Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2021

Na čtvrtém místě výroční ankety Desky roku se umístila takřka biblická dvojice – Tomáš Kopáček aka Black Tar Jesus vracející se po letech s deskou Year Insane, která slouží jako memento jednoho šíleného rozchodu, a Moses Sumney, který rovnou přiznává, že mu jisté tenze dělají v životě dobře. Na albu Græ studuje šedá místa mezi láskou a její absolutní absencí. A vzkazuje, že být sám není od věci.

Domácí

4. Black Tar Jesus – Year Insane (Btj) 60 bodů
Tomáš Kopáček je fantom tuzemské indierockové scény, který se pravidelně objevuje, překvapuje novou polohou, aby zase mizel. Za posledních patnáct let byl součástí několika skupin i sólových projektů, za všechny jmenujme Mon Isomnie, Latviri, Tempelhof nebo India. Nad Black Tar Jesus visel otazník od roku 2013, kdy vydali druhou desku u labelu Stoned to Death, až teprve loni se ustálila sestava, kterou vedle Kopáčka tvoří bubeník Ondřej Blaha. Album Year Insane odráží umělcův ústup od kytarové hudby, který dokazuje i nahrávání ve vršovickém klubu Ankali nebo spolupráce s producentem Oliverem Torrem, pohybujícím se v modulárovém studiu Noise Kitchen.

Black Tar Jesus na Year Insane rozeznívá posmutnělou ozvěnou i ty nejzazší kouty a místa vnitřního světa. Zasněný, neurčitý stesk, putování zpět v myšlenkách – ať už se jedná o valivou Neither Do I, nebo nejrozostřenější Ecclesiastical Claims. Kopáček s Blahou nesklouzávají do nudně improvizačních pasáží ani netlačí na pilu. Příběh vyprávěný na Year Insane se odvíjí s lehkostí. Bez zbytečné lítostivosti.“ (Judita Císařová, Radio Wave)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

4. Moses Sumney – Græ (Jagjaguwar) 29 bodů
Mosese Sumneyho máme ve Full Moonu v hledáčku již několik let, o rozhovor s ním jsme žádali už před vydáním jeho debutu Aromanticism. Velkolepě pojatý koncept Sumneyho novinky z počátku vzbuzoval trochu obavy, které se nakonec ukázaly jako zcela liché. Græ je ambiciózním, velkým albem, art popovým statementem, který přes hluboká existenciální témata obsahuje plno skvělých písniček. A ty jsou mimochodem i vysoce aktuální – jedním z hlavních Sumneyho témat jsou v roce 2020 tolikrát citované samota a izolace.

„Dalo se očekávat, že nenapodobitelný hlas Mosese Sumneyho zůstane nástrojem dechberoucí síly – proplétá se kolem podceňované dechové sekce na Cut Me, stoupá vysoko nad lkající kytaru ve skladbě Polly a v Me In 20 Years cloumá oslavnými vysokými tóny. Termíny jako pohlaví, žánr a rasa jsou jeden po druhém dekonstruovány, Sumney vybízí posluchače k přemýšlení, konejší je balzámem melodií a chlácholí je před tím, než vytáhne své teatrální triky. Græ je stejnou měrou elegantní i plné protikladů, v každém ohledu jde o náramný posluchačský zážitek – komplexní, nekonvenční a naprosto zásadní.“ (Jenessa Williams, DIY mag)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace