Články / Rozhovory

Dobrý den, tady hudební ceny!

Dobrý den, tady hudební ceny!

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 20.02.2013

Vyhlášení hudebních cen Vinyla proběhne už zítra, na Flédě, to je v Brně, pročež jsme nominovaným položili pár vtipných/ostrých/rafinovaných otázek a dočkali jsem se toho, čeho jsme se mohli nadít: ohleduplných pohledů i filosofických narážek. Taky vtipu. Osloveni byli všichni, ale někteří se s námi nehodlali bavit vůbec, někteří až po třetím dopise. Respondenty nakonec tvoří: skupiny DVA, Květy, Planety, Please The Trees, Zrní a Josef Jindrák aka Polí5. Vinylu dlouhodobě podporujeme a i nadále budeme. Ať vyhraje ten nejlepší! (Nejrychlejší.)

1. Už jste slyšeli o ceně Vinyla? Má pro vás cenu cena, která chce být obdobou Ceny Jindřicha Chalupeckého? (A co Apollo, stíháte se v tom vůbec orientovat?)
DVA: Jo, víme, co je Vinyla, v ceně Chalupeckého se neorientujem, takže nemůžem posoudit. Minulý rok, když se vyrojily Apollo a Vinyla, jsme si říkali, že je škoda, že se předem nedohodly a nespojily, protože ty nominace se dost kryly. Vlastně i s „alternativním“ Andělem. Ale je fakt, že to bylo na spadnutí, že něco bude chtít nahradit Anděla. Letos nám už přijde, že Apollo se kryje s tím starým Andělem a Vinyla je víc okrajová, což je asi dobrý. Je otázka, jestli Čechy nejsou malý na několik cen.

Květy: Všechno má cenu, když se to dělá poctivě a vydrží se to dělat dlouho a pořád líp a líp. Já si to představuju asi takhle: někomu se nelíbí Anděl, jediný ceny, co tu jsou, jen si o nich čte a chce se mu zvracet, tak si řekne: „Tohle udělám jinak a líp...“ A jde do toho. Spooousta těžkostí na té cestě. Držím palce Vinyle i Apollu.

Planety: Víme o Vinyle i Apollu. Svět, ve kterém se pohybujeme, s tím jejich nepojí skoro nic, takže se o ně nějak nezajímáme.

Please The Trees: Slyšeli, podstata věci je nám sympatická a bylo nám ctí odehrát koncert na prvním ročníku předávání cen. Necítím se jako soutěživý typ a specielně v hudbě s nikým a o nic nesoutěžím. Myslím, že smysl jakýkoliv cen v čemkoli je upozornit na kvalitní věci. To ale závisí na principu, na kterém výběr, nominace stojí. Co se zmíněného principu týče, cena Vinyla mi je ze všech těch hudebních tady nejsympatičtější.

Zrní: Jasně, že slyšeli. Upřímně nejsme moc schopní obě nově vzniklé ceny od sebe nějak ostřeji odlišit. Jsou to pro nás zkrátka dvě nové ceny, které vznikly za bohulibým účelem upozornit veřejnost na skutečně přínosné a kvalitní práce, bez vlivů komerčních tlaků, jak tomu je u (do loňska jediný) ceny Anděl. Takže nějakou cenu pro nás obě tyhle ceny určitě mají.

Polí5: Loni jsme dostali Vinylu za nejlepší album roku, takže jsem ji zaregistroval… Ceny obecně nějakou cenu (smysl) mají, stejně jako má cenu i negativní kritika, pořád lepší nějaká reakce než žádná, lidi si to už přeberou. Aby to celé (udělování cen) mělo i nějaký kredit, musí za tím být soustavná a důvěryhodná práce, to se buduje těžko a zdlouhavě. Chalupeckého cena jistý kredit má, uvidíme, jaký si vybudují Vinyla či Apollo; Anděl je snad už pro každého soudného k smíchu (především ty nežánrové ceny).

2. Je vaše nahrávka opravdu tak dobrá, jak si myslí „odborná porota“? Víte, kdo v ní je?
DVA: Hehe, to je teda vtipná otázka. Nevypouštíme do světa něco, za čím bychom si nestáli, takže jsme rádi, že to porota ocení. Nevíme, kdo je v porotě.

Květy: Nevím, kdo tam je, nechci to vědět, nějaký tajemný muži a ženy v kápích... píše se to slovo takhle? Člověk ho moc nepoužívá... safra... nevím... Nebo tam všichni posílají pobočníky, anebo to rozhoduje společenství zednářů, nebo nejbohatší lidé světa, starý židovský spolek. Já nechci vědět, kdo to je. Nahrávku svoji mám rád. Mám rád i nahrávky ostatních.

Planety: Naše deska je nejlepší. Na porotu jsme se právě dívali. Lidí, kterých si alespoň zhruba vážíme, v ní není víc než prstů na jedné ruce.

Please The Trees: Je opravdu tak dobrá. Vím kdo je v porotě a všechny respektuju.

Zrní: My máme z desky dobrej pocit. I přijetí „běžných“ posluchačů je hodně pozitivní, takže myslim, že se povedla. Ačkoli pořád je co zlepšovat a na čem pracovat, to je jasný.

Polí5: Kdyby ty věci nebyly dobrý, nevydávám je. Jestli to ocení i současná porota, nevím, vlastně jsem letos nezaregistroval, jestli je stejná jako loni nebo jestli proběhly nějaké změny. Ale předpokládám, že většina bude stejná, kvůli kontinuitě. Loni to byly rozumný lidi, takže nějakou šanci mám i letos.

3. Sledujete coby muzikanti nahrávky jiných kapel, chodíte na koncerty vyjma těch, kde hrajete i vy?
DVA: Úplně upřímně, jsme tak trochu mimo, nám uniká, co kdy vychází, a když to nepřehlídneme, tak zvládáme poslouchat jen online. Jinak jsme vděční, když s někým hrajeme a vidíme ho živě.

Květy: Něco vidím z donucení, něco hledám. To záleží na náladě, někdy mám radost téměř z čehokoliv, sedím, piju čaj, poslouchám a čumím. Jindy se těším na něco velkýho... ale už jsem unavenej. Takhle jsem třeba odzíval Animal Collective. A nejlepší zážitky mám asi z Boro klubu v Brně, byl to nejdřív androš, nuda... ale dnes tam hrají výborné kapely.

Planety: Na koncerty chodíme, nahrávky sledujeme, hudbu milujeme.

Please The Trees: Samozřejmě. Kupuju desky, koncerty pořádám, produkuju, chodím na ně. Já se víc než za muzikanta považuju za fanouška hudby.

Zrní: Na moc českých kapel mimo festivaly a společný koncerty nechodíme. Jednak kvůli nedostatku času a druhak, když jsme furt v hudbě, je poměrně příjemný ve volnym čase ulítnout někam jinam. Ale co nestihnem naživo, snažíme se naposlouchat.

Polí5: Moje Polí5 provozuje prodejnu Rekomando, takže z principu tu scénu musím (i chci) sledovat, abych lidem nenabízel kraviny bez srovnání. Čtu časopisy, sleduju trochu web, chodím na pár festivalů i několik koncertů za rok zvládnu.

4. Jaké kapely jsou pro vás ty nejlepší v kategoriích Deska, Objev a Počin roku?
DVA: Problém z předchozí otázky. Letos se nám líbila nová deska Fiordmoss, B4 a Ventolina, ale posuzovat, kdo nejvíc, je dost neobjektivní, jsou to všechno kámoši. Ale spoustu jsme toho právě neslyšeli. Z objevů se nám líbily Planety. Jako počin by byl za nás program festivalu Hudební fórum v Hradci Králové.

Květy: Budoár staré dámy – Láva (ačkoliv bych zvuk i aranže chtěl slyšet jinak, pořád skvělý písničky), Listolet, B4 – Lux oxid, to je asi nejlepší album. Beata Bocek, objev letošní, ale hraje už velmi dlouho, krásná deska... totéž Dva, Zrní.

Planety: Polí5.

Please The Trees: Deska: Skupina štěstí – Je Třeba Obětovat Ještě Jednoho Kohouta.
Objev: Planety. Počin: Těžko vypisovat jednu věc. Ctím aktivity všech, kteří jen nemluví a něco dělají. Sebevědomě, bez komplexů.

Zrní: Krom desky roku, kterou jsou pro mě Bílé včely Květů, se necejtim kompetentní a znalej, abych v dalších kategoriích vybral. Kdybych ale volil z nominací Vinyly, pak bych volil jednoznačně takto: Deska: Květy – Bílé včely; objev roku: Planety; počin roku: Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA.

Polí5: Tož: deska roku: Květy – Bílé včely (Indies Scope records); objev roku: The Pololániks; počin roku: Babel Prague. Ale kdybych mohl i nominovat, tak objev i album roku by dostali třeba Děti kapitána Morgana napůl s Hynkovými zámky, počin, no nevím, spíše bych ocenil soustavnou práci lidí kolem Ears & Wind.

5. Soutěžit v hudbě je tak trochu sporné, i když svůj význam ceny mají. Jste soutěživí? Jaký sport máte nejraději?
DVA: Hodně rádi spolu soupeříme ve hře Dostihy a sázky. Jinak fotbal. Honza je velký fanoušek Viktorie Plzeň a doufá, že postoupí přes Neapol do dalšího kola Evropské ligy, kde vyřadí Chelsea.

Květy: Já mám nejraději ping pong. Nemusím se moc hýbat, mám dlouhý ruce, vypnu mozek a ony se nechají samy ovládat míčkem. Je to už deset let, co jsem hrál naposledy tenis, uvažuju, že bych se k tomu vrátil. Pak plavání... ale rozumějte – neplavu nějaké kilometry, prostě se cachtám tam a zpátky bazénem.

Planety: NE.

Please The Trees: Žádný sport momentálně aktivně neprovozuju.

Zrní: Jistá soutěživost je myslim důležitá, a ač je to vlastně iluze, je to zároveň motorek, kterej může pomáhat vytrvat, pracovat. Když je to zdravě namíchaný k přirozený touze tvořit a vyjádřit se, tak je to myslim k dobru věci. Tak ani tyhle ceny nevnímáme jako soutěž, s nikym rozhodně nesoutěžíme, je to spíš vyzdvihnutí, ocenění práce, ocenění nápadu a přínosu a vyjádření podpory, že jdeš snad dobrym směrem. Sport máme jako kapela jednoznačně fotbal. Každej z nás pak ještě svůj osobní oblíbenej.

Polí5: Samozřejmě že ty ceny ve smyslu kdo je lepší a vůbec jsou směšný – ale jejich nesporný přínos je v tom, že se občas povede dostat do povědomí něco, co by jinak zůstalo přehlíženo, že je to takový drobný síto v tom obrovským oceánu dění. Já nejsem soutěživý a soutěživost nesnáším. Ve školství by se to dokonce mělo zakázat. Sport nemám rád – žádný! Jezdím se svýma dětma lyžovat, ale samotnýho by mě to vůbec nenapadlo (co to má za logiku, platit někomu za to, že se sklouznu z kopce). Ale já udílení cen nechápu jako soutěž, prostě někdo podle nějakýho klíče dostane ocenění, to není jakože někdo je nejrychlejší, druhý o něco méně atd. To už snad chápe většina lidí, ne?

Info

Vyhlášení cen Vinyla
21. 2. 2013, Fléda, Brno
www.vinyla.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Agrose

redakce 02.03.2021

Dvě nahrávky během dvou měsíců, to je slušný start na nový label. A to tím spíš, že přináší zcela nová jména i neoposlouchané žánrové hybridy.

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Jiří Kotača (Cotatcha Orchestra): Bigbandová scéna zažívá renesanci

Anna Mašátová 07.01.2021

Co přinesla letošní krize, co musí zvládat kapelník i jaký je stav bigbandové scény hodnotí v následujícícm rozhovoru kapelník Cotatcha Orchestra.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace