Články / Recenze

Emocionální tóny varšavských Past

Emocionální tóny varšavských Past

Honza Štelcík | Články / Recenze | 31.08.2015

V dnešních horkých a slunečných dnech se objevila melancholická a potemnělá věc polských Past. Kontrast světla a tepla za okny a chladu a temna uvnitř je perfektní. Tak jako tahle deska. Post-punk ve stylu Pleasure Leftists, Copycats a Pol Pot, s trochou The Smiths a nezbytným nádechem polských punkových kapel. Bez polštiny by nahrávka byla poloviční, nic nezní tak krásně jako polský přízvuk v textech, které jsou plné zmatení, smutku a otázek proč?. K tomu byl ostatně post-punk stvořen. Geniální zpěvné linky vokalistky Gosii s jednoduchým hudebním doprovodem kapely. Jednoduchý neznamená blbý a za kulisami Sauronova Mordoru se nacházejí letité zkušenosti. Čtvero skladeb evokujících jenom ty nejhorší osobní roční období volají po změně a víře v lepší zítřky. Patnáct minut melancholické nálady. Pokud vám vadí světlo venku, zatáhněte žaluzie a uvařte si kafe černé jako noc. Tahle noc opravdu nebude krátká a vstávat ke gramofonu k ránu se vyplatí. Do doby, než vás probudí Budzik a mysl se naplní vzpomínkou na Urlike (Ulrike?) Meinhof, tak jako autorce textu, feministické aktivistce Gosii. Původní demo, vydané dosud pouze na bandcampu, bylo nahráno během několika lednových a únorových dní a nyní vychází jako sedmipalec na Samuel Records v nákladu dvouset kusů. Past doprovodí release několika koncerty v Čechách a Polsku. A podle ohlasů to budou perfektní vystoupení. Jak krásná je Varšava, tak krásná je tahle deska.

Info

Past - Demo (Samuel Records, 2015)
www.samuelrecords.bandcamp.com/album/past-demo

Live:
02.09.2015 Mělník, Stará Mydlárna + Remek
03.09.2015 Praha, 007 + Bumfrang 3
04.09.2015 Písek, U Vavřiny + Jaywalker + Commodore 64
05.09.2015 Olomouc, SF Miniramp - Zine Fest - Ctib + Daša Fon Flaša + Ikiru + Rosa Parks
06.09.2015 Orlová, Futra + Ikiru + Rosa Parks

foto © David Sypniewski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.

Barvitý obraz na bílém papíře (Hasan)

redakce 15.08.2019

Zatímco starým rapperům dochází nápady a kreativita, mladí se konečně dokázali vymanit z českého rapového archetypu obrovských teplákovek a čepic s rovným kšiltem.

Stále autentičtí Foals

redakce 04.08.2019

Už píseň Exits ukázala, že se Foals posouvají dál – a to jak pestřejší kombinací hudebních nástrojů, tak vokálními experimenty i novým obsahem.

Problémy, které vidět nechceme (Rafael Anton Irisarri)

redakce 02.08.2019

Deska Solastalgia je osobní výpovědí člověka, na kterého nejen dopadá všudypřítomný pocit bezmoci, ale který se neustále setkává se změnami klimatu.

Miesto s názvom Schlagenheim (black midi)

redakce 29.07.2019

Štvorica násťročných chlapcov z Londýna zaujala už skôr tohto roku, keď vydala dvojsingel Talking Heads/Crow’s Peach. Teraz prichádzajú s debutom Schlagenheim.

Gangsterská odysea s přešlapy (Schoolboy Q)

redakce 27.07.2019

Label Top Dawg Entertainment je na poli rapu za poslední dekádu jedním z nejzajímavějších. Jakou pozici v něm vedle Kendricka Lamarra nebo Ab-Soula zastává Schoolboy Q?

Stále stejné zásadní věci (Pád Hyperionu)

redakce 26.07.2019

Zrovna tak aktuální je jeho apel na vzájemnou empatii a všelidské hodnoty, které se v současné individualizované době vytrácí nebo značně relativizují.

Kniha pro ty, kdož stojí mimo zdi kostela (Kacířův kancionál)

redakce 24.07.2019

Kacířův kancionál je kniha-artefakt, který svádí k prohlížení a listování, ke kochání zrakem i hmatem. Insania si udělala radost a zřejmě nejen sobě.

Jehličí, kosti i uhlíky (Černý kov)

redakce 23.07.2019

Společenství poodhaluje roušku svého vlastního mysticismu, neoslavuje smrt, temnotu a zánik, ale přátelství, souručenství, sílu přírody.