Články / Reporty

Erekce publika v továrně (den druhý)

Erekce publika v továrně (den druhý)

David Čajčík | Články / Reporty | 16.06.2013

Současná situace klipů, kam s kluby ve městech, kam s českým popem, případně inscenace ošálených holek. Co si z doprovodného programu druhého dne vybrat? Pro mě to byl urbanisticko-hudební workshop o pražských klubech vedený Janem Pfeifferem a Šimonem Holým – tomu vděčíme za Elekci, děkujem. Ve zkratce (znáte projekt Zkratky právě od Pfeiffera?): Chapeau Rouge je super klub i proto, že nikdo nebuzeruje lidi na ulici po desáté (jako u Café V lese), městské části až na výjimky kluby bojkotují, akademických podniků jako K4 by mělo být víc a kluby chybí v Karlíně (jakože úplně), Kobylisích (tam jsou alespoň hospody) a v Tróji (tam radši není nic). Povedená diskuze.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato, po diskuzi si zase něco poslechnout: brněnské duo Sky to Speak předvedlo ambientní performanci, ale hlavně si to pod tím nepředstavujte nekonečné plochy bez gradace, hudbu pro letiště. Sekvence z černobílých filmů doplněné o minimalistické bicí a syntezátorové vložky zvuků minulosti, o kterých se myslelo, že přežijí budoucnost. Malby srdce z anatomických atlasů přelomu minulých století, vše jen potvrzovalo nadčasovost jejich těžce uvěřitelného vystoupení.

Screamo kapel je hodně, ale kolik znáte elektronických? Perfektní vokál zpěváka Radima dělá Gagarin něčím výjimečným, jako by se esazlesa vykašlali na „metal“ a koupili synťák. Energie stříkající ze všech členů, stopadesátiprocentní nasazení a naspeedovaný bicák. HC party na Elekci. Lidé prý nejsou dobří jeden k druhému, ale Gagarin dobří jsou.

Post-hudba naživo sází téměř pouze na Artefakty. A zvláště Skořápky a Dostihy obstály skvěle. Tomáš Havlen občas řval z plných plic mimo mikrofon a i do mikrofonu zněl doprovodný hodně zajímavě. Je to ale bohužel jediné překvapení, kterého se při vystoupení post-hudby dočkáme. Hudební stránka zní přesně jako z desky. Což nevadí, když je vidíte poprvé, ale postupně to začne být nuda. Naštěstí set končí Seriály, u kterých si připomeneme, že i přes to všechno má post-hudba nejhezčí oči na světě a nejhezčí prsa na světě.

Venkovní diskotéka pomalu utichala a lidí se přesouvali do divadla na set DJské dvojice ABAB, rezidenti Chapeau Rouge. Techno ve svižném tempu roztancovalo konečně větší počet lidi a navnadilo na Schwarzprior. 8-bit z Ostravy, v zásadě punkové seskupení s láskou ke starým hrám. Mario a Doom, bělmo očí a exhibice zpěváka – vážně ještě nikdy nikoho nezabil? Tvrdé beaty, rap, Napszyklat, WWW, jednorožec, seriál Návštěvníci, sci-fi. Jedna velká barevná koláž zvuků a obrazů, od které se nejde odtrhnout. Navíc si to hrozně užívají. A všichni s nimi.

Odcházel jsem za zvuků mikrokokoto. Diskotéka, 8-bit a klávesy Michala Davida. Happycore naživo (ono už happycore namrtvo je síla). Tuctuc. Elekce měla být prý zkouška, píše se v programu. „Mají vůbec návštěvníci o kulturu tohoto typu zájem? Jsou ochotní dostat se z centra do MeetFactory? Zajímá to vůbec někoho?“ Ano, ano, ano. Elekce obstála, i když narváno nebylo, snad se zaplatila a bude znovu. Přejme to organizátorům a přejme to sobě.

Info

Elekce festival
15. 6. 2013, MeetFactory, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace