Články / Recenze

Digitální metafory Schwefelgelb

Digitální metafory Schwefelgelb

weru000 | Články / Recenze | 21.04.2020

OHODNOŤTE DESKU

Berlínskému techno-electronic body music duu Schwefelgelb vyšlo po dvou letech od úspěšné nahrávky Aus Den Faltenn (2018) nové EP s názvem Die Stimme Drängt. Je neonově žluté a bylo vydáno nikoli v Berlíně, ale v New Yorku.

Nahrávka se od té předchozí liší nejenom křiklavým designem dvanáctipalcového vinylu, ale hlavně svým zvukem. Die Stimme Drängt je laděna více do současného elektra, acidu či dokonce grimeu. Tedy alespoň ve srovnání s dunivější Aus Den Falten, ve které je cítit daleko víc příjemně „zlého“ bouchání kladivem EBM či industriálních pasáží. Nová deska je jiná. Stejně přísná, ale jiným způsobem. Hluboký rytmus nahrazuje hojné využití vyšších tónů a ostřejších zvuků. Ty v druhém tracku Auf Die Erde připomínají dokonce něco jako chaotické cvrlikání raných počítačů. U některých pak může snadno ožít vzpomínka na „temnější druhé já Super Maria“ z úplně první, dvanáct let staré desky Alt und neu (2008).

Při poslechu Die Stimme Drängt se může stát, že se necháte vplést do vyostřené zvukové metafory chaosu digitality, při které budou praskat displaye mobilních telefonů. Mantinely jsou udávány pouze bezohledným a precizně pravidelným beatem, a to zejména pokud se vaše tělesná schránka nachází zrovna někde v klubu. Schwefelgelb jsou známí pro svá stroboskopická živá vystoupení, opředená temnou a tělesnou zvukovou dystopií.

S novým zvukem je navíc spojena i spolupráce s novým labelem. Po třech předchozích počinech, včetně jednoho souboru remixů u berlínského labelu aufnahme + wiedergabe, vyšlo nové EP pod brooklynským labelem DJky a producentky Veroniky Vasicky, respektive pod jeho sublabelem Cititrax, kde svoji poslední nahrávku vydala loni například Kanaďanka Marie Davidson.

Přestože se dva zkušení hudebníci vydali na novém albu zase poněkud jiným směrem, o čemž nám dávají jasný signál, esence industrialu a darkwaveového ducha je na něm stále přítomna.

Info

Schwefelgelb – Die Stimme Drängt (Cititrax, 2020)
bandcamp kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace