Články / Rozhovory

Dobrý den, tady hudební ceny!

Dobrý den, tady hudební ceny!

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 20.02.2013

Vyhlášení hudebních cen Vinyla proběhne už zítra, na Flédě, to je v Brně, pročež jsme nominovaným položili pár vtipných/ostrých/rafinovaných otázek a dočkali jsem se toho, čeho jsme se mohli nadít: ohleduplných pohledů i filosofických narážek. Taky vtipu. Osloveni byli všichni, ale někteří se s námi nehodlali bavit vůbec, někteří až po třetím dopise. Respondenty nakonec tvoří: skupiny DVA, Květy, Planety, Please The Trees, Zrní a Josef Jindrák aka Polí5. Vinylu dlouhodobě podporujeme a i nadále budeme. Ať vyhraje ten nejlepší! (Nejrychlejší.)

1. Už jste slyšeli o ceně Vinyla? Má pro vás cenu cena, která chce být obdobou Ceny Jindřicha Chalupeckého? (A co Apollo, stíháte se v tom vůbec orientovat?)
DVA: Jo, víme, co je Vinyla, v ceně Chalupeckého se neorientujem, takže nemůžem posoudit. Minulý rok, když se vyrojily Apollo a Vinyla, jsme si říkali, že je škoda, že se předem nedohodly a nespojily, protože ty nominace se dost kryly. Vlastně i s „alternativním“ Andělem. Ale je fakt, že to bylo na spadnutí, že něco bude chtít nahradit Anděla. Letos nám už přijde, že Apollo se kryje s tím starým Andělem a Vinyla je víc okrajová, což je asi dobrý. Je otázka, jestli Čechy nejsou malý na několik cen.

Květy: Všechno má cenu, když se to dělá poctivě a vydrží se to dělat dlouho a pořád líp a líp. Já si to představuju asi takhle: někomu se nelíbí Anděl, jediný ceny, co tu jsou, jen si o nich čte a chce se mu zvracet, tak si řekne: „Tohle udělám jinak a líp...“ A jde do toho. Spooousta těžkostí na té cestě. Držím palce Vinyle i Apollu.

Planety: Víme o Vinyle i Apollu. Svět, ve kterém se pohybujeme, s tím jejich nepojí skoro nic, takže se o ně nějak nezajímáme.

Please The Trees: Slyšeli, podstata věci je nám sympatická a bylo nám ctí odehrát koncert na prvním ročníku předávání cen. Necítím se jako soutěživý typ a specielně v hudbě s nikým a o nic nesoutěžím. Myslím, že smysl jakýkoliv cen v čemkoli je upozornit na kvalitní věci. To ale závisí na principu, na kterém výběr, nominace stojí. Co se zmíněného principu týče, cena Vinyla mi je ze všech těch hudebních tady nejsympatičtější.

Zrní: Jasně, že slyšeli. Upřímně nejsme moc schopní obě nově vzniklé ceny od sebe nějak ostřeji odlišit. Jsou to pro nás zkrátka dvě nové ceny, které vznikly za bohulibým účelem upozornit veřejnost na skutečně přínosné a kvalitní práce, bez vlivů komerčních tlaků, jak tomu je u (do loňska jediný) ceny Anděl. Takže nějakou cenu pro nás obě tyhle ceny určitě mají.

Polí5: Loni jsme dostali Vinylu za nejlepší album roku, takže jsem ji zaregistroval… Ceny obecně nějakou cenu (smysl) mají, stejně jako má cenu i negativní kritika, pořád lepší nějaká reakce než žádná, lidi si to už přeberou. Aby to celé (udělování cen) mělo i nějaký kredit, musí za tím být soustavná a důvěryhodná práce, to se buduje těžko a zdlouhavě. Chalupeckého cena jistý kredit má, uvidíme, jaký si vybudují Vinyla či Apollo; Anděl je snad už pro každého soudného k smíchu (především ty nežánrové ceny).

2. Je vaše nahrávka opravdu tak dobrá, jak si myslí „odborná porota“? Víte, kdo v ní je?
DVA: Hehe, to je teda vtipná otázka. Nevypouštíme do světa něco, za čím bychom si nestáli, takže jsme rádi, že to porota ocení. Nevíme, kdo je v porotě.

Květy: Nevím, kdo tam je, nechci to vědět, nějaký tajemný muži a ženy v kápích... píše se to slovo takhle? Člověk ho moc nepoužívá... safra... nevím... Nebo tam všichni posílají pobočníky, anebo to rozhoduje společenství zednářů, nebo nejbohatší lidé světa, starý židovský spolek. Já nechci vědět, kdo to je. Nahrávku svoji mám rád. Mám rád i nahrávky ostatních.

Planety: Naše deska je nejlepší. Na porotu jsme se právě dívali. Lidí, kterých si alespoň zhruba vážíme, v ní není víc než prstů na jedné ruce.

Please The Trees: Je opravdu tak dobrá. Vím kdo je v porotě a všechny respektuju.

Zrní: My máme z desky dobrej pocit. I přijetí „běžných“ posluchačů je hodně pozitivní, takže myslim, že se povedla. Ačkoli pořád je co zlepšovat a na čem pracovat, to je jasný.

Polí5: Kdyby ty věci nebyly dobrý, nevydávám je. Jestli to ocení i současná porota, nevím, vlastně jsem letos nezaregistroval, jestli je stejná jako loni nebo jestli proběhly nějaké změny. Ale předpokládám, že většina bude stejná, kvůli kontinuitě. Loni to byly rozumný lidi, takže nějakou šanci mám i letos.

3. Sledujete coby muzikanti nahrávky jiných kapel, chodíte na koncerty vyjma těch, kde hrajete i vy?
DVA: Úplně upřímně, jsme tak trochu mimo, nám uniká, co kdy vychází, a když to nepřehlídneme, tak zvládáme poslouchat jen online. Jinak jsme vděční, když s někým hrajeme a vidíme ho živě.

Květy: Něco vidím z donucení, něco hledám. To záleží na náladě, někdy mám radost téměř z čehokoliv, sedím, piju čaj, poslouchám a čumím. Jindy se těším na něco velkýho... ale už jsem unavenej. Takhle jsem třeba odzíval Animal Collective. A nejlepší zážitky mám asi z Boro klubu v Brně, byl to nejdřív androš, nuda... ale dnes tam hrají výborné kapely.

Planety: Na koncerty chodíme, nahrávky sledujeme, hudbu milujeme.

Please The Trees: Samozřejmě. Kupuju desky, koncerty pořádám, produkuju, chodím na ně. Já se víc než za muzikanta považuju za fanouška hudby.

Zrní: Na moc českých kapel mimo festivaly a společný koncerty nechodíme. Jednak kvůli nedostatku času a druhak, když jsme furt v hudbě, je poměrně příjemný ve volnym čase ulítnout někam jinam. Ale co nestihnem naživo, snažíme se naposlouchat.

Polí5: Moje Polí5 provozuje prodejnu Rekomando, takže z principu tu scénu musím (i chci) sledovat, abych lidem nenabízel kraviny bez srovnání. Čtu časopisy, sleduju trochu web, chodím na pár festivalů i několik koncertů za rok zvládnu.

4. Jaké kapely jsou pro vás ty nejlepší v kategoriích Deska, Objev a Počin roku?
DVA: Problém z předchozí otázky. Letos se nám líbila nová deska Fiordmoss, B4 a Ventolina, ale posuzovat, kdo nejvíc, je dost neobjektivní, jsou to všechno kámoši. Ale spoustu jsme toho právě neslyšeli. Z objevů se nám líbily Planety. Jako počin by byl za nás program festivalu Hudební fórum v Hradci Králové.

Květy: Budoár staré dámy – Láva (ačkoliv bych zvuk i aranže chtěl slyšet jinak, pořád skvělý písničky), Listolet, B4 – Lux oxid, to je asi nejlepší album. Beata Bocek, objev letošní, ale hraje už velmi dlouho, krásná deska... totéž Dva, Zrní.

Planety: Polí5.

Please The Trees: Deska: Skupina štěstí – Je Třeba Obětovat Ještě Jednoho Kohouta.
Objev: Planety. Počin: Těžko vypisovat jednu věc. Ctím aktivity všech, kteří jen nemluví a něco dělají. Sebevědomě, bez komplexů.

Zrní: Krom desky roku, kterou jsou pro mě Bílé včely Květů, se necejtim kompetentní a znalej, abych v dalších kategoriích vybral. Kdybych ale volil z nominací Vinyly, pak bych volil jednoznačně takto: Deska: Květy – Bílé včely; objev roku: Planety; počin roku: Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA.

Polí5: Tož: deska roku: Květy – Bílé včely (Indies Scope records); objev roku: The Pololániks; počin roku: Babel Prague. Ale kdybych mohl i nominovat, tak objev i album roku by dostali třeba Děti kapitána Morgana napůl s Hynkovými zámky, počin, no nevím, spíše bych ocenil soustavnou práci lidí kolem Ears & Wind.

5. Soutěžit v hudbě je tak trochu sporné, i když svůj význam ceny mají. Jste soutěživí? Jaký sport máte nejraději?
DVA: Hodně rádi spolu soupeříme ve hře Dostihy a sázky. Jinak fotbal. Honza je velký fanoušek Viktorie Plzeň a doufá, že postoupí přes Neapol do dalšího kola Evropské ligy, kde vyřadí Chelsea.

Květy: Já mám nejraději ping pong. Nemusím se moc hýbat, mám dlouhý ruce, vypnu mozek a ony se nechají samy ovládat míčkem. Je to už deset let, co jsem hrál naposledy tenis, uvažuju, že bych se k tomu vrátil. Pak plavání... ale rozumějte – neplavu nějaké kilometry, prostě se cachtám tam a zpátky bazénem.

Planety: NE.

Please The Trees: Žádný sport momentálně aktivně neprovozuju.

Zrní: Jistá soutěživost je myslim důležitá, a ač je to vlastně iluze, je to zároveň motorek, kterej může pomáhat vytrvat, pracovat. Když je to zdravě namíchaný k přirozený touze tvořit a vyjádřit se, tak je to myslim k dobru věci. Tak ani tyhle ceny nevnímáme jako soutěž, s nikym rozhodně nesoutěžíme, je to spíš vyzdvihnutí, ocenění práce, ocenění nápadu a přínosu a vyjádření podpory, že jdeš snad dobrym směrem. Sport máme jako kapela jednoznačně fotbal. Každej z nás pak ještě svůj osobní oblíbenej.

Polí5: Samozřejmě že ty ceny ve smyslu kdo je lepší a vůbec jsou směšný – ale jejich nesporný přínos je v tom, že se občas povede dostat do povědomí něco, co by jinak zůstalo přehlíženo, že je to takový drobný síto v tom obrovským oceánu dění. Já nejsem soutěživý a soutěživost nesnáším. Ve školství by se to dokonce mělo zakázat. Sport nemám rád – žádný! Jezdím se svýma dětma lyžovat, ale samotnýho by mě to vůbec nenapadlo (co to má za logiku, platit někomu za to, že se sklouznu z kopce). Ale já udílení cen nechápu jako soutěž, prostě někdo podle nějakýho klíče dostane ocenění, to není jakože někdo je nejrychlejší, druhý o něco méně atd. To už snad chápe většina lidí, ne?

Info

Vyhlášení cen Vinyla
21. 2. 2013, Fléda, Brno
www.vinyla.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Uložit si negativní myšlenky na externí disk a znovu je neprožívat (Oliver Torr)

František Formánek 25.01.2022

Pražský skladatel, producent a synťákový guru Oliver Torr čerpá na novém albu z různých žánrů, které následně staví do nových kontextů. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: O touze zpívat za každou cenu (Pavel Klusák)

Libor Staněk 25.01.2022

Nejen o nových knížkách, ale taky o mladém českém popu a hudební publicistice vypráví člověk, jehož nadšení pro muziku nezná hranice. Rozhovor s Pavlem Klusákem.

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Ida Kelarová: Musel mě slyšet celý vesmír

Tomáš Kelar 24.01.2022

Věčný dobrodruh, tvrdohlavá čarodějnice, léčitelka hlasů a duší, něžná aktivistka, zastánce menšin a kočovnice... Rozhovor s Idou Kelarovou.

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace