Články / Reporty

Dokonalost má jméno Hiromi

Dokonalost má jméno Hiromi

Anna Mašátová | Články / Reporty | 09.04.2014

S pátým ročníkem nachystal festival Mladí Ladí Jazz hudební lukulské hody. Exotickým chodem byla fantastická japonská klavíristka Hiromi Uehara, která se do Čech vrací pravidelně již od svých čtrnácti let.

Uehara začala na klavír odmalička a díky své osvícená učitelce se dostala k jazzu. Právě ve čtrnácti si nesporně talentovaná pianistka zahrála s pražskou filharmonií, o tři roky později stála na pódiu s Chickem Coreou, následovala studia na prestižní Berklee College of Music a smlouva s vydavatelstvím Telarc. Debutové album Another Mind vydala roku 2003, ať už se svým triem či sólo nahrála doposud osm alb a čtyři DVD. V neposlední řadě je držitelkou Grammy, tudíž nepřekvapí, že procházíte-li články o Hiromi, přívlastky začínají téměř vždy předponou nej. Nejlepší, nejúžasnější, nejoceňovanější... zkrátka Hiromi, drobná Japonka, kterou asi nikdy nikdo neviděl se stejným účesem. V Čechách má početný fanklub a Pražská křižovatka, tedy kostel sv. Anny, o jehož záchranu se zasloužila Nadace Dagmar a Václava Havlových, byla přímo přeplněná, lidi seděli i stáli, kde se dalo.

Mladí Ladí Jazz letos opravdu dovezli hvězdy, s předskokany však příliš štěstí neměli. Student HAMU, klavírista Matouš Hejl podal nepřesvědčivý výkon, kterému chyběla lehkost i překvapivost. Zajímavější byly jen lyričtější plochy, v těch temnějších byl těžkopádný a variace na Gershwinovo Summertime dopadla přímo bídně, navíc byla každá skladba zakončena přehnanou dramatičností dlouho sešlápnutého pedálu. Hra na efekt se nevydařila a zbytečně natáhla večer.

Hvězda večera nakráčela na pódium neformálně v teniskách a legínách. Recitál zahájila skladbou Capecod Chips z alba Place to Be, při které jí ruce létaly po klávesách, brnkala na vnitřní struny, poskakovala, vykopávala nohama do všech stran v tempu zběsilého boogie-woogie. V jemnější japonské lidovce Sakura sakura s nástrojem zas souzněla, promlouvala s ním i vzdychala a vzápětí přivítala diváky roztomilou češtinou. Zatímco se doposud publikum zdárně drželo téměř formální atmosféry, při BQE už spontánně tleskalo a vykřikovalo, k radosti živelné interpretky. Dobře vychovaná umělkyně se po každé skladbě hluboce ukláněla a snažila se přiblížit vznik jednotlivých kusů. Při nespoutaných klavírních hrátkách nezůstala ani jedna klávesa nepolíbená, příchozí dokázala svou energií strhnout a okouzlit, mnozí jen nevěřícně kroutili hlavou, jakou rychlost jsou prsty schopny na klaviatuře vyvinout. Suita Viva! Vegas: Show City, SHow Girl/ Daytime in Las Vegas / The Gambler si nakonec vysloužila dlouhý potlesk vestoje a standing ovation se opakovalo i po prvním přídavku. A tak se přidávalo podruhé.

Asi bychom pár přídavných jmen začínajících na nej mohli k Hiromi ještě přidat, ale to už udělali mnohokrát jiní. Tak tedy: Hiromi, děkujeme za skvostný koncert!

Info

Hiromi Uehara (jap) + Matouš Hejl
7. 4. 2014, Pražská křižovatka, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace