Články / Recenze

Dny městských lišek – blacksheepboy / pale&coy

Dny městských lišek – blacksheepboy / pale&coy

Jakub Koumar | Články / Recenze | 05.10.2016

Proplétání se současnými městy vyžaduje určitý um, který si skrz všudypřítomnou samozřejmost ani neuvědomujeme. Potřeba vnímat detaily, podněty i rizika… to chce ostražitost a pohotovost, od nichž si náš přesycený mozek potřebuje odfrknout. Filtruje proto, co se dá, a dává uniknout drobnostem. Stáváme se tak rychlým a poněkud neurotickým stvořením. Městskou liškou, uhánějící popletenou cestou ke konci dne.

Blacksheepboy i pale&coy společně cítí, že k němu vede jakákoli cesta. Překoncentrovaná i zasněná. Ta první – živoucí, orientující se, ale i lehce excentrická je předmětem písní Elišky Mikovcové neboli pale&coy. Hledat přehlédnuté se naopak vydává Zdeněk Lichnovský aka blacksheepboy. Nicméně jejich společný debut není přehlídkou ambivalence, zaseknuti v postmoderní kontemplaci hledají pomíjivý okamžik klidu.


Blacksheepboy si hraje s melodií a syntezátorovým zvukem tak, až mu vylézají melancholické písně jak od Cloud Boat. Jen s mnohem menší srdceryvností a smířlivějším tónem, alespoň než se blacksheepboy do skladby pořádně opře. Jakmile se rozehrají bicí Petra Matouška, je to jako by namísto do membrán mlátily přímo do srdeční svaloviny a je jasné, že denní snění Zdeňka Lichnovského umí být pořádně hluboké. Napomáhá tomu hlas, chvílemi evokující i samotné Pet Shop Boys. Odhazuje prvoplánovou elektroniku a přes příležitostný stereotyp vždy vítězí kreativita. Překvapení. Neopakovatelnost toho, co se děje právě teď a tady.

Pale&Coy, obsazující druhou polovinu alba, se pouští do přelévavé elektroniky, co i v těch volnějších pasážích ne a ne vydechnout, ačkoli k tomu už názvy skladeb jako Hibarnate nebo Pillowtalk svádí. Eliška Mikovcová se po stálém melodickém vlnění bere k cíli přímočařeji než náhle gradující blackseepboy, paradoxně v Pulses zvolní, takže před závěrečnou Urban Foxes jeden neví, co má vlastně čekat. Stejně jako její kolega tak neustále těká ve snahách vykreslit konkrétní náladu a chvíli.

Album These Days / Urban Foxes pohlcuje konzistentní atmosférou. Není pravidlem, že se split přeleje z jedné půlky do druhé, aniž byste si vlastně uvědomili, že se stala nějaká zásadní změna. Že vás něco vytrhlo ze zasněné chvíle, díky níž se vám podařilo uniknout ze zmatku dne, ze spletitosti města. Nikdy ale nesvádí k rozhození koncentrace a nechají váš, od marastu očištěný pohled pro jednou nepozorovat okolí. Což je mnohem víc, než se může zprvu zdát.

Info

blacksheepboy / pale&coy - These Days / Urban Foxes (diy, 2016)
www.thesefoxes.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.