Články / Reporty

Dupák Les Rhinocéros U Mloka

Dupák Les Rhinocéros U Mloka

Shaqualyck | Články / Reporty | 15.06.2013

Start o půl deváté, u vchodu bloudí lehce ošuntělý pán s vizáží klienta místního protidrogového P-centra. Za několik málo okamžiků se z něj vyklube bubeník dnešních headlinerů. Klasika. Vítá nás vůně čaje a poctivá sklepní vlhkost. Přibyly nové obrazy i proutěné sofa. Les Homosexuels jsou dva totálně hubení kluci z Brna. Nemluví, jen občas šeptnou: „Děkujem.“ Kytara, basa a spousta mašinek, pod jejichž tíhou se slušně prohýbají přistavené čajové stolečky. Hoši vypadají soustředěně, pravidelně střídají nástroje i polohy. Zpočátku to vypadá na hlukové experimenty na bázi shoegaze. Zdi rezonují a bubínky dostávají pěkně zabrat, z burácivé kakofonie postupně vyvstává určitá pravidelnost, kytara si klestí cestu ruchovými shluky a s každou další položkou setlistu (pravda, moc jich nebylo) získává ta ohromná zvuková masa jasné kontury regulérních tracků. Nejsilnější, bezmála taneční kousek si Homouši schovali na konec. Přesná, minimalistická basa. Solidní atmosférická šleha. „Díky. Tak to bylo všechno, už nic nebude.“ Rozpojit, zabalit a vyklidit kamenný výklenek s dekou pro natěšené divochy z Washingtonu DC.

Tou dobou už se mločí podzemí pozvolna naplnilo diváctvem. Na to, že zkouškové je v plném proudu, kulisa víc než sympatická. Přece jen jsme v Olomouci a bez studentů se tu promotérům dýchá blbě. „Thanks for coming“ a už to jede. Les Rhinocéros přivezli novou desku, na podlaze rozložili arzenál udělátek a kilometry drátů. Jako by chtěli vyhodit celé město do luftu. A nutno uznat, že během večera k tomu mnoho nechybělo. Intro si bere na starost bubeník, zastříhá nohama a na okamžik dá na odiv (kdysi) černé conversky, které snad ještě pamatují Elvise. Paliček netřeba, vystačí s prsty a dlaněmi, hned v další skladbě si ale bere rovnou čtyři najednou. Bicí jsou mu málo, v průběhu koncertu zapojí do hry všechno, co mu přijde pod ruce, vánoční ozdoby i kamennou zeď za svými zády. Mydlí to fenomenálně, už chápu, jak přišel k těm okousaným činelům. Absolutní rytmus. Kolibřík je proti němu louda.

Basák Michael nekompromisně kouzlí. Na rozdíl od kolegy na obuv rezignoval a pestrou paletu šlapátek pod sebou škádlí jen tak v ponožkách. Chvílemi natolik vehementně, že připomíná stepující stonožku. Vedle sebou škube rozdováděný hoch s kytarou, nechce zůstat pozadu. Bleskurychle střídá okrabkované efekty a pravidelně háže do publika rybičky zadkem napřed, k tomu samply a šokantní práce s tempem. Pomalu, rychle. Potichu, nahlas. Síla. Zvukař se vyznamenal, každý tón dostáváme na zlatém podnosu. Bea Spiders a instrumentální inferno. Jako by byli v transu a my s nimi. Noiserockoví jazzmani non plus ultra, na tuhle stylovou smršť škatulky nestačí. Marná sláva, je přesně deset a hlas zpovzdálí sděluje, že musíme končit. S přídavkem to vypadá bledě. Nespoutaný Amit od kytary na nic nečeká a při pohledu na nadšené lidi před sebou křikne: „Two minutes! Four notes!“ A pak už jen radost a čirá energie. Krásnější tečku si neumím představit.

Info

Les Rhinocéros (usa) + Les Homosexuels
10. 6. 2013, Galerie U Mloka, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.