Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 01.01.2018

S přelomem roků všude samý žebříček. Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům bude znovu věnován celý tento týden, ode dneška začneme představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Připrav se, pozor, hrajem.

Domácí

5. Fiordmoss – Kingdom Come (Fathermother) 36 bodů
Je to trochu jako severská sága, tři Moraváci, kteří se vydali do Berlína, aby... Co vlastně? Tak třeba natočit desku bez kompromisů, která bude mít světový zvuk a fungovat v kontextu místní scény. Debut Kingdom Come nevznikal lehce, ale Fiordmoss kašlou na zkratky a radši kráčí nejtemnějším lesem.

"Měl jsem takovou vizi nebo spíše sen. Sen o české kapele, která tak úplně česká není, a (nejen) proto v tuzemské konkurenci nápadně vyčuhuje. A pak jsem zjistil, že nesním. Fiordmoss sice vznikli v Brně, ale kde jim začalo být brzy poněkud těsno, pročež se přesunuli do Berlína a dosavadní tříčlennou sestavu ve složení Petra Hermanová, Roman Přikryl a Jan Boroš rozšířili o norskou krev Jona-Eirika Bosky. Pobláznění z vítězství v kategorii Objev roku na premiérovém ročníku cen Vinyla nepodlehli a zarputile si šli za svým. Trpělivě, mimo zdejší scénu a na ní vyšlapané cestičky..." (Shaqualyck, Full Moon #78)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraničí

5. The National – Sleep Well Beast (Matador) 21 bodů
Recenze na nové album The National se předháněly v charakteristikách "o něco lepší než High Violet, o něco horší než The Boxer" a tak dále. Komu tím prospějete, chce se říct. The National do světa vypustili šelmu, která kouše možná nenápadně, zato neustále. Mluví se o posunu k elektronice, řešení vztahů a terapii, která (možná) zachránila Mattu Berningerovi manželství, Shaqualyck v recenzi pro Full Moon #77 dokonce psal: "Všichni máme své démony, které je lepší nechat spát." Anebo taky ne.

"Že budou texty hodně osobní, ale i velmi neosobní, potažmo politické (The System Only Dreams in Total Darkness), se dalo čekat. Jakkoliv idylickým párem se Matt Berninger s Carin Besser zdají být, ti zkušenější vědí, že manželství je dennodenní řehole. Nepřekvapí tudíž ani, že na řadě textů postavených jako konverzace mezi párem pracovali tihle dva společně. Natočit desku o manželství, respektive jeho bolestivém rozpadu, se leckomu může zdát jako šílenství, podle mého je to ten nejgeniálnější nápad na světě." (Veronika Miksová, Full Moon #77)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace