Články / Recenze

Electric Wizard ej kej ej Elektrikářův učeň: Time to Die

Electric Wizard ej kej ej Elektrikářův učeň: Time to Die

David Vo Tien | Články / Recenze | 19.11.2014

Bong plný hulení, večerní promítání z katalogu Hammer Film Productions, okultismus a doom metal. To jsou Electric Wizard v kostce. Tentokrát ale zdobí přebal desky celkem provařený ksicht. Zatímco kozla z bijáku Devil Rides Out poznali jen fanoušci klasických hororů se satanistickou tematikou, Frankensteinovo stvoření pozná snad i někdo jiný než jen obdivovatelé gotických románů a filmoví nadšenci. A jestli ne, naděje pro lidstvo je ta tam (a svět se posral). Time to Die.

Nová deska po čtyřech letech. Za tu dobu Jos Oborn určitě strávil několik hodin s dřevořezy Albrechta Dürera a stihl přeložit knihu Devils, Demons and Witchcraft do jazyka R'lyehian, řeči Cthulhu. Jinak řečeno, není to zas tak dlouhá doba, v historii elektrikářova učně (jak se v překladu jmenují) jsou ale čtyři roky nejdelší pauzou mezi dvěma alby. Kdo čekal revoluci, nové pravidla hry nebo snad experimentování, může stejně tak čekat na déšť sleďů nebo své vlastní samovznícení. Dočkal se ten, kdo bažil po nové desce plné horkých, nakřápnutých riffů, vazbení, otloukaní bicích a hlasu, co by svolal všechny démony z podsvětí. Nic nového pod sluncem, ani tím Satanovým.

Není všechno hovno, co se netřpytí, slovy klasika. A překonat Dopethrone nelze, protože Mefistofelovi se můžete během života upsat jen jednou. Hypnotické valivé heavy, klimatická kytarová sóla rozprostírající se až někam do Ztraceného ráje. Hudba, kterou ocení jen džísky, co nerozeznají drtičku od rituálního meče? Nehulím a džísku jsem ztratil. Je to asi úplně stejně jako s hororovým subžánrem slasher. Premisa, ze které vychází, se neustále reinkarnuje v určitých obměnách. Střet mezi městským a venkovským. Final girl je panna a od začátku jímala určité podezření k okolnímu dění. Zabiják je vždy určitým způsobem vykastrovaný, ať už symbolicky či fyzicky, a jeho zbraň mu slouží jako jakési „prodloužení“ falu (Peeping Tomova kamera, Leatherfacova pila, atd.). Pokud najdete slasher, ve kterém se tohle schéma neobjevuje, napište mi email.

Takže proč poslouchat Time to Die? Protože takhle chytlavé riffy nejsou vůbec žádnou samozřejmostí a asi to není tolik o umu, jako o alchymistické náhodě. Prostě se povedlo. V záplavě předigitalizované produkce je také příjemné slyšet neučesanou desku, kde místo pluginů zní opravdový Moog a kde kytary evokují proudící lávu a nezní jako cosi strojově chladného, co bylo pracně sestříháno. Anebo taky proto, že Electric Wizard se ostře vyhradili proti extrémně limitovaným různobarevným vinylovým edicím a prohlásili, že takhle deska vyjde v neomezeném nákladu. Ale jak říkám, ne všichni mají důvod dívat se na padesátý osmý díl Pátku třináctého. Jen tomu chybí ta chytlavost.

Info

Electric Wizard – Time to Die (Spinefarms Records, 2014)
www.spinefarmrecords.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace