Články / Recenze

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 05.06.2021

Underground měl své hvězdy. Ne každá se ale stala hvězdou i mimo okruh daný podzemní kulturou, např. i komunistickým režimem „propagovaní“ Plastic People of the Universe. Jako onu „hvězdu všech festivalů druhé kultury“ uvádí Karel „Kocour“ Havelka písničkáře Charlieho Soukupa, kterému vydalo vydavatelství Guerilla Records komplet Zní píseň nad pracovním táborem, shrnující podstatnou část jeho repertoáru.

Charlie Soukup je svébytným typem hospodského písničkáře, bezprostředního, pohotového, syrového v pojmenovávání věcí a jevů, nesmiřitelnými špílci rýpající do znormalizované společnosti 70. let. Zaplatil za to, jako mnozí jiní, vězením i nucenou emigrací v rámci Akce Asanace.

Aktuální výběr šestadvaceti skladeb se skládá ze tří částí: první je živým záznamem z Nové Vísky z července 1978, druhá shrnutím domácích nahrávek z roku 1975, třetí část, či spíše bonus v podobě jedné skladby Holka česká, vznikl už ve svobodné zemi na festivalu v Trutnově v srpnu 1990. Všechny zaznamenané skladby jsou tak ze své podstaty živé – i domácí nahrávky vznikly v uvolněnější atmosféře, než by bylo u standardní studiové nahrávky běžné – a sytí je velká porce autenticity. Ne, není to zvukově cizelovaný zážitek, ale v tomto případě by sterilním záznamem mimo publikum přišly Soukupovy písničky o část svého kouzla.

Živý záznam navíc odhaluje, jak silně na přítomné obecenstvo Soukup působil. Hranice performer – publikum se naprosto stírá, do záznamu pronikají ozvěny hospodské atmosféry i nenápadná a lehká Soukupova připomínka toho, že kdo ještě nepodepsal Chartu 77, může tak učinit na místě. Výsledek je autentickým odrazem doby, má v sobě onen pozorovatelský, fly-on-the-wall pocit, syrovost, ale i nezměrnou radost.

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí. Na nahrávce se tak potkávají heslovité popěvky, přetextované lidovky – masarykovská „hymna“ Ach synku, synku dostává s chataři, traktoristy a pointou „je jiná doba / většina národa zhovadila“ úplně jiné, překvapivě aktuální rozměry –, směřující k pichlavým pointám.

Soukup paroduje dobový jazyk, překrucuje prázdnotu hesel a šeď doby. Veršuje přímočaře, občas natolik, že si ohne jazyk do hovorových novotvarů. Jakkoliv občas sklouzává ke sloganovitosti, texty nepůsobí prvoplánově. Vězí sice v pevně daném časoprostoru a Charlie Soukup hlavně glosuje „svou“ dobu, ale jsou to verše velmi působivé i dnes.

Info

Charlie Soukup – Zní píseň nad pracovním táborem (Guerilla Records, 2021)
web vydavatelství

foto © se svolením Guerilla Records

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace