Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2018

Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům tradičně věnujeme celý tento týden. Budeme vám představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Včera jsme odtajnili páté místo, dnes o stupínek výš.

Domácí

4. Pacino – Půl litru země (Stoned to Death) 38 bodů
Špinavé kytary forever! Na ose Orlová – Praha se zrodil příběh desky, která nebere rukojmí a zároveň posluchače zaručeně dojímá k slzám. Umění zkratky, obrazu, rány do srdce. Jiná (slezská) poetika, které ale může porozumět každý, kdo má srdce.

"Pojďme si to udělat jednoduché – Pacino coby orlovská kapela přirozeně spadá do segmentu tzv. ostravsko-karvinského punk/hardcoru, tzn. že uvnitř dělohy neměli plodovou vodu, ale důlní výtahy, narodili se v přilbách a první vzteklý flusanec byl černější než láska k dehtu. Tak praví základní hornická literatura na úrovni publicistické zkratky. Pokud se vám při vyslovení místního jména Orlová vybaví klub Futra (který je mnohem více než hudební klub), v pořádku, není ale od věci jít od špičky ledovce (Hibakusha, Tupak Amaru, Tyranie identity) dál a hloub. Ano, angažovanost napříč hudebními styly je pro tuhle bohatou lokální scénu příznačná, snadno tak narazíte na folk punk, anarcho punk, emocore, indie i experimentální elektroniku. Požehnaná budiž země vyfutrovaná až na to lepší lidské já." (Cyril Kosak, Full Moon #77)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraniční

4. Kendrick Lamar – DAMN. (Interscope) 23 bodů
Těžko říct, jestli někdo čekal, že se Kendrick Lamar po velmi ceněných deskách To Pimp a Butterfly a untitled.unmastered napájených ze zřídel experimentálního jazzu a funku vrátí k popovějšímu zvuku dřívějších nahrávek. I kdyby to ale někdo čekal, nejspíš by si nevysnil desku, která zní absolutně současně a zároveň se v ničem nezaprodává trendům. Hity Humble, Loyalty nebo Love od vydání nezmizely z playlistů, Damn je ale i silnou osobní zpovědí a vlastně koncepčním albem o hledání svého místa ve světě. Další deska, další majstrštyk. Kdo z dnešních rapperů to má?

"Minulost a zase minulost, prog-hop (tedy rapová verze nestřídmého progresivního rocku ze 70. let) Kendricka Lamara je v tradici chycený tak pevně, že dusí jakoukoliv invenci. To Pimp a Butterfly je deska, o které se bude víc mluvit a psát, než se bude opravdu poslouchat. Angažovanost i odér jazzové vysoké kultury by ale neměly zakrýt skutečnost, že zase nic moc tak radikálně nového album nepřináší. Srovnání s podobně ambiciózními hiphopovými projekty minulosti, jako byli Electric Circus či The Love Below, vyznívá v neprospěch Kendricka Lamara. Jestli jste u Commona nebo Andrého 3000 měli pocit, že odvážně atakují hranice žánru, To Pimp a Butterfly je spíš jen opatrně oťukává." (Karel Veselý, Aktualne.cz)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace