Články / Reporty

Divné – ve všech možných významech toho slova

Divné – ve všech možných významech toho slova

rionka | Články / Reporty | 04.05.2013

Pódium přizdobené dvěma vysokými reproduktory i impozantní kopec elektronických hraček před ním osvětlovalo jemné modrozelené světlo. Ze všech rohů pomrkávaly zářivě zelené, červené a žluté diody. Bylo něco po desáté, když ke stolu s „nádobíčkem“ přistoupil vysoký člověk s dlouhými dredy. Zapálil si cigárko a druhou rukou sáhl mezi čudlíky. Semtam něco pootočil, tuhle cvaknul, támhle popotáhnul. Kolem stolu se náhle sešla menší společnost. A pak celé Boro zhaslo.

Úvod večera v podobě jemného akustického představení dua Tomáš Palucha nemohl (a ani nechtěl) nic netušícího hudebního alternativce varovat. Pokoušet se definovat Gnod jen na základě zvukových záznamů rozesetých po internetu, je totiž jako snažit se sbírat psychedelii do košíčku lopatičkou. Jejich produkce vás naživo zavalí zvukem i hlukem tak, že zapomenete dýchat, zatímco do vaší rozdrásané oční sítnice se zabodne milion rytmických záblesků důmyslně ukrytého stroboskopu. Gnod nemá s klasickým bigbítem z Bora absolutně nic společného. Když se na tuto show omylem dostaví metalová duše, s úlekem se ztratí mezi klávesami a nekonečně propojenými girlandami magických krabiček a ještě třetí den bude s poblikávajícími zornicemi vyprávět kamarádům o neuvěřitelné industrial-hippie techno party.

Psych-drone space-krautrockoví alchymisté z Británie kombinují hutné zvukové plochy se spletitou rytmikou, což čas od času prokládají roztodivnými „robotickými“ vokály prohnanými přinejmenším ďáblovou efektní krabičkou, červí dírou a maskou Dartha Vadera (zapojeno paralelně). Nepozornému posluchači by se skoro chtělo říci, že Gnod ve svých předlouhých skladbách „rezignují na gradaci“, ale to není tak docela přesné, protože když se do jejich intenzivního proudu kosmického hluku skutečně zaposloucháte, rytmické struktury i melodie se kolem vás postupně začnou rozvíjet jako nějaké šílené elektronické orchideje. Je to prostě divné – ve všech možných významech toho slova.

Naživo jste do víru a temnoty vhozeni jen tak, nazí, bez přípravy a možnosti útěku. Zatímco Paddy sahá do kláves, Marlene (dívka se zrzavými dredy a vytetovanou spirálou na šíji) a Chris se opírají o svůj oltář a zkroucený zvuk ženou až kamsi do meziprostoru mezi obludnost a extázi. Neil v džínové bundě – černovlasý zpěvák, kterého byste spíš očekávali ve vroucím metalovém kotli – se pohupuje pod pódiem mezi prvními řadami fascinovaných i šokovaných diváků. Line-up Gnod se ovšem mění stejně často a nečekaně jako jejich experimentální zvuk a styl, takže je možné, že než tyto řádky dočtete, bude to už úplně jinak.

Info

Gnod (uk) + Tomáš Palucha
21. 4. 2013, Boro, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…