Články / Reporty

Droga jménem IAMX

Droga jménem IAMX

Martin Řezníček | Články / Reporty | 19.03.2018

Poslední pražská zastávka Chrise Cornera alias IAMX v listopadu 2016 čítala dvě vystoupení ve dvou dnech v Rock Café. Koncerty v relativně malém prostoru charakterizovala intimnost a snaha o co nejbližší kontakt s divákem. Od té doby se hodně změnilo a Corner pomalu setřásá běsy posledních let, o čemž přesvědčuje i na mírně optimistickém albu Alive in New Light. Turné tak slibovalo nejen nové písně, ale i větší show, čemuž bylo přizpůsobeno i místo konání - smíchovská MeetFactory.

Nabuzený dav ve vyprodaném klubu tleskal a ječel už při vypouštění kouře na ještě osamělém podiu, příchod štíhlé, bíle a šedě nalíčené postavy pak způsobil zemětřesení, jehož následné otřesy se s kadencí několika minut vracely a vracely až do vyčerpávajícího finále o hodinu a půl později. Corner působil už po úvodních písních, při nichž se jako agama vystavující své tělo rannímu slunci nabíjel energií davu, naprosto uvolněně. Živé pohyby, rozšafná gesta a radostné hopsání i neverbální hecování publika byly důkazem jeho probíhajícího znovuzrození. Brzy pak odložil i opeřenou přilbici, a dokonce se teatrálně poléval vodou. Všem písním se ale plně a bez manýry odevzdával. Intenzivní, hlasité a hluboko se zakusující beaty se prolínaly s emotivními, euforickými vokály – nejmocněji v North Star nebo léty prověřené Spit It Out.

fotogalerie z koncertu zde

Nejzajímavějším prvkem vizuální show byla šikmo sklopená zrcadla umístěná po stranách pódia, která zmnohonásobovala bílé paprsky vrhané reflektory. Když Corner jedno z nich vzal a sám se proměnil ve světlonoše, publikum zatajilo dech. Rozmanité videoprojekce byly především o hledání nonkonformní krásy v divnosti - někdy mohly působit až obscénně (sexuální scény promítané při Body Politics), vždy však šlo o doplnění atmosféry té které skladby. Projekce nikoho nenechaly na pochybách, ze IAMX je stejně tak vizuální jako hudební projekt. Při novince Stalker se na jedné z nich objevila i Kat von D, která na Alive in New Light nazpívala ženské vokály. Jmenovaná píseň společně s The Power and the Glory patřila k tomu nejpřesvědčivějšímu, co z nového alba zaznělo.

Hudební i vizuální pompéznost poněkud stírala nejkřehčí emoce a někdy mohl chybět bezprostřední kontakt tolik magnetizující při předešlých vystoupeních. Zpěvákova oddanost a víra v jeho poselství však drobné pochybnosti odsunula na hranici rozpoznatelnosti. „Maybe the drugs are the only way to be free?“ Pokud je tou drogou IAMX, tak minimálně pro tento večer ano.

Info

IAMX (uk)
17. 3. 2018 MeetFactory, Praha

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.