Články / Recenze

Disclosure - sázka na jistotu se nevyplácí

Disclosure - sázka na jistotu se nevyplácí

Jakub Béreš | Články / Recenze | 14.12.2015

Jednoduchý recept na úspěch debutu britské dvojice Disclosure Settle obsahoval jasnou vizuální značku, méně nebo více známé hosty a především specifický mix houseu a downtempových melodií. Stejných ingrediencí se dočkáme i na pokračování Caracal, pouze se změnil jejich poměr a nový koktejl není zdaleka tak převratný jako kdysi.

Před dvěma lety začali Disclosure přepisovat současné trendy. Jenom málokomu se povedlo ovlivnit takhle britskou singlovou stovku, aniž by kdy dosáhl na její vrchol. Nemám ale na mysli stvoření kluka zpívajícího v nové bondovce, ani upozornění na další objev Alunageorge, kteří v současnosti doprovázejí super producentské duo Diplo + Skrillex v novém singlu To Ü. Mnohem větší váhu mělo ovlivnění řady rádiově orientovaných interpretů. Disclosure představili neagresivní verzi popu a houseu, která kontrastovala s vlnou EDM djs. Na jejich práci pak mohla navázat škála interpretů jako Clean Bandit, Years & Years, Duke Dumond nebo Gorgon City.

Na novince to vypadá, že už nikoho inspirovat nechtějí a uzavírají se do taneční bubliny R&B. Duo si opět postavilo hlavu a šlo proti popovým trendům, jenže zabloudilo do slepé uličky. Obrovský rozdíl je, že vsadili na jistotu hostovaček. Sam Smith a Lorde díky dřívějším spolupracím budiž, ale protežovaná první liga The Weeknd, Miguel nebo vycházející hvězdička Kwabs fanoušky Disclosure nepřekvapí.


Producentský metr drží sice dvojice pevně v rukách, ale je zbytečně ohýbán na míru hostů. V době, kdy každý hostuje každému, není taková nahrávka sama o sobě výrazná a na jménech samotných ji nelze postavit. Například skladba Holding On by skvěle fungovala jako úderné intro, kdyby ovšem byla utnuta před příchodem vokálů. Gregory Porter má sice krásný hlas, ale opravdu ho potřebujeme slyšet v takovém spojení?

Caracal je deska bez momentu překvapení, působí jako honění si vlastního trika kompilací „cizích“ singlů. Osamostatnit se od vokálů a přidat více instrumentálních skladeb by Disclosure znova protlačilo na čelo pelotonů rádiových inovátorů. S tímhle materiálem do cíle doputují až druzí, v chumlu dalších popových interpretů.

Info

Disclosure – Caracal (2015, PMR, Island)
www.disclosureofficial.com/caracal-world

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.

Karneval bizarností a absolutní nevázanosti (Igorrr)

Tomáš Kouřil 10.05.2020

Na minulých dvou albech jsme už sice slyšeli grindové řezanice, novinka je však v rámci tvrdé kytarové hudby čitelnější.

Ucelený monument (Recondite)

Jiří Akka Emaq 09.05.2020

Na předchozích deskách se Recondite zabýval pomalejšími tempy, ambientnějšími náladami a rozkrytými znepokojivými strukturami. Novinka Dwell je ale uceleným monumentem.

Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem (Container)

weru000 06.05.2020

Neortodoxní a neustále obratná rytmická smršť v každé skladbě upozorňuje na jeho vlastní verzi důmyslného hardcore či minimal techna.

Prolínání hudebních jazyků (Zuzana Mojžišová)

Akana 05.05.2020

Klíčové jsou svoboda a otevřenost, s nimiž se tu z různých žánrových přísad rodí smysluplný, barevný celek.

Drásavá atmosféra a nefiltrované emoce (Moodie Black)

Dominik Polívka 04.05.2020

Prvky mechanického electro-industriálu, obscénního dark elektra, nebo goticky laděných postrockových ploch procházejí celým albem.