Články / Reporty

Droga jménem IAMX

Droga jménem IAMX

Martin Řezníček | Články / Reporty | 19.03.2018

Poslední pražská zastávka Chrise Cornera alias IAMX v listopadu 2016 čítala dvě vystoupení ve dvou dnech v Rock Café. Koncerty v relativně malém prostoru charakterizovala intimnost a snaha o co nejbližší kontakt s divákem. Od té doby se hodně změnilo a Corner pomalu setřásá běsy posledních let, o čemž přesvědčuje i na mírně optimistickém albu Alive in New Light. Turné tak slibovalo nejen nové písně, ale i větší show, čemuž bylo přizpůsobeno i místo konání - smíchovská MeetFactory.

Nabuzený dav ve vyprodaném klubu tleskal a ječel už při vypouštění kouře na ještě osamělém podiu, příchod štíhlé, bíle a šedě nalíčené postavy pak způsobil zemětřesení, jehož následné otřesy se s kadencí několika minut vracely a vracely až do vyčerpávajícího finále o hodinu a půl později. Corner působil už po úvodních písních, při nichž se jako agama vystavující své tělo rannímu slunci nabíjel energií davu, naprosto uvolněně. Živé pohyby, rozšafná gesta a radostné hopsání i neverbální hecování publika byly důkazem jeho probíhajícího znovuzrození. Brzy pak odložil i opeřenou přilbici, a dokonce se teatrálně poléval vodou. Všem písním se ale plně a bez manýry odevzdával. Intenzivní, hlasité a hluboko se zakusující beaty se prolínaly s emotivními, euforickými vokály – nejmocněji v North Star nebo léty prověřené Spit It Out.

fotogalerie z koncertu zde

Nejzajímavějším prvkem vizuální show byla šikmo sklopená zrcadla umístěná po stranách pódia, která zmnohonásobovala bílé paprsky vrhané reflektory. Když Corner jedno z nich vzal a sám se proměnil ve světlonoše, publikum zatajilo dech. Rozmanité videoprojekce byly především o hledání nonkonformní krásy v divnosti - někdy mohly působit až obscénně (sexuální scény promítané při Body Politics), vždy však šlo o doplnění atmosféry té které skladby. Projekce nikoho nenechaly na pochybách, ze IAMX je stejně tak vizuální jako hudební projekt. Při novince Stalker se na jedné z nich objevila i Kat von D, která na Alive in New Light nazpívala ženské vokály. Jmenovaná píseň společně s The Power and the Glory patřila k tomu nejpřesvědčivějšímu, co z nového alba zaznělo.

Hudební i vizuální pompéznost poněkud stírala nejkřehčí emoce a někdy mohl chybět bezprostřední kontakt tolik magnetizující při předešlých vystoupeních. Zpěvákova oddanost a víra v jeho poselství však drobné pochybnosti odsunula na hranici rozpoznatelnosti. „Maybe the drugs are the only way to be free?“ Pokud je tou drogou IAMX, tak minimálně pro tento večer ano.

Info

IAMX (uk)
17. 3. 2018 MeetFactory, Praha

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...