Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2021

Pátá příčka tradiční ankety Desky roku přináší opravdu rozporuplné setkání. Zatímco podle trnavského rappera Fvck_Kvlta je život před třicítkou tak super, že své album pojmenoval Zabijem sa!, jedenasedmdesátiletý Bruce Springsteen na nové desce Letter to You vzpomíná se slzou v oku na mládí.

Domácí

5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records / Kabinet Records) 46 Bodů
Fvck_Kvlt je rapové alter ego Denise Banga, jinak frontmana žilinské punkové skupiny The Wilderness. Veskrze současnou desku, příznačně pojmenovanou Zabijem sa!, si nahrál sám, obstaral i mix, produkci, aranže a master. Ale jinak ctí žánrové kolaborace. Vedle jeho tradičního spolupracovníka Edova syna zde vystupují i slovenský Prezident Lourajder nebo Karlo z velepopulární české crew Milion+ a taky zástupci stáje Ty Nikdy Idea a Boy Wonder. Tematicky jde ovšem Fvck_Kvlt „dál a hloub“ do strastí mladé generace, v jeho tracích nenajdete nablýskané materiální statky nebo egomaniacké chvalozpěvy. Toto je „raw trve kvlt trap pvnk“.

„Zabijem sa! nemôžem označiť inak ako masterpiece a rapový album roka. Za soundtrackom pre vnímavé duše do ťažkých čias je kus poctivej textáriny a hudby, ktorá vznikala prakticky na kolene v štúdiu Bunker. Dusnej atmosfére albumu napomáha aj fakt, že väčšina materiálu vznikla počas prebiehajúcej koronakrízy. Vo vzduchu visia otázky, či ju zvládneme a aký bude mať dopad na naše zdravie a prácu. Nezabúdame ale pritom na hrozbu spojenú so znečistením životného prostredia? Čo naše vzájomné vzťahy? Sme si už odcudzení natoľko, že si vystačíme s hlasovými správami a ignorovaním nárekov v telefóne? A čo naše práva? Máme ešte vôbec ako jedinci nejaké práva? Garantuje nám náš život aj niečo iné ako ustavičnú bolesť?“ (Matej Sekerka, Hudba.sk)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů

Obrazem onoho podivného roku 2020 je i skutečnost, nakolik v něm dokázali zaujmout veteráni typu Boba Dylana nebo Bruce Springsteena. Dvacáté Springsteenovo album Letter to You se dostalo vysoko i v našem žebříčku, ale vlastně to není žádné velké překvapení. E Street Band energii neztratil ani po téměř padesáti letech na scéně, Boss se na novince vrací na start své bohaté kariéry a vzpomíná na nedávno odešlé kolegy a kamarády. Téma ztráty jako by bylo v roce 2020 všudypřítomné.

„Určitě bychom mohli vést diskusi o tom, kde je v tomhle případě hranice klišé. Je klišé i něco, co tvůrčí osobnost vymyslí, na čem postavila svoji dráhu, co je evidentní součást jejího přemýšlení, pohledu na život a na hudbu? Klišé je to jistě ve chvíli, kdy tyto prvky převezme někdo jiný, někdo, kdo je neprožil do morku kostí. Ale jejich vynálezce? Ten už má splněno. Nehledě na to, že veškeré debaty končí ve chvíli, kdy si člověk pustí například Song for Orphans, vlastně normální písničku, jakou zdánlivě slyšel v životě už tisíckrát, a ona ho vezme za srdce od prvního tónu.“ (Ondřej Bezr, Lidovky.cz)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace