Články / Rozhovory

Douška vydavatelská: Urbsounds Collective

Douška vydavatelská: Urbsounds Collective

redakce | Články / Rozhovory | 12.10.2018

Urbsounds Collective je zoskupenie zastrešujúce experimentálnu hudbu na Slovensku od roku 2001. Už pätnásť rokov sa členovia DIY platformy snažia podporovať elektronickú produkciu smerom k náročnejšiemu poslucháčovi a pálčivým témam súčasnej doby. Spoločný je experiment a dystopické vyhliadky do budúcna. O súčasnom rozpoložení labelu porozprával jeden z kľúčových zakladateľov Michal Lichy (aka Urbanfailure), ktorý posledné roky vydavateľstvo udržiava při živote.

CO NOVÉHO
Počas dlhého obdobia ticha pred búrkou sme pracovali na niekoľkých novinkách, ktoré práve vyšli. Medzi nimi aj digipack Endless Incapacitating Discomfort talianského projektu Venta Protesix, známeho extrémnym prístupom a aktívnym nahlodávaním popkultúry a poslucháčov.

Ritual Protest Music od Davea Phillipsa na šedom vinyle je ďalšou novinkou, ktorá rozvíja hudobné a názorove prúdy. Tomáš Procházka ho v His Voice zhodnotil veľmi sympaticky: „Toto album je strašidelnější než většina blackmetalových desek. Ritual Protest Music je skutečným rituálem vzývání chaosu, pokud máte čtyřicet minut času a jste naštvaní na naší civilizaci tak jako Dave Phillips, nalaďte se na jeho entropické vibrace.“

O humor v hudbe a mashup rôznych žánrov za aktívnej účasti zvieracej ríše sa postaral DJ Zoologist so svojou mixtape Animal Musicians. Tento release vyšiel výhradne ako audiokazeta s dôrazom na krásny booklet.

CO CHYSTÁME
Koncom septembra vyšlo LP Radical Rest od Urbanfailure, ktoré stavia na množstve odohratých koncertov, live act dostal študiovú tvár. Platňa je červená s obalom ilustrovaným Vladimírou, s ktorou dlhodobo spolupracujeme.

Na koniec októbra pripravujeme zelenú platňu 10", na ktorej pracoval DJ Balli spolu s mexickým producentom Amphibianom. Nesie názov GALVANIzed a je vtipným zvukovým spracovaním experimentov talianskeho fyzika, bilológa a filozofa Luiggiho Galvaniho. Galvani sa stal pionierom bioelektromagnetizmu, keď v roku 1780 objavil posmrtné trhanie nôh mŕtvych žiab pripojených k elektrickému vedeniu. Slovami Balliho: „Parádnym kopancom teraz my vrátime pánovi Galvanimu jeho experimenty.“

CO VIDÍM A SLYŠÍM JINDE
Zaujal ma indický miniseriál Ghoul svojou atmosférou a zaujímavými zvukmi a hudbou. Prijemné vystúpenie z hororového klišé. Neprekvapil ma nový Aphex Twin T69 Collapse, želal som si, aby to bolo niečo iné, aby ma zaujal viac hudbou ako obrazom.

Veľmi ma prekvapil a potešil nový priestor v Bratislave, kde sa udomácnilo experimentálne vydavateľstvo LOM. Priestor sa nachádza v bratislavskej Petržalke, bývalé mäsiarstvo LOM transformuje vďaka Jonášovi Gruskovi a ostatným nadšencom nielen na experimentálne hudobné laboratórium. Páči sa mi, ako to Jonáš robí. Popularizácia a sprístupnenie zariadení konvertujúcich elektromagnetizmus moderných zariadení na zvuk, workshopy a soundart performance… Som fanúšik aj divák a pozorovateľ zároveň. Inšpiratívne a držím im palce.

Info

Urbsounds Collective
bandcamp vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace