Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování! Jako nejlepší desky letošního roku vybíráme rozverný debut Anderson od pětice Tamara. Získaly si nás civilní texty, zapamatovatelné riffy a jejich bezprostřednost. Zahraniční desku ovládla královna městského popu Rosalía s nahrávkou Motomami.

Domácí

1. Tamara – Anderson (vlastní náklad) 47 bodů
Natálie, Majda, Kristýna, Tamara a Štěpán, pár obyčejných jmen, pár neobyčejných písniček. Kromě Štěpána (Cold Cold Nights) za sebou nemají žádné předchozí hudební zkušenosti, zato rychle rozpoznatelný rukopis: zvonivé kytary, zapamatovatelné riffy, osobitě nevybroušené vokály, prosté texty a bezprostřední, radostně posmutnělý feeling. Girl power sentimental punk, jak sami sebe pojmenovávají. Po čtyřech letech hraní a několika singlech konečně vydali debut Anderson, který zosobňuje dvojlomnost jejich tvorby. Jako když říkají: „Nemyslím, že jsme super veselá kapela. Nicméně ta veselost se bere z toho, že si to hraní strašně užíváme, máme se navzájem rádi a máme z toho radost.“ Krásné, bezelstné, inspirativní. Zbytečně mnoho slov…

„Nosné téma je v tomto případě láska, ať už se může jednat o pocit vůči jiné osobě nebo může mít přesah někam dál, k lidem obecně, planetě. Texty, co za sebou nechávají intenzivní melancholickou brázdu, jsou vloženy do snových kytar se spíše pozitivním až veselým nádechem. Tento rozpor každý zná: ,A v puse kouř a v očích slzy,ʻ jak zní ve skladbě Bazén. Slova jsou někdy velice konkrétní, jindy se rozplývají v ambientní denní snění. Zvláště pak v druhé polovině alba se i nálada nástrojů jemně překlopí ve směru udávaným texty. (…) Pokud je něco znepokojuje, dávají to najevo veskrze poklidně, spíše se smutnou rezignací.“ (David Stoklas, Full Moon)


2. 58G – City Park (EMI) 46 bodů, 3. 52 Hertz Whale – Present Sense Impression (Full Moon Forum | Weltschmerzen) 44 bodů, 4. MMNK – Uměnení: Ohnivá Pomsta (Kabinet Records) 43 bodů, 5. Tomáš Niesner – Bečvou (Warm Winters Ltd.) 36 bodů, 6. Lazer Viking – Tunnel Vision (vl. náklad) 32 bodů, 7. Šimanský Niesner – Všechno dobré (Stoned to Death) 31 bodů, 8. Tokyo Drift – Scorpio Season (vl. náklad) 27 bodů, 9. Pacino – Sedm světů (Stoned to Death) 24 bodů, 10. Orient – Redwood (Kabinet Records) 23 bodů, 11. Tolstoys – Mirror Me (Slnko) 21 bodů, 12. Dunaj – Za vodou (Animal Music) 20 bodů, 13.–14. Fvck_Kvlt – Antiwar Songbook (vl. náklad), Vltava – Spass muss immer sein (100Promotion) 17 bodů, 15. Adela Mede – Szabádsag (vl. náklad) 16 bodů, 16.–17. Cold Cold Nights – Ten Years Later (Black Pear Label), Oblaka – Hace (LTE) 15 bodů, 18.–19. Berlin Manson – Život končí keď máš trinásť (Korobushka Records), Panenské plameny – Herostratus (Piper) 14 bodů, 20.–21. Smack One – Chimera Nekonečno (EMI), Vellocet Roll – Halcyon Days (Full Moon Forum | Theremin) 13 bodů, 22.–25. Acid Row – Afterglow (vl. náklad), Calin – Popstar (EMI), Kalle – Under the Black Moss (Day After), Mat213 – Interstreamin (vl. náklad) 12 bodů, 26.–27. Filip Míšek – Unbelievable Friendship (Weltschmerzen), David Pomahač – Neviditelný (Minority) 11 bodů, 28.–32. Anki – No More Drama (Warner Music), Edúv syn – 2 (Haluzeum Produkt), Panoptikum – Mantichora (Kabinet Records), Science Killer – Blackbirds (Kabinet Records), Yzomandias & NobodyListen – J. EDEN E-G3N (Milion+) 10 bodů

59 hlasujících vybíralo ze 142 alb.
Zahraniční

1.Rosalía – Motomami (Columbia) 59 bodů
„Strávila jsem hodně času o samotě. Byla to doba, kdy jsem bojovala a balancovala na okraji propasti. Zejména na kreativní úrovni to bylo jako být na jejím dně. U předchozích desek jsem měla vždy společnost, i když jsem měla jasnou představu a věci dopředu posouvala hlavně sama. Tíhu a zodpovědnost nad projekty jsem cítila i dříve, tady to bylo ale jiné. Užila jsem si to, ale musela to tvrdě vybojovat,“ řekla Rosalía o svém třetím albu. Už její předchozí nahrávka El mal querer byla výjimečným počinem, na Motomami svou tvorbu dokázala posunout do nového kontextu, který nedílnou měrou obnáší její vlastní kulturní dědictví, atributy moderního globálního popu i náklonnost k experimentům. Výsledkem je fascinující chytlavý amalgám, který bezezbytku potvrzuje její talent, píli i odvahu. Jedním slovem – královna.

„Přes veškerou oprávněnou kritiku Spotify a mizerné honoráře vyplácené hudebníkům pomohl model streamovacích služeb prolomit hegemonii anglo-amerického popu, což má za následek, že korejští, afričtí nebo latinskoameričtí umělci pravidelně bodují v mainstreamových globálních žebříčcích. Čistá krása a emoce Rosaliiných vokálů a senzační groove jejích rytmů mluví samy za sebe a nabízejí fantasticky svěží pohled na latinské odstíny a moderní městský pop. Rosalia má na to být superhvězdou v jakémkoli jazyce.“ (Neil Mccormick, Telegraph)


2. Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers (Pglang | Top Dawg Ent.| Aftermath | Interscope) 45 bodů, 3. Black Country, New Road – Ants From Up There (Ninja Tune) 44 bodů, 4. The Smile – A Light For Attracting Attention (Xl Records) 36, 5. Fontaines D.C. – Skinty Fia (Partisan) 35 bodů, 6–7. Bjork – Fossora (One Little Independent) 24 bodů a Arctic Monkeys – The Car (Domino) 24 bodů, 8. Lucrecia Dalt – ¡Ay! (RVNG Intl.) 20 bodů, 9. Jockstrap – I Love You Jennifer B (Rough Trade) 18 bodů, 10.–11. Big Thief – Dragon New Warm Mountain I Believe in You (4AD) a Chat Pile – God's Country (Flenser) 17 bodů, 12.–13. Beach House – Once Twice Melody (Sub Pop) a Jenny Hval – Classic Objects (4AD) 14 bodů, 14.–19. Aurora – The Gods We Can Touch (Decca | Glassnote), Bad Bunny – Un verano sin ti (Rimas Entertainment), Denzel Curry – Melt My Eyes See Your Future (PH | Loma Vista), Jack White – Entering Heaven Alive (Third Man), The 1975 – Being Funny in a Foreign Language (Dirty Hit) a Warhaus – Ha Ha Heartbreak (PIAS) 12 bodů, 20.–22. Beyoncé – Renaissance (Columbia) , Black Midi – Hellfire (Rough Trade) a Viagra Boys – Cave World (Year0001) 11 bodů, 23.–24. Oliver Sim – Hideous Bastard (Young) a Sudan Archives – Natural Brown Prom Queen (Stones Throw) 10 bodů, 25.–29. Bonobo – Fragments (Ninja Tune), Jack White – Fear of the Dawn (Third Man), Ken Mode – Null (Artoffact), Red Hot Chili Peppers – Unlimited Love (Warner Records) a Caterina Barbieri – Spirit Exit (Light-Years) 9 bodů.

68 hlasujících vybíralo ze 184 alb.

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace