Články / Recenze

Empress Of - jak se dělá pop jinak?

Empress Of - jak se dělá pop jinak?

Jakub Béreš | Články / Recenze | 02.11.2015

OHODNOŤTE DESKU

Lorely Rodriguez je americká talentovaná umělkyně s kořeny v Hondurasu, jejíž pojetí moderního popu je trochu jiné než u dnešních zpěvaček. Cesta k technicky vyšperkovanému debutu nevedla přes velká studia, jak by se po jeho poslechu dalo čekat. Empress Of nepotřebovala vedle sebe nikoho jiného a album si vyprodukovala a nahrála sama během jediného týdne v Mexiku.

Kde nevyzní zpěvaččin lehce zaměnitelný mladý hlas, tam přebírá kontrolu nezaměnitelný skladatelský rukopis a hutná, barevná produkce debutu je hlavní zbraní desky. Mísí se tu několik popových proudů, a tak vám jednotlivé písně mohou evokovat Grimes, MØ nebo třeba Katy B. Místy se odklání k chytré electronic dance music a místy zase k dream popu, přesto si drží jednu zvukovou linii jako podpis, který album sceluje a konceptuálně odlišuje od dřívějších písní. Díky neobyčejným vsuvkám neomrzí ani po několikátém poslechu, jak tomu bývá u jiných zpěvaček s křečovitě účelovou produkcí.

Deska obsahuje několik silných momentů typu klubové Water Water, To Get By nebo Kitty Kat, přesto na nich nestojí kvalita celku, předností je i plynulost, s jakou na sebe všech deset písní navazuje. Hitovost jednotlivých kousků se neomrzí, i když od klubových vypalovaček směřuje k sebevyjádření, pročež i název „Me”. Lavina pozitivních zvuků nezpomaluje, navíc z ní vyzařuje silná písničkářka ambice, díky které na sebe dříve upozornila na internetu.

Výsadou alba je i nenucenost a uvolněnost, s jakou Empress Of servíruje singly, jež doprovází skromné klipy. Případný úspěch singlů ukáže, jestli lze obejít nastavení hudebního průmyslu a zabodovat s kvalitním elektropopem bez přidaných pozlátek, prozatím Empress Of dostala zelenou od kritiky a Pitchfork jí označil jako best new music. Debut Me by si zasloužil opustit internet a zabrat místo někde mezi splaskávající bublinou agresivní masové taneční zábavy a megalomanskými zpěvačkami.

Info

Empress Of – Me (Terrible Records, 2015)
www.empressof.com

Live: Purity Ring (ca) + Empress Of (us)
5. 11. 2015 Roxy, Praha
www.facebook.com/events/403185066538004

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články