Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 01.01.2018

S přelomem roků všude samý žebříček. Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům bude znovu věnován celý tento týden, ode dneška začneme představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Připrav se, pozor, hrajem.

Domácí

5. Fiordmoss – Kingdom Come (Fathermother) 36 bodů
Je to trochu jako severská sága, tři Moraváci, kteří se vydali do Berlína, aby... Co vlastně? Tak třeba natočit desku bez kompromisů, která bude mít světový zvuk a fungovat v kontextu místní scény. Debut Kingdom Come nevznikal lehce, ale Fiordmoss kašlou na zkratky a radši kráčí nejtemnějším lesem.

"Měl jsem takovou vizi nebo spíše sen. Sen o české kapele, která tak úplně česká není, a (nejen) proto v tuzemské konkurenci nápadně vyčuhuje. A pak jsem zjistil, že nesním. Fiordmoss sice vznikli v Brně, ale kde jim začalo být brzy poněkud těsno, pročež se přesunuli do Berlína a dosavadní tříčlennou sestavu ve složení Petra Hermanová, Roman Přikryl a Jan Boroš rozšířili o norskou krev Jona-Eirika Bosky. Pobláznění z vítězství v kategorii Objev roku na premiérovém ročníku cen Vinyla nepodlehli a zarputile si šli za svým. Trpělivě, mimo zdejší scénu a na ní vyšlapané cestičky..." (Shaqualyck, Full Moon #78)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraničí

5. The National – Sleep Well Beast (Matador) 21 bodů
Recenze na nové album The National se předháněly v charakteristikách "o něco lepší než High Violet, o něco horší než The Boxer" a tak dále. Komu tím prospějete, chce se říct. The National do světa vypustili šelmu, která kouše možná nenápadně, zato neustále. Mluví se o posunu k elektronice, řešení vztahů a terapii, která (možná) zachránila Mattu Berningerovi manželství, Shaqualyck v recenzi pro Full Moon #77 dokonce psal: "Všichni máme své démony, které je lepší nechat spát." Anebo taky ne.

"Že budou texty hodně osobní, ale i velmi neosobní, potažmo politické (The System Only Dreams in Total Darkness), se dalo čekat. Jakkoliv idylickým párem se Matt Berninger s Carin Besser zdají být, ti zkušenější vědí, že manželství je dennodenní řehole. Nepřekvapí tudíž ani, že na řadě textů postavených jako konverzace mezi párem pracovali tihle dva společně. Natočit desku o manželství, respektive jeho bolestivém rozpadu, se leckomu může zdát jako šílenství, podle mého je to ten nejgeniálnější nápad na světě." (Veronika Miksová, Full Moon #77)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.

Preview: Eurosonic 2020

David Čajčík 14.01.2020

Jsou festivaly pohodové, jsou festivaly stresující. Francouzský black, britský soul i post-punk. Nudit se nebudeme.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2019

redakce 14.01.2020

Nečekané, očekávané, plné emocí, syrové i surové. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce 13.01.2020

Redaktoři Full Moonu opět rekapitulují svoje hudební zážitky a v tradiční bilanční soutěži se můžete ohlédnout s nimi.

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 10.01.2020

První příčky v žebříčku nejlepších lonských domácích a zahraničních alb podle redaktorů Full Moonu. Kdo stanul nejvýš?

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 09.01.2020

Výroční bilance a balance přináší druhé místo v kategorii nejlepší domácí a zahraniční deska. Stříbro se (za)leskne?