Články / Recenze

Die Alten Maschinen – směšně snadné

Die Alten Maschinen – směšně snadné

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 12.12.2014

Moimir Papalescu je jedním z nejvytrvalejších hybatelů české elektro scény. A dobrodružný příběh o cyber-bandu Die Alten Maschinen zná už kdekdo. Bláhový nápad si našel své publikum, na první živé koncerty letos přispělo přes 200 fanoušků. A na světě je třetí album Die Alten Maschinen, kvalitou rovné předchozím. Znělo by stejně dobře z cd i kotoučů rodičů, poklona. Nepoznáte letopočet vzniku, a to pobaví. Nejen proto je ale přídomek „alten“ logický. Mnohé vzácnosti vzniknou jen díky dlouholetému přátelství či spolupráci. Hlas DAM, Leon Stevenson, patří ke starému dobrému mainstreamu, který rozumí alternativě. O Moimirovi se dá říct přesný opak. A Petr Venkrbec, třetí legendární postava, nefunguje jen jako dekoratér svými dechy - po boku Papalesca slouží celá léta. Jejich neotřelé souznění pracovalo pro Nihilisty, tvoří Magnetik a zplodilo loňské extrémně zajímavé album Šeptající nebe nad lesem plných hvězd (Polí5). Dokonale prezentuje jejich společnou, neutuchající touhu po pohyblivém žánru.

Na Change je pak od všeho krapet: sex appeal Nihilistů, galaktický étos Magnetiků, vzdorovitost krautrocku, kytary připomínající staré dobré Sunshine (Nickle in a Pickle), ozvěna nu-rave, retro disco i humornost béčkových tarantinovek (konec Galvanized). Komukoli jinému by z toho vyšla nepoužitelná patlanice, vzhledem ke zkušenostem jmenovaných jde spíše o specifické „best of“. Ani není třeba bát se osmdesátek – jsou v nich zakořenění, nikoli však uvízlí. A ruku na srdce: synth-mánie tehdá přinesla nejeden skvost. Moimir pracuje jako precizní restauratér, sampluje, inovuje, deska je ideální pro průzkumníky a maximalisty. Nostalgie po prostém tanečním elektro-popu, variace sci-fi témat a robo-modernizace může navíc přinést uspokojení relativně širokému spektru posluchačů.

Procentuální ohodnocení by bylo proto směšně snadné. Od již zmiňovaného příběhu samotné kapely po ilustrace výtvarníka Adolfa Lachmana na přebalu novinky je deska stoprocentní. Zůstane příkladem profesionality, perfekcionismu a hudby s přesahem.

PS: Labůžo pro fajnšmekry: www.diealtenmaschinen.com/top-25-robot-movies-part1

Info

Die Alten Maschinen - Change (X Production, 2014)
www.diealtenmaschinen.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace