Články / Reporty

Do neprobádaných krajin Rovar17 a L*mbik

Do neprobádaných krajin Rovar17 a L*mbik

Richard Kutěj | Články / Reporty | 06.12.2018

„Obvyklí podezřelí“, tedy něco přes deset věrných, kteří horují pro experimentální scénu a scházejí se na večírcích, které se v Ostravě nejčastěji dějí ve Fiducii, Domě umění či v Jednom Tagu. „Chtělo by to rodinné foto,“ směje se Martin a parády z maďarské experimentální elektro scény dokončují zvukovku. „Sound is OK?“ ptá se jiný Martin, který to dnes pořádá a během setu dvojice L* mbik starostlivě deštníkem usměrňuje jednu ze svítilen na stropě, protože drnčí a kazí zvuk. Neslyším to. Slyším pestrý set, jeden zvukový obrazec, temno, táhlé plochy, v hustotě občas podbíjející taneční smyčky. V setu L* mbik se toho děje hodně, doplněno psycho videoprojekcí, skákající opičky i skalpely v lidském mase, škoda jen, že to hraje trochu potichu. L*mbik

Kálmán Pongrácz je velkou osobností maďarské scény a pohybuje se v několika projektech zároveň. Dnes večer hraje sólo jako Rovar17, protože kámoš, se kterým měli původně dorazit coby Royal Hungarian Noisemarkers, nakonec nemohl. Nevadí, je to úžasné vystoupení. Opět jeden nepřetržitý zvuk, temný ambient, dronové plochy, konkrétní zvuky, experimenty, při basech příjemné chvění podlahy, zvuk tentokrát v pořádku. Je to dlouhé, ale má to skvělou dramaturgii, hra neztrácí děj a bere na výlety do různých zvukových končin, set nabízí potemnělá vtahující místa i gradující intenzivní plochy vybičované do hlukového maxima. Soustředěný autor to místy doprovází hrátkami s mikrofonem, kterým klepe do krabiček, přikládá si ho na hrdlo nebo „vyrábí“ zvuk přímo ústy.

Set číslo tři aneb všichni dohromady, mladíci i mistr. L*mbik občas pokukují na Pongrácze, vzájemně si předávají zvukový prostor a je to příjemná mush-up tečka. Za hudbou, která se nebojí jít až na okraj, do neprobádaných a improvizačně těkavých prostor.

Info

Rovar17 (hu) + L*mbik (hu)
29. 11. 2018 Fiducia, Ostrava

foto © Jan Šuška

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

redakce 18.05.2019

Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn...

Vražedné tempo (Anifilm 2019)

redakce 15.05.2019

Kino Světozor má pořád stejně specifické aroma, květnové počasí v Třeboni je pořád stejně matoucí a řada u asijského okýnka je pořád stejně dlouhá?

Donaufestival 2019: Co bylo nejvíc

redakce 09.05.2019

Donaufestival je pravidelně sázkou na kvalitní dramaturgii zasazenou do kulis historického rakouského městečka Kremže. Co bylo letos tím nejlepším? Nejen koncerty...

Tradice a progres, ruku v ruce (GoGo Penguin)

redakce 02.05.2019

Mrštné pianové kudrlinky v hravém songu Window přehazovaly otěže z jednoho nástroje na druhý, až se rozeběhly každý jinou cestou, stále však dokonale sehrané.

Pryč s hranicemi (Coilguns, Wrong, Or)

redakce 28.04.2019

Vlasatí řízci, těžkotonážní riffy a skučivá sóla, Wrong vrátili koncert do zajetých kolejí headbangingu a poga s jasným rozdělením pozic.

Pastelové barvy krve Goblin

redakce 17.04.2019

Pastelové barvy, jemná klišé, ostré nože, cákance krve a béčkové, rudomodré mysteriózno. Claudio Simonetti a jeho Goblin.

Trápení kokainové kočičky (Tess Parks)

redakce 15.04.2019

Koncert Tess Parks nenabídl zrovna moc argumentů, proč tuhle slečnu raději neposlouchat doma. Nabídl ale jednu neodbytnou otázku. Jenom jednu?

Moravské lidovky? Jedině s americkým přízvukem. (Dálava)

redakce 12.04.2019

Zcela zásadní byly nápadité instrumentace charakterizované elektrickou či akustickou kytarou Arama Bajakiana (John Zorn, Lou Reed, Diana Krall). Staré melodie, nová podání. Dálava.

Nejen na vlně italského diska (CPH:DOX)

redakce 04.04.2019

Tentokrát mezi Munchovým výkřikem a přiléhavými blyštivými oblečky. CPH:DOX naposledy.

Charismatický introvert (Night Lovell)

redakce 02.04.2019

Night Lovellův hluboký a místy až strašidelný hlas v člověku obvykle dokáže rozpohybovat samotné vnitřní orgány.