Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2021

Na čtvrtém místě výroční ankety Desky roku se umístila takřka biblická dvojice – Tomáš Kopáček aka Black Tar Jesus vracející se po letech s deskou Year Insane, která slouží jako memento jednoho šíleného rozchodu, a Moses Sumney, který rovnou přiznává, že mu jisté tenze dělají v životě dobře. Na albu Græ studuje šedá místa mezi láskou a její absolutní absencí. A vzkazuje, že být sám není od věci.

Domácí

4. Black Tar Jesus – Year Insane (Btj) 60 bodů
Tomáš Kopáček je fantom tuzemské indierockové scény, který se pravidelně objevuje, překvapuje novou polohou, aby zase mizel. Za posledních patnáct let byl součástí několika skupin i sólových projektů, za všechny jmenujme Mon Isomnie, Latviri, Tempelhof nebo India. Nad Black Tar Jesus visel otazník od roku 2013, kdy vydali druhou desku u labelu Stoned to Death, až teprve loni se ustálila sestava, kterou vedle Kopáčka tvoří bubeník Ondřej Blaha. Album Year Insane odráží umělcův ústup od kytarové hudby, který dokazuje i nahrávání ve vršovickém klubu Ankali nebo spolupráce s producentem Oliverem Torrem, pohybujícím se v modulárovém studiu Noise Kitchen.

Black Tar Jesus na Year Insane rozeznívá posmutnělou ozvěnou i ty nejzazší kouty a místa vnitřního světa. Zasněný, neurčitý stesk, putování zpět v myšlenkách – ať už se jedná o valivou Neither Do I, nebo nejrozostřenější Ecclesiastical Claims. Kopáček s Blahou nesklouzávají do nudně improvizačních pasáží ani netlačí na pilu. Příběh vyprávěný na Year Insane se odvíjí s lehkostí. Bez zbytečné lítostivosti.“ (Judita Císařová, Radio Wave)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

4. Moses Sumney – Græ (Jagjaguwar) 29 bodů
Mosese Sumneyho máme ve Full Moonu v hledáčku již několik let, o rozhovor s ním jsme žádali už před vydáním jeho debutu Aromanticism. Velkolepě pojatý koncept Sumneyho novinky z počátku vzbuzoval trochu obavy, které se nakonec ukázaly jako zcela liché. Græ je ambiciózním, velkým albem, art popovým statementem, který přes hluboká existenciální témata obsahuje plno skvělých písniček. A ty jsou mimochodem i vysoce aktuální – jedním z hlavních Sumneyho témat jsou v roce 2020 tolikrát citované samota a izolace.

„Dalo se očekávat, že nenapodobitelný hlas Mosese Sumneyho zůstane nástrojem dechberoucí síly – proplétá se kolem podceňované dechové sekce na Cut Me, stoupá vysoko nad lkající kytaru ve skladbě Polly a v Me In 20 Years cloumá oslavnými vysokými tóny. Termíny jako pohlaví, žánr a rasa jsou jeden po druhém dekonstruovány, Sumney vybízí posluchače k přemýšlení, konejší je balzámem melodií a chlácholí je před tím, než vytáhne své teatrální triky. Græ je stejnou měrou elegantní i plné protikladů, v každém ohledu jde o náramný posluchačský zážitek – komplexní, nekonvenční a naprosto zásadní.“ (Jenessa Williams, DIY mag)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace