Články / Recenze

Dlouho očekávaný Detektor Ektor

Vojta Rydlo | Články / Recenze | 02.03.2015

Už je to skoro rok, co se téměř každý druhý náctiletý začal hlásit ke Generaci X... Osm měsíců od vydání tracku Jak jinak, noční můry všech feministek, půl roku od poctivé nálože Proč a ani ne čtvrt roku od perverzně laděné Nohy v pěst. A teď už je tu čtvrté Ektorovo album, jemuž se nedá odepřít minimálně jedno – nejrychlejší progress na české rapové scéně.

A jaký Detektor je? Povedený, i když vadí, že si autor protiřečení. V jednom songu není „nikdy v klidu, pořád busy“, v dalším zase hrozně v chillu nebo kouká přes dno flašky. Ale dobře, když pomineme občasné fráze, nutno uznat, že hitmaker se znovu pochlapil a udělal energickou, striktní a moderní desku, takže se nelze divit ohromnému feedbacku ze strany fanoušků. Ektor pořád stojí s lahví chlastu v ruce a kapsou plnou peněz proti všem podrazákům a laciným běhnám, jen má novou flow a sound, novinka má osobitou atmosféru. Instrumentály jsou na jedničku: Special Beats, Konex, Grimaso, Lucas a Dalyb odvedli skvělou práci, a co baví, jsou hosté. Ani jedna sloka ze strany těch, co se v tracklistu objevili, není špatná. Je třeba vypíchnout Ega a jeho hluboko položenou, precizní slow flow, pak taky Oriona, který v posledních letech poslal ven spoustu slabších textů, ale v Šikaně použil velice trefné bars, a Moma, jemuž podmaz sedl jak prdel na hrnec.

„Co chtěj víc? Co chtěj říct typovi, co to zvládl za pět?“ ptá se rapper v poslední skladbě Vděčnej. Od debutu Airon Meidan ušel dlouhou cestu, a pořád to má drive, i poctivost. Dnes má v rukou výbornou studiovku plnou povedených beatů, spoluprací s největšími jmény na česko-slovenské scéně a trefných textů. A stačilo mu jen pár let, aby se dostal mezi elitní hráče tuzemské scény, nikdo to nezvládl tak rychle.

Je tu ovšem jedno velké ale. Od Ektora se nedá očekávat, že by upřednostnil jiná témata než ženy, drogy a prachy, což působí jisté zacyklení. Detektor je něco jako Tetris 2 (zamýšlené pokračování alba Tetris z roku 2012, které udělal s Wichem, bylo prozatím odloženo), tedy tematicky. Nový obal, ale uvnitř to samé, jen nasekané do nové muziky. A nejdivnější je, že to stále funguje a většina rýmů trefuje terče.

Info

Ektor - Detektor (self-released, 2015)
www.facebook.com/Ektorpage

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Jiří Akka Emaq 05.08.2020

Již pseudonym hudebnice s mexickými kořeny, vlastním jménem Ambar Cruz, napovídá, o co tady půjde. O bdělé snění a jeho přenos na posluchače.

BC Camplight nemocný, autentický, děsivý

Adéla Polka 03.08.2020

Chlápek vykládá na mikrofon, že je psychicky nemocný a publikum se až hystericky zajíká smíchy. Tohle je tak jednoduché a zároveň děsivé!

Přízrační chlapci aneb Amulet Roberta Bolaña

Libor Staněk 01.08.2020

Bolaño zde čerpá ze svých studentských let, kdy byl považován za buřiče, jenž v duchu infrarealismu házel kameny na přednášející autory a kradl knížky z knihkupectví.

Jeden kmen dvou větví (Jaye Jayle)

waghiss666 31.07.2020

Krátkozraká přirovnání či snad rovnou osočení z vykrádání se snažím přidusit, ale když se pomrkává po velikánech, co ovlivnili kdekoho, těžko se tomu ubránit.

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Kadlíčková 30.07.2020

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další.

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová 27.07.2020

Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat.

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová 24.07.2020

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods.

Zvrácená mystika nasáklá popem (Amnesia Scanner)

Bára Jurašková 20.07.2020

Nezáleží tolik, jestli jde o rozchod lidstva s planetou, sbohem zemi, kterou nepřestáváme ničit, nebo rozchod s přírodou, které se snaží naše technologická společnost vymanit.

Greg Fox spíš hledá, než nachází

Jan Starý 18.07.2020

Foxovou specialitou je osobitý styl: frenetický, vágně tribální, polyrytmický, plný úderů o hrany bubnů a s výrazně organickým zvukem.

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.