Články / Recenze

Emocionální tóny varšavských Past

Emocionální tóny varšavských Past

Honza Štelcík | Články / Recenze | 31.08.2015

V dnešních horkých a slunečných dnech se objevila melancholická a potemnělá věc polských Past. Kontrast světla a tepla za okny a chladu a temna uvnitř je perfektní. Tak jako tahle deska. Post-punk ve stylu Pleasure Leftists, Copycats a Pol Pot, s trochou The Smiths a nezbytným nádechem polských punkových kapel. Bez polštiny by nahrávka byla poloviční, nic nezní tak krásně jako polský přízvuk v textech, které jsou plné zmatení, smutku a otázek proč?. K tomu byl ostatně post-punk stvořen. Geniální zpěvné linky vokalistky Gosii s jednoduchým hudebním doprovodem kapely. Jednoduchý neznamená blbý a za kulisami Sauronova Mordoru se nacházejí letité zkušenosti. Čtvero skladeb evokujících jenom ty nejhorší osobní roční období volají po změně a víře v lepší zítřky. Patnáct minut melancholické nálady. Pokud vám vadí světlo venku, zatáhněte žaluzie a uvařte si kafe černé jako noc. Tahle noc opravdu nebude krátká a vstávat ke gramofonu k ránu se vyplatí. Do doby, než vás probudí Budzik a mysl se naplní vzpomínkou na Urlike (Ulrike?) Meinhof, tak jako autorce textu, feministické aktivistce Gosii. Původní demo, vydané dosud pouze na bandcampu, bylo nahráno během několika lednových a únorových dní a nyní vychází jako sedmipalec na Samuel Records v nákladu dvouset kusů. Past doprovodí release několika koncerty v Čechách a Polsku. A podle ohlasů to budou perfektní vystoupení. Jak krásná je Varšava, tak krásná je tahle deska.

Info

Past - Demo (Samuel Records, 2015)
www.samuelrecords.bandcamp.com/album/past-demo

Live:
02.09.2015 Mělník, Stará Mydlárna + Remek
03.09.2015 Praha, 007 + Bumfrang 3
04.09.2015 Písek, U Vavřiny + Jaywalker + Commodore 64
05.09.2015 Olomouc, SF Miniramp - Zine Fest - Ctib + Daša Fon Flaša + Ikiru + Rosa Parks
06.09.2015 Orlová, Futra + Ikiru + Rosa Parks

foto © David Sypniewski

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.

Mrtvá kočička? (Tove Lo)

Tomáš Kouřil 15.12.2019

Zatímco před pár lety se bolestínsky vyzpívávala z prázdnoty, na nejnovější desce Sunshine Kitty je optimističtější.

Pozvolný sestup do nekonečné noci (Serotonin Michela Houellebecqa)

Jiří Zahradnický 13.12.2019

Dříve přitažlivý Florent-Claude Labrouste se tak v šestačtyřiceti začíná proměňovat v malátného impotentního tlouštíka, jehož hlavní zálibou už není sex, ale...