Články / Recenze

Dnes to bude o poznání osobnější: Strangers in the City

Dnes to bude o poznání osobnější: Strangers in the City

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 04.01.2015

Dnes to bude o poznání osobnější. Strangers in the City sleduji od prvních kroků, kdy nesměle postávali na pódiu uherskohradišťského klubu Mír – civilní písničkářství bylo vzdálenou budoucností, přesto o nezměrném talentu nebylo pochyb. Pár let tvrdé práce, poctivé probírání se stovkami nápadů a mladá dvojice z Veselí nad Moravou se zařadila mezi největší domácí naděje.

Dlouhohrající debut South navazuje tam, kde skončilo loňské eponymní EP. Songwriter Jakub Zbořil se přes prázdniny zavřel v panelákovém bytě a po nocích nahrával skladby s charakteristickou lo-fi estetikou. Oproti minulosti zapracoval na stopáži, neučesané fragmenty vyměnil za plnohodnotné vypravěčství a Lenka konečně dostává více prostoru. Právě vzájemně proplétající se vokály vyvolávají pověstné mrazení v zádech – Jakubův zastřený hlas připomene stárnoucího barda na prahu šedesátky, naopak Lenka ztělesňuje ženskou křehkost a něhu. Syrový zvuk oprýskané akustické kytary občas prodchne pouze nostalgické kytarové sólo odkoukané od devadesátkových hrdinů. Melancholická atmosféra maloměsta dokonale souzní s pomalým tempem a do puntíku naplňuje klišé o hudbě na dlouhé podzimní večery. Konstantní dávkování silných momentů podtrhuje vnitřní semknutost desky, která nepřipouští jediné zaváhání.

Nekonečné debaty o českém vývozním artiklu představují skvělou záminku pro ironické ušklíbnutí, přesto Strangers in the City natočili ryzí, upřímný debut zdaleka přesahující hranice tuzemského rybníčku.

Info

Strangers in the City - South (Yannick South, 2014)
www.cs-cz.facebook.com/strangersitc

Text vyšel v magazínu Full Moon #43.
foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde jsem tohle naposledy slyšela? (Jungle)

redakce 25.05.2019

Nahrávka míchající soul, disco a funk prestižní cenu sice nevyhrála, ale i nominace zajistila jejím autorům nemalý zájem.

Porouchané rádio Devina Townsenda

redakce 15.05.2019

V jedinečném bodě se celý Townsendův neuspořádaný vesmír sjednotí a vznikne řád. Novinka Empath trápí i překvapuje.

Hauschka v lese bez nástrah?

redakce 07.05.2019

Technika „připraveného klavíru“ se stala brzy proslulou a německého tvůrce dokázala bezpečně odlišit od dalších pianistů, jako jsou Nils Frahm nebo Ólafur Arnalds.

Vykouzlit ten okamžik (Anna von Hausswolff)

redakce 03.05.2019

Vyslovit se proti vykořeněné současnosti, prožít kouzlo přítomnosti. Zmrazit čas a vnímat sama sebe v celé svojí zranitelnosti.

Kronika spomienok Maggie Rogers

redakce 02.05.2019

Celé to odštartovalo video z jej hodiny na New York University, kde prezentovala svoje demo jednému z najúspešnejších producentov pop music, Pharellovi.

Propracovaná kytarová alchymie Swervedriver

redakce 25.04.2019

Drží se osvědčené indierockové receptury, která těží převážně z tradic ostrovního shoegazingu, tedy z žánru, jehož základy pomáhali zkraje 90. let sami budovat.

Obyčejnost narkomanů / Modlitba

redakce 21.04.2019

Nabízí se srovnání se snímkem Beautiful Boy, který poněkud povrchně popisoval rozpadající se vztah otce a závislého syna, zatímco Modlitba sleduje jedince bojujícího s...

Svět pomalu hoří… (Ladytron)

redakce 20.04.2019

Z alba není ani tak cítit politická angažovanost, jako spíš pocit bezmoci a odcizení v dystopickém světě.

Gregor Sailer: Pastelová nervozita opuštěných budov

redakce 14.04.2019

Rakouský fotograf Gregor Sailer ve svém posledním projektu důkladně prozkoumává fenomén Potěmkinových vesnic.

Žádné suché variace (Emil Viklický Trio Hraje Suchého a Šlitra)

redakce 07.04.2019

Viklický není typem muzikanta, který by se držel melodických schémat, jež mu předepisuje původní píseň...