Články / Offtopic / / Komix

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2021

Přátelský soused odvedle, kamarád Spider-Man začínal jako ušlápnutý student/fotograf Peter Parker, kterého kousl geneticky zmutovaný pavouk. Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou, časem vyšlo najevo, že je synem dvou špionů, kteří padli při službě vlasti, a taky to, že má (nevlastní) sestru, která šla ve šlépějích svých rodičů. A s tou teď musí zachránit svět.

Návrat domů scenáristy Chipa Zdarského ukončuje sérii, kde se Parker, jeho sestra a J. Jonáš Jameson vrací strojem času s klíčem k zabránění mimozemské invaze. Nikdo nemá rád stěhování a není nic horšího, než když se vrátíte z minulosti v paralelní dimenzi a místo domova se ocitnete někde úplně jinde. To je prostě k vzteku. Především proto, že vidíte, co všechno jste v té minulosti zmrvili. Zdarsky rozvíjí nastřelené motivy a celé čtyři knihy tak tvoří krásně kompaktní celek. Ve své podstatě je o tom ohraném poselství, že s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost, ale díky hypermodernímu kabátku to nebije moc do očí. Krátké závěrečné povídky, především ta se Sandmanem, pak dodávají celé knize zlatý punc.

Peter Parker Spectacular Spider-Man měl sérii o oblíbeném pavoukovi vrátit do zajetých kolejí, a to se povedlo. Přispívá tomu i krásná vizuální stránka Adama Kuberta, který našel balanc mezi staromilským přístupem a moderní akcí, a to i při práci s panely. Sandmanův kraťas kreslený Chisem Bachalem, kterého jsme už viděli čarovat v Aaronově Doctoru Strangeovi, jde zase opačným, fantastičtějším směrem. Boj písku s pískem mezi mrakodrapy nebo scéna s nemocným Sandmanem na písečné pláži se zaháčkují v hlavě a zůstanou. Smůlu, která se hrdinovi lepí na paty, i infantilní humor, kterým Parker častuje své protivníky, Zdarsky výborně vyvažuje tolik potřebným happy endem.

Závěr skvělé, rozšafné série, která cestuje časem i paralelními vesmíry, je takový, jak to mají milovníci Spider-Mana rádi. Kdo patří ke konzervativcům a chce uzavřené příběhy, ten se k téhle čtvrté knize série asi ani nedostal. Funguje pouze a jenom jako součást „pavoučího“ univerza.

Info

Chip Zdarsky, Chris Bachalo, Juan Frigeri, Adam Kubert – Peter Parker Spectacular Spider-Man 4: Návrat domů (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace