Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2018

Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům tradičně věnujeme celý tento týden. Budeme vám představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Včera jsme odtajnili páté místo, dnes o stupínek výš.

Domácí

4. Pacino – Půl litru země (Stoned to Death) 38 bodů
Špinavé kytary forever! Na ose Orlová – Praha se zrodil příběh desky, která nebere rukojmí a zároveň posluchače zaručeně dojímá k slzám. Umění zkratky, obrazu, rány do srdce. Jiná (slezská) poetika, které ale může porozumět každý, kdo má srdce.

"Pojďme si to udělat jednoduché – Pacino coby orlovská kapela přirozeně spadá do segmentu tzv. ostravsko-karvinského punk/hardcoru, tzn. že uvnitř dělohy neměli plodovou vodu, ale důlní výtahy, narodili se v přilbách a první vzteklý flusanec byl černější než láska k dehtu. Tak praví základní hornická literatura na úrovni publicistické zkratky. Pokud se vám při vyslovení místního jména Orlová vybaví klub Futra (který je mnohem více než hudební klub), v pořádku, není ale od věci jít od špičky ledovce (Hibakusha, Tupak Amaru, Tyranie identity) dál a hloub. Ano, angažovanost napříč hudebními styly je pro tuhle bohatou lokální scénu příznačná, snadno tak narazíte na folk punk, anarcho punk, emocore, indie i experimentální elektroniku. Požehnaná budiž země vyfutrovaná až na to lepší lidské já." (Cyril Kosak, Full Moon #77)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraniční

4. Kendrick Lamar – DAMN. (Interscope) 23 bodů
Těžko říct, jestli někdo čekal, že se Kendrick Lamar po velmi ceněných deskách To Pimp a Butterfly a untitled.unmastered napájených ze zřídel experimentálního jazzu a funku vrátí k popovějšímu zvuku dřívějších nahrávek. I kdyby to ale někdo čekal, nejspíš by si nevysnil desku, která zní absolutně současně a zároveň se v ničem nezaprodává trendům. Hity Humble, Loyalty nebo Love od vydání nezmizely z playlistů, Damn je ale i silnou osobní zpovědí a vlastně koncepčním albem o hledání svého místa ve světě. Další deska, další majstrštyk. Kdo z dnešních rapperů to má?

"Minulost a zase minulost, prog-hop (tedy rapová verze nestřídmého progresivního rocku ze 70. let) Kendricka Lamara je v tradici chycený tak pevně, že dusí jakoukoliv invenci. To Pimp a Butterfly je deska, o které se bude víc mluvit a psát, než se bude opravdu poslouchat. Angažovanost i odér jazzové vysoké kultury by ale neměly zakrýt skutečnost, že zase nic moc tak radikálně nového album nepřináší. Srovnání s podobně ambiciózními hiphopovými projekty minulosti, jako byli Electric Circus či The Love Below, vyznívá v neprospěch Kendricka Lamara. Jestli jste u Commona nebo Andrého 3000 měli pocit, že odvážně atakují hranice žánru, To Pimp a Butterfly je spíš jen opatrně oťukává." (Karel Veselý, Aktualne.cz)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“