Články / Recenze

Emocionální tóny varšavských Past

Emocionální tóny varšavských Past

Honza Štelcík | Články / Recenze | 31.08.2015

V dnešních horkých a slunečných dnech se objevila melancholická a potemnělá věc polských Past. Kontrast světla a tepla za okny a chladu a temna uvnitř je perfektní. Tak jako tahle deska. Post-punk ve stylu Pleasure Leftists, Copycats a Pol Pot, s trochou The Smiths a nezbytným nádechem polských punkových kapel. Bez polštiny by nahrávka byla poloviční, nic nezní tak krásně jako polský přízvuk v textech, které jsou plné zmatení, smutku a otázek proč?. K tomu byl ostatně post-punk stvořen. Geniální zpěvné linky vokalistky Gosii s jednoduchým hudebním doprovodem kapely. Jednoduchý neznamená blbý a za kulisami Sauronova Mordoru se nacházejí letité zkušenosti. Čtvero skladeb evokujících jenom ty nejhorší osobní roční období volají po změně a víře v lepší zítřky. Patnáct minut melancholické nálady. Pokud vám vadí světlo venku, zatáhněte žaluzie a uvařte si kafe černé jako noc. Tahle noc opravdu nebude krátká a vstávat ke gramofonu k ránu se vyplatí. Do doby, než vás probudí Budzik a mysl se naplní vzpomínkou na Urlike (Ulrike?) Meinhof, tak jako autorce textu, feministické aktivistce Gosii. Původní demo, vydané dosud pouze na bandcampu, bylo nahráno během několika lednových a únorových dní a nyní vychází jako sedmipalec na Samuel Records v nákladu dvouset kusů. Past doprovodí release několika koncerty v Čechách a Polsku. A podle ohlasů to budou perfektní vystoupení. Jak krásná je Varšava, tak krásná je tahle deska.

Info

Past - Demo (Samuel Records, 2015)
www.samuelrecords.bandcamp.com/album/past-demo

Live:
02.09.2015 Mělník, Stará Mydlárna + Remek
03.09.2015 Praha, 007 + Bumfrang 3
04.09.2015 Písek, U Vavřiny + Jaywalker + Commodore 64
05.09.2015 Olomouc, SF Miniramp - Zine Fest - Ctib + Daša Fon Flaša + Ikiru + Rosa Parks
06.09.2015 Orlová, Futra + Ikiru + Rosa Parks

foto © David Sypniewski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace