Články / Recenze

Die Alten Maschinen – směšně snadné

Die Alten Maschinen – směšně snadné

Veronika Mrázková | Články / Recenze | 12.12.2014

Moimir Papalescu je jedním z nejvytrvalejších hybatelů české elektro scény. A dobrodružný příběh o cyber-bandu Die Alten Maschinen zná už kdekdo. Bláhový nápad si našel své publikum, na první živé koncerty letos přispělo přes 200 fanoušků. A na světě je třetí album Die Alten Maschinen, kvalitou rovné předchozím. Znělo by stejně dobře z cd i kotoučů rodičů, poklona. Nepoznáte letopočet vzniku, a to pobaví. Nejen proto je ale přídomek „alten“ logický. Mnohé vzácnosti vzniknou jen díky dlouholetému přátelství či spolupráci. Hlas DAM, Leon Stevenson, patří ke starému dobrému mainstreamu, který rozumí alternativě. O Moimirovi se dá říct přesný opak. A Petr Venkrbec, třetí legendární postava, nefunguje jen jako dekoratér svými dechy - po boku Papalesca slouží celá léta. Jejich neotřelé souznění pracovalo pro Nihilisty, tvoří Magnetik a zplodilo loňské extrémně zajímavé album Šeptající nebe nad lesem plných hvězd (Polí5). Dokonale prezentuje jejich společnou, neutuchající touhu po pohyblivém žánru.

Na Change je pak od všeho krapet: sex appeal Nihilistů, galaktický étos Magnetiků, vzdorovitost krautrocku, kytary připomínající staré dobré Sunshine (Nickle in a Pickle), ozvěna nu-rave, retro disco i humornost béčkových tarantinovek (konec Galvanized). Komukoli jinému by z toho vyšla nepoužitelná patlanice, vzhledem ke zkušenostem jmenovaných jde spíše o specifické „best of“. Ani není třeba bát se osmdesátek – jsou v nich zakořenění, nikoli však uvízlí. A ruku na srdce: synth-mánie tehdá přinesla nejeden skvost. Moimir pracuje jako precizní restauratér, sampluje, inovuje, deska je ideální pro průzkumníky a maximalisty. Nostalgie po prostém tanečním elektro-popu, variace sci-fi témat a robo-modernizace může navíc přinést uspokojení relativně širokému spektru posluchačů.

Procentuální ohodnocení by bylo proto směšně snadné. Od již zmiňovaného příběhu samotné kapely po ilustrace výtvarníka Adolfa Lachmana na přebalu novinky je deska stoprocentní. Zůstane příkladem profesionality, perfekcionismu a hudby s přesahem.

PS: Labůžo pro fajnšmekry: www.diealtenmaschinen.com/top-25-robot-movies-part1

Info

Die Alten Maschinen - Change (X Production, 2014)
www.diealtenmaschinen.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace