Články / Offtopic / / Komix

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2021

Přátelský soused odvedle, kamarád Spider-Man začínal jako ušlápnutý student/fotograf Peter Parker, kterého kousl geneticky zmutovaný pavouk. Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou, časem vyšlo najevo, že je synem dvou špionů, kteří padli při službě vlasti, a taky to, že má (nevlastní) sestru, která šla ve šlépějích svých rodičů. A s tou teď musí zachránit svět.

Návrat domů scenáristy Chipa Zdarského ukončuje sérii, kde se Parker, jeho sestra a J. Jonáš Jameson vrací strojem času s klíčem k zabránění mimozemské invaze. Nikdo nemá rád stěhování a není nic horšího, než když se vrátíte z minulosti v paralelní dimenzi a místo domova se ocitnete někde úplně jinde. To je prostě k vzteku. Především proto, že vidíte, co všechno jste v té minulosti zmrvili. Zdarsky rozvíjí nastřelené motivy a celé čtyři knihy tak tvoří krásně kompaktní celek. Ve své podstatě je o tom ohraném poselství, že s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost, ale díky hypermodernímu kabátku to nebije moc do očí. Krátké závěrečné povídky, především ta se Sandmanem, pak dodávají celé knize zlatý punc.

Peter Parker Spectacular Spider-Man měl sérii o oblíbeném pavoukovi vrátit do zajetých kolejí, a to se povedlo. Přispívá tomu i krásná vizuální stránka Adama Kuberta, který našel balanc mezi staromilským přístupem a moderní akcí, a to i při práci s panely. Sandmanův kraťas kreslený Chisem Bachalem, kterého jsme už viděli čarovat v Aaronově Doctoru Strangeovi, jde zase opačným, fantastičtějším směrem. Boj písku s pískem mezi mrakodrapy nebo scéna s nemocným Sandmanem na písečné pláži se zaháčkují v hlavě a zůstanou. Smůlu, která se hrdinovi lepí na paty, i infantilní humor, kterým Parker častuje své protivníky, Zdarsky výborně vyvažuje tolik potřebným happy endem.

Závěr skvělé, rozšafné série, která cestuje časem i paralelními vesmíry, je takový, jak to mají milovníci Spider-Mana rádi. Kdo patří ke konzervativcům a chce uzavřené příběhy, ten se k téhle čtvrté knize série asi ani nedostal. Funguje pouze a jenom jako součást „pavoučího“ univerza.

Info

Chip Zdarsky, Chris Bachalo, Juan Frigeri, Adam Kubert – Peter Parker Spectacular Spider-Man 4: Návrat domů (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace