Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2018

Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům tradičně věnujeme celý tento týden. Budeme vám představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Včera jsme odtajnili páté místo, dnes o stupínek výš.

Domácí

4. Pacino – Půl litru země (Stoned to Death) 38 bodů
Špinavé kytary forever! Na ose Orlová – Praha se zrodil příběh desky, která nebere rukojmí a zároveň posluchače zaručeně dojímá k slzám. Umění zkratky, obrazu, rány do srdce. Jiná (slezská) poetika, které ale může porozumět každý, kdo má srdce.

"Pojďme si to udělat jednoduché – Pacino coby orlovská kapela přirozeně spadá do segmentu tzv. ostravsko-karvinského punk/hardcoru, tzn. že uvnitř dělohy neměli plodovou vodu, ale důlní výtahy, narodili se v přilbách a první vzteklý flusanec byl černější než láska k dehtu. Tak praví základní hornická literatura na úrovni publicistické zkratky. Pokud se vám při vyslovení místního jména Orlová vybaví klub Futra (který je mnohem více než hudební klub), v pořádku, není ale od věci jít od špičky ledovce (Hibakusha, Tupak Amaru, Tyranie identity) dál a hloub. Ano, angažovanost napříč hudebními styly je pro tuhle bohatou lokální scénu příznačná, snadno tak narazíte na folk punk, anarcho punk, emocore, indie i experimentální elektroniku. Požehnaná budiž země vyfutrovaná až na to lepší lidské já." (Cyril Kosak, Full Moon #77)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraniční

4. Kendrick Lamar – DAMN. (Interscope) 23 bodů
Těžko říct, jestli někdo čekal, že se Kendrick Lamar po velmi ceněných deskách To Pimp a Butterfly a untitled.unmastered napájených ze zřídel experimentálního jazzu a funku vrátí k popovějšímu zvuku dřívějších nahrávek. I kdyby to ale někdo čekal, nejspíš by si nevysnil desku, která zní absolutně současně a zároveň se v ničem nezaprodává trendům. Hity Humble, Loyalty nebo Love od vydání nezmizely z playlistů, Damn je ale i silnou osobní zpovědí a vlastně koncepčním albem o hledání svého místa ve světě. Další deska, další majstrštyk. Kdo z dnešních rapperů to má?

"Minulost a zase minulost, prog-hop (tedy rapová verze nestřídmého progresivního rocku ze 70. let) Kendricka Lamara je v tradici chycený tak pevně, že dusí jakoukoliv invenci. To Pimp a Butterfly je deska, o které se bude víc mluvit a psát, než se bude opravdu poslouchat. Angažovanost i odér jazzové vysoké kultury by ale neměly zakrýt skutečnost, že zase nic moc tak radikálně nového album nepřináší. Srovnání s podobně ambiciózními hiphopovými projekty minulosti, jako byli Electric Circus či The Love Below, vyznívá v neprospěch Kendricka Lamara. Jestli jste u Commona nebo Andrého 3000 měli pocit, že odvážně atakují hranice žánru, To Pimp a Butterfly je spíš jen opatrně oťukává." (Karel Veselý, Aktualne.cz)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.