Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2021

Pátá příčka tradiční ankety Desky roku přináší opravdu rozporuplné setkání. Zatímco podle trnavského rappera Fvck_Kvlta je život před třicítkou tak super, že své album pojmenoval Zabijem sa!, jedenasedmdesátiletý Bruce Springsteen na nové desce Letter to You vzpomíná se slzou v oku na mládí.

Domácí

5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records / Kabinet Records) 46 Bodů
Fvck_Kvlt je rapové alter ego Denise Banga, jinak frontmana žilinské punkové skupiny The Wilderness. Veskrze současnou desku, příznačně pojmenovanou Zabijem sa!, si nahrál sám, obstaral i mix, produkci, aranže a master. Ale jinak ctí žánrové kolaborace. Vedle jeho tradičního spolupracovníka Edova syna zde vystupují i slovenský Prezident Lourajder nebo Karlo z velepopulární české crew Milion+ a taky zástupci stáje Ty Nikdy Idea a Boy Wonder. Tematicky jde ovšem Fvck_Kvlt „dál a hloub“ do strastí mladé generace, v jeho tracích nenajdete nablýskané materiální statky nebo egomaniacké chvalozpěvy. Toto je „raw trve kvlt trap pvnk“.

„Zabijem sa! nemôžem označiť inak ako masterpiece a rapový album roka. Za soundtrackom pre vnímavé duše do ťažkých čias je kus poctivej textáriny a hudby, ktorá vznikala prakticky na kolene v štúdiu Bunker. Dusnej atmosfére albumu napomáha aj fakt, že väčšina materiálu vznikla počas prebiehajúcej koronakrízy. Vo vzduchu visia otázky, či ju zvládneme a aký bude mať dopad na naše zdravie a prácu. Nezabúdame ale pritom na hrozbu spojenú so znečistením životného prostredia? Čo naše vzájomné vzťahy? Sme si už odcudzení natoľko, že si vystačíme s hlasovými správami a ignorovaním nárekov v telefóne? A čo naše práva? Máme ešte vôbec ako jedinci nejaké práva? Garantuje nám náš život aj niečo iné ako ustavičnú bolesť?“ (Matej Sekerka, Hudba.sk)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů

Obrazem onoho podivného roku 2020 je i skutečnost, nakolik v něm dokázali zaujmout veteráni typu Boba Dylana nebo Bruce Springsteena. Dvacáté Springsteenovo album Letter to You se dostalo vysoko i v našem žebříčku, ale vlastně to není žádné velké překvapení. E Street Band energii neztratil ani po téměř padesáti letech na scéně, Boss se na novince vrací na start své bohaté kariéry a vzpomíná na nedávno odešlé kolegy a kamarády. Téma ztráty jako by bylo v roce 2020 všudypřítomné.

„Určitě bychom mohli vést diskusi o tom, kde je v tomhle případě hranice klišé. Je klišé i něco, co tvůrčí osobnost vymyslí, na čem postavila svoji dráhu, co je evidentní součást jejího přemýšlení, pohledu na život a na hudbu? Klišé je to jistě ve chvíli, kdy tyto prvky převezme někdo jiný, někdo, kdo je neprožil do morku kostí. Ale jejich vynálezce? Ten už má splněno. Nehledě na to, že veškeré debaty končí ve chvíli, kdy si člověk pustí například Song for Orphans, vlastně normální písničku, jakou zdánlivě slyšel v životě už tisíckrát, a ona ho vezme za srdce od prvního tónu.“ (Ondřej Bezr, Lidovky.cz)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Le Guess Who? 2021: To nejlepší

redakce 15.11.2021

Tradiční výběr toho nejlepšího z okruhu redakce a dalších obvyklých podezřelých. Bylo to krásné a náročné...

Šejkr #65: Ještě to nekončí…

Michal Pařízek 05.11.2021

Setkání s Jaromírem z Priessnitz jsou vždycky milá a přínosná, aktuálně spolu děláme rozsáhlý rozhovor pro knihu jeho textů, která vyjde v příštím roce... O podzimních srážkách.

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek 22.10.2021

Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě...

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace