Články / Reporty

Evropou obchází přízrak Laibach

Evropou obchází přízrak Laibach

Anna Mašátová | Články / Reporty | 21.04.2014

Těžko psát o Laibach jako o hudební skupině. Umělecké sdružení by snad bylo přesnější, neboť i po čtyřiatřiceti letech a v naprosto obměněné sestavě stále pokračují v balancování mezi pozérstvím, ironickým uměleckým vyjádřením a pohráváním si se symboly totalitního kýče.

Po coverech a experimentech přivezli Slovinci novou autorskou desku Spectre. Na obalu sotva zaschla tiskařská čerň, vyšla minulý měsíc, a i když to není novátorské dílo, přesto má cosi do sebe a rozhodně patří k tomu lepšímu, co za poslední roky Laibach stvořili. Ostatně spectre - hrozba (a doplňme si, že především válečná) - je po událostech na Ukrajině opět aktuální i v Evropě a myšlenky, se kterými Laibach od počátku pracují, budou mít nepochybně odezvu kvůli nestálé politické situaci i v dalších desetiletích. Letošní pražský koncert byl uměleckým opusem provedeným do nejmenších detailů. Před začátkem zněly sálem švitorky připomínající hrůzy z TV Šlágr, začátek koncertu dramaticky odstartovalo Charpentierovo barokní Te Deum spolu s vymazlenou projekcí i světly.

První část patřila zcela nové desce, apokalyptické vizi rozpadající se Evropy i tématům jako whistlebloverství. Když zpěvačka Mina Špiler ve skladbě Koran sladce prozpěvovala, že věří v lepší svět, bratrství a štěstí pro všechny, možná byste jí to se zavřenýma očima i uvěřili. Jenže Mina, ustrojená jak gestapačka Helga z Haló haló, měla po pravici zpěváka Milana Frase v rajtkách a jezdeckých holinkách a na videu za jejich zády rozhodně nehopkaly děti hrající si s koťátky ni králíčky. Pochodující šiky, svalnatí cvičící muži, industriální dusno, které vás zvolna ovíjelo, vtahovalo a ano, přiznejme si to, značně bavilo. Kritici tvrdí, že Laibach se za dobu své existence nenaučili hrát. Něco na tom bude, ale hudebně se jim toho večera vytknout příliš nedalo, vévodily klávesy, synťáky a několik Applů s podporou bicích. Ani Fras se nedá tak úplně považovat za zpěváka, texty spíše chrčivě deklamuje, sugestivně sjíždí publikum pohledem a glosuje, zatímco více prostoru dostává právě Mina.

S německou přesností na vteřiny odpočítaná desetiminutová přestávka byla předělem i v show. Návrat do prehistorie a přepnutí do rodného jazyka uvedené větou „a teď něco naprosto jiného“. Brat Moj, Ti, Ki Izzivaš i monumentální kusy z dva roky starého soundtracku k filmové sci-fi Iron Sky s Frasovou průpovídkou „No siegheiling, please!“.

Nacisty na plátně vystřídaly portréty i covery Dylana a Gainsbourga, končilo se několika přídavky, včetně duc duc záležitosti Tanz mit Laibach. Hra skončila, Das Spielt is aus, a černě oděná pětice zmizela v zákulisí. Těžko říct, zda považovat to, co se v Arše odehrálo, za koncert, muzikál nebo performanci. Prý se dříve z Laibach odcházelo se zadumáním a husí kůží. To už dnes sice neplatí, faktem však je, že přepečlivě připravené dvouhodinové vystoupení nemělo hluchá místa a od první do poslední minuty dokázalo udržet v napětí. Lublaňská parta obstála se ctí.

Info

Laibach (slo)
18. 4. 2014, Divadlo Archa, Praha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace