se vždy mezi devátou a půlnocí stávalo meeting pointem bytostí různého charakteru, kteří brouzdali Žižkovem. Posprejovaná trafostanice, zídka jako stvořená na to sednout si s kytarou a vložit se do rukou příjemné melancholie. Teď je tam unifikovaný parčík s bezduchou kavárnou. R. I. P.


Prostor39
Nové místo, které jsem navštívil teprve nedávno. Spojení ateliérů, studia, kavárny a víceúčelových místností, to vše zasazené v příjemných a neumělých kulisách spojených s lidskou ochotou a otevřeností, je něco, co Žižkov nutně potřebuje. V poslední době se v týmu Žižkovské Noci divíme, jak nám prostory mizí pod rukama. Zavírají se, ruší. Majitelé nezvládají čelit negativním proměnám. I (ale nejen proto) je Prostor39 vzácností, která se musí hýčkat a podporovat.

Lipanská
Nemám rád příměry Žižkova a Kreuzbergu. Přijde mi to ujeté. Hlavně tím, že se Žižkovu ubírá jeho vlastní identita. Ale vždy, když se ocitnu na Lipanské a na chvíli zůstanu pozorovat okolní dění, mám v sobě lehké záchvěvy a déjà vu vystupování na Kotti. Líbí se mi ta lokální diverzita, mezinárodnost. Nikdo nikoho nesoudí, protože by nejdřív musel soudit sám sebe.

H2O
Další z prostorů, které spláchla gentrifikační vlna a ignorance majitele a na nějž lze už jen vzpomínat. Býval to úžasný sklep a nejútulnější pražský sál, kde sídlil soubor OldStars, který za řadu let vychoval nespočet skvělých herců. H2O bylo místo dotvářející divadelní trojúhelník Žižkova – spolu s Poncem a Venuší ve Švehlovce.

Alta
Byť není na Žižkově, ale v Holešovicích, je Alta jedním z míst, která by neměla nikomu uniknout. Nejprogresivnější scéna pro současný tanec poskytující zázemí jak uznávaným umělcům, tak těm, co jsou na začátku své umělecké cesty. Alta je místem i myšlenkou, která mě neustále inspiruje.

Info

Žižkovská Noc 2019
21. - 23. 3. 2019
Praha
fb událost

foto © Nora Třísková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace