Články / Reporty

Excelentní Halloween party s The Minds of 99

Excelentní Halloween party s The Minds of 99

Jiří Mališ | Články / Reporty | 06.11.2015

Zatímco se kavárna roskildského kulturního domu Gimle připravovala na noční Halloween party, v hlavním koncertním sálu se k večernímu vystoupení chystali kodaňští postpunkeři The Minds of 99. Tři hodiny před koncertem mi frontman Niels Brandt dal nad skleničkou whisky krátké interview. „Na novém albu je vidět, že jsme ho psali společně s naším loňským debutem.“ A je pravda, že skladby z čerstvého Liber navazují na svého předchůdce: „O naší hudbě pořád platí, že musí být rychlá a v dánštině.“ S novou nahrávkou přichází i nová tour, jejíž první část zakončili poslední říjnový den v Roskilde.

Jako předskokani se představili mladí Klub 27, kteří letos vyhráli talentovou soutěž KarriereKannonen. Šesti tracky mixujícími šedesátkový rock s psychadelikou a špetkou rapu naladili z větší části plný sál na klubovou notu. Dav, který netrpělivě čekal na punkové poskakování, s radostí tančil už během frenetického zvaní kolemjdoucích k nahlédnutí v refrénu singlu Hallo.

Pozvání nakonec přijalo bezmála 350 hlav, pro které The Minds of 99 otevřeli svůj set stejně jako nové album - skladbami Til Dem a Ma Cherie Bon Bon. „Když jsem se na našich posledních koncertech díval pod pódium, viděl jsem tam spoustu mladých lidí tančit a crowdsurfovat,“ narážel frontman na první koncerty tour. A už od refrénu Cherie bylo ve vzduchu cítit, že se k pořádné party schyluje i v Roskilde. Do punkové nálady se publikum dostalo připomenutím loňské desky Rav a Tivoli, jen aby si Brandt mohl s náladou pohrávat jako kočka s myší zpomalením během Ud Af Min Krop. Přihlížející si to s radostí nechali líbit a chvíli si odpočali, aby se o dvě písničky později nechali vyhecovat do synchronizovaného skákání s kapelou do rytmu Ind At Se På Stjerner. Zlatý hřeb přišel v polovině setu. Nejdříve romantická Hurtige Hænder, při níž naskakuje husí kůže, a když Brandt zpívá „Jeg kan se dine molekyler“ („vidím tvé molekuly“), máte pocit, že všechny chtějí explodovat a vyskočit z těla ven. Party skákajících a tančících těl pak rozpoutaly En Fremmed a největší hit nové desky – Stjerner På Himlen. Zpěvákovy tváře se blyštily potem a energie byla cítit i v zadních řadách. Na první rozloučení s publikem zazněla téměř instrumentální Fuglebur, během které Brandt pobíhal mezi diváky, a po burácivém potlesku se kapela vrátila s přídavkem ve formě Hjertet Følger Med a En Barn Af Min Tid.

O pět minut později si už povídali s návštěvníky u merche a podepisovali vinyly. Turné pokračuje příští víkend a vrcholem bude 20. listopadu vyprodaná kodaňská VEGA. Roskilde opouštěli The Minds of 99 opět s grácií a podle vlastních slov by se za rok opět rádi vrátili. Excelentní koncert jako tento si svou cestu k lidem najde znovu.

Info

The Minds of 99 (dk)
31. 10. 2015, Gimle, Roskilde, Dánsko

foto © Thomas Rasmussen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace