Články / Recenze

Empress Of - jak se dělá pop jinak?

Empress Of - jak se dělá pop jinak?

Jakub Béreš | Články / Recenze | 02.11.2015

OHODNOŤTE DESKU

Lorely Rodriguez je americká talentovaná umělkyně s kořeny v Hondurasu, jejíž pojetí moderního popu je trochu jiné než u dnešních zpěvaček. Cesta k technicky vyšperkovanému debutu nevedla přes velká studia, jak by se po jeho poslechu dalo čekat. Empress Of nepotřebovala vedle sebe nikoho jiného a album si vyprodukovala a nahrála sama během jediného týdne v Mexiku.

Kde nevyzní zpěvaččin lehce zaměnitelný mladý hlas, tam přebírá kontrolu nezaměnitelný skladatelský rukopis a hutná, barevná produkce debutu je hlavní zbraní desky. Mísí se tu několik popových proudů, a tak vám jednotlivé písně mohou evokovat Grimes, MØ nebo třeba Katy B. Místy se odklání k chytré electronic dance music a místy zase k dream popu, přesto si drží jednu zvukovou linii jako podpis, který album sceluje a konceptuálně odlišuje od dřívějších písní. Díky neobyčejným vsuvkám neomrzí ani po několikátém poslechu, jak tomu bývá u jiných zpěvaček s křečovitě účelovou produkcí.

Deska obsahuje několik silných momentů typu klubové Water Water, To Get By nebo Kitty Kat, přesto na nich nestojí kvalita celku, předností je i plynulost, s jakou na sebe všech deset písní navazuje. Hitovost jednotlivých kousků se neomrzí, i když od klubových vypalovaček směřuje k sebevyjádření, pročež i název „Me”. Lavina pozitivních zvuků nezpomaluje, navíc z ní vyzařuje silná písničkářka ambice, díky které na sebe dříve upozornila na internetu.

Výsadou alba je i nenucenost a uvolněnost, s jakou Empress Of servíruje singly, jež doprovází skromné klipy. Případný úspěch singlů ukáže, jestli lze obejít nastavení hudebního průmyslu a zabodovat s kvalitním elektropopem bez přidaných pozlátek, prozatím Empress Of dostala zelenou od kritiky a Pitchfork jí označil jako best new music. Debut Me by si zasloužil opustit internet a zabrat místo někde mezi splaskávající bublinou agresivní masové taneční zábavy a megalomanskými zpěvačkami.

Info

Empress Of – Me (Terrible Records, 2015)
www.empressof.com

Live: Purity Ring (ca) + Empress Of (us)
5. 11. 2015 Roxy, Praha
www.facebook.com/events/403185066538004

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace