Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2021

Pátá příčka tradiční ankety Desky roku přináší opravdu rozporuplné setkání. Zatímco podle trnavského rappera Fvck_Kvlta je život před třicítkou tak super, že své album pojmenoval Zabijem sa!, jedenasedmdesátiletý Bruce Springsteen na nové desce Letter to You vzpomíná se slzou v oku na mládí.

Domácí

5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records / Kabinet Records) 46 Bodů
Fvck_Kvlt je rapové alter ego Denise Banga, jinak frontmana žilinské punkové skupiny The Wilderness. Veskrze současnou desku, příznačně pojmenovanou Zabijem sa!, si nahrál sám, obstaral i mix, produkci, aranže a master. Ale jinak ctí žánrové kolaborace. Vedle jeho tradičního spolupracovníka Edova syna zde vystupují i slovenský Prezident Lourajder nebo Karlo z velepopulární české crew Milion+ a taky zástupci stáje Ty Nikdy Idea a Boy Wonder. Tematicky jde ovšem Fvck_Kvlt „dál a hloub“ do strastí mladé generace, v jeho tracích nenajdete nablýskané materiální statky nebo egomaniacké chvalozpěvy. Toto je „raw trve kvlt trap pvnk“.

„Zabijem sa! nemôžem označiť inak ako masterpiece a rapový album roka. Za soundtrackom pre vnímavé duše do ťažkých čias je kus poctivej textáriny a hudby, ktorá vznikala prakticky na kolene v štúdiu Bunker. Dusnej atmosfére albumu napomáha aj fakt, že väčšina materiálu vznikla počas prebiehajúcej koronakrízy. Vo vzduchu visia otázky, či ju zvládneme a aký bude mať dopad na naše zdravie a prácu. Nezabúdame ale pritom na hrozbu spojenú so znečistením životného prostredia? Čo naše vzájomné vzťahy? Sme si už odcudzení natoľko, že si vystačíme s hlasovými správami a ignorovaním nárekov v telefóne? A čo naše práva? Máme ešte vôbec ako jedinci nejaké práva? Garantuje nám náš život aj niečo iné ako ustavičnú bolesť?“ (Matej Sekerka, Hudba.sk)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů

Obrazem onoho podivného roku 2020 je i skutečnost, nakolik v něm dokázali zaujmout veteráni typu Boba Dylana nebo Bruce Springsteena. Dvacáté Springsteenovo album Letter to You se dostalo vysoko i v našem žebříčku, ale vlastně to není žádné velké překvapení. E Street Band energii neztratil ani po téměř padesáti letech na scéně, Boss se na novince vrací na start své bohaté kariéry a vzpomíná na nedávno odešlé kolegy a kamarády. Téma ztráty jako by bylo v roce 2020 všudypřítomné.

„Určitě bychom mohli vést diskusi o tom, kde je v tomhle případě hranice klišé. Je klišé i něco, co tvůrčí osobnost vymyslí, na čem postavila svoji dráhu, co je evidentní součást jejího přemýšlení, pohledu na život a na hudbu? Klišé je to jistě ve chvíli, kdy tyto prvky převezme někdo jiný, někdo, kdo je neprožil do morku kostí. Ale jejich vynálezce? Ten už má splněno. Nehledě na to, že veškeré debaty končí ve chvíli, kdy si člověk pustí například Song for Orphans, vlastně normální písničku, jakou zdánlivě slyšel v životě už tisíckrát, a ona ho vezme za srdce od prvního tónu.“ (Ondřej Bezr, Lidovky.cz)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace