Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.01.2018

S přelomem roků všude samý žebříček. Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům jsme tradičně věnovali celý tento týden a představili vám pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. Dneska už jen víření bubnů a piedestal mezi všemi. K tomu navíc obsáhlý žebříček alb "pod čarou", která si však zaslouží stejnou pozornost, jako nejvýše postavení.

Domácí

1. Kalle – Saffron Hills (Day After) 68 bodů
U druhé desky je nejspíš nejvyšší čas si přiznat, že Kalle prostě nelze napasovat do žádných žánrových škatulek. Táborská dvojice hraje podle svých pravidel, a pokud se chce někdo na jejich hudbu naladit, musí vypnout cynismus a pochyby. Saffron Hills doříkává to, co Live from the Room naznačilo, a jestli byl debut jako bouřka z čistého nebe, jeho mladší bratříček je spíše lijákem emocí z oblačnosti, která se už nějakou dobu stahovala.

"Kalle se povedlo z ničeho všechno. Doma v pokojíčku v lo-fi produkci, na vlně poctivého DIY poháněného nejsilnější emocí ve všech (jen ne veselých a rozjuchaných) odstínech rozehrát tu nejniternější strunu. Skromnost promítaná na dvě plátna. „Jenom“ kytara a hlas, nic navíc. Letos se vydali odvážnějším směrem – namísto čtyřstopého pásu hned dvakrát tolik, opěrné body rytmiky, produkce o krok dál a snad ještě víc skromnosti, ještě víc nádhery, ještě silnější pocity. Verča pořád vládne tím nejkrásnějším hlasem i proto, že každý tón, každá slabika, každý nádech plynou, ale nečeří hladinu. Víc vokálního prostoru dostává David a namísto samoúčelného vrstvení dává písním širší prostor jak střípky zvuků v pozadí, tak citlivým mixem a masteringem alba. Celá deska je jinde, ne nutně vepředu." (Waghiss, Full Moon #80)


2. Zvíře jménem Podzim – s/t (Indies Scope) 44 bodů, 3. ±0 – s/t (Full Moon Forum) 41 bodů, 4. Pacino – Půl litru země (Stoned to Death) 38 bodů, 5. Fiordmoss – Kingdom Come (Fathermother) 36 bodů, 6. – 7. Nauzea Orchestra – Štěstí (Červený kůň/Full Moon Forum) a Esazlesa – Společnost psů (Day After) 27 bodů, 8. – 9. Leto – Krok pro člověka (Silver Rocket) a Ventolin – Vitajte (Bumbum Satori) 22 bodů, 10. Kill the Dandies! – Ron Ron Ron (Drug Me) 20 bodů, 11. – 12. Lvmen – Mitgefangen Mitgehangen (Day After) a Sýček – I. (NAAB/ Stoned to Death) 18 bodů, 13. – 14. Květy – Komik do půl osmé (Indies Scope) a Or – Jaro (Silver Rocket) 17 bodů, 15. – 16. Zrní – Jiskřící (Supraphon) a Cold Cold Nights – (The) Last Summer (Black Pearl) 16 bodů, 17. Wild Tides – Sbohem & šáteček (BiggBoss) 15 bodů, 18. – 23. Billow – Maps (Full Moon Forum), Nuly – Spojit (NAAB), Načeva – Průvan v hlavě (Ajlavmjuzik), Enchanted Lands – Feed Goals (Genot Centre), Introspekce – Ve verzi dva nula (vl. náklad) a India – s/t (Stoned to Death) 12 bodů

47 hlasujících vybíralo ze 109 alb
Zahraniční

1. Algiers – The Underside of Power (Matador) 53 bodů
"Není důležité, jaké je vaše poselství, nemůžete kontrolovat, co z něj lidé budou nebo nebudou brát na vědomí. Jediná věc, kterou můžete udělat, je tu zprávu vypustit," nechal se při vydání druhého alba Algiers slyšet basista Ryan Mahan. A jak řekl, tak udělali. Underside of Power si žilo po několik měsíců vlastním životem a Algiers svoji zprávu přednášeli i desetitisícům návštěvníků koncertů Depeche Mode, se kterými jeli turné. A tak nějak samovolně se stali jednou z nejdůležitějších skupin současnosti, nebo dokonce celé dekády, jak píší na A.V. Club. Nezbývá než souhlasit, jednak proto, že Algiers v listopadu uhranuli po strop vyprodanou Sedmičku, a pak taky proto, že šéfredaktor bude mít zase, alespoň chvíli, pocit, že někdo poslouchá, co říká.

"Klasifikovat Algiers jako umělce řešící pouze problémy Afroameričanů, by mohlo působit jako projev podobného schematismu – jejich záběr je kosmopolitní a globální. „Není důležité, jaké je vaše poselství, nemůžete kontrolovat, co z něj lidé budou nebo nebudou brát na vědomí. Jediná věc, kterou můžete udělat, je tu zprávu vypustit,“ říká basista Ryan Mahan a příkladně tak anoncuje změnu, která se s Algiers odehrála. Někdejší spletenec plný konkrétních odkazů na dějinné události nebo politické či společenské leadery je pryč, Algiers najednou vystupují jako obyčejná popová skupina. Panteři přijali obvyklý způsob hry a snad i společností vypsaná pravidla, což může velmi záhy nést ovoce. Na turné s Depeche Mode přece jen dosáhnete většího ohlasu než harcováním po klubech. Ve skutečnosti jsou ale Algiers textově i hudebně ještě radikálnější." (Michal Pařízek, Full Moon #74)


2. St. Vincent – Masseduction (Loma Vista) 28 bodů, 3. Slowdive – s/t (PIAS) 27 bodů, 4. Kendrick Lamar – DAMN. (Interscope) 23 bodů, 5. The National – Sleep Well Beast (Matador) 21 bodů, 6. Idles – Brutalism (Balley) 20 bodů, 7. – 11. Protomartyr – Relatives in Descent (Domino), Father John Misty – Pure Comedy (Bella Union), Blanck Mass – World Eater (Sacred Bones), Forest Swords – Compassion (Ninja Tune) a Arca – s/t (XL) 17 bodů, 12. The Afghan Whigs – In Spades (Sub Pop) 16 bodů, 13. – 15. Sinjin Hawke – First Opus (Fractal Fantasy), The xx – I See You (Young Turks) a Vince Staples – Big Fish Theory (Def Jam) 15 bodů, 16. Queens of the Stone Age – Villains (Matador) 14 bodů, 17. Curtis Harding – Face Your Fear (ANTI) 13 bodů, 18. – 19. Converge – The Dusk in Us (Epitaph) a Run the Jewels – Run the Jewels 3 (RTJ Inc.) 12 bodů, 20. – 22. Nine Inch Nails – Add Violence (The Null Corporation), Robert Plant – Carry Fire (Nonesuch), Zola Jesus – Okovi (Sacred Bones) 11 bodů

58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.

Sharpe Moon 2019

redakce 22.04.2019

Showcasová unifikovanost? Ale kdepak. Vybíráme to vyhraněnější z programu bratislavského Sharpu.

Preview: Donaufestival 2019

redakce 22.04.2019

Rozmanitý program rozprostřený mezi dva víkendy. Malé dolnorakouské vinařské město Kremže je klenot z několika důvodů, malý průvodce zde.

Preview: Sharpe 2019

redakce 16.04.2019

Vybíráme z programu festivalu Sharpe a je to zatraceně těžká práce. Silný a propracovaný line-up překvapuje.

Preview: Spring Break 2019 – domácí reprezentace

redakce 10.04.2019

Polská scéna je bohatá a aktivní, na Spring Breaku se pravidelně představuje výběr z toho nejlepšího, co je u našich severních sousedů k vidění.