Články / Recenze

Experimentální patálie Shobaleader One

Experimentální patálie Shobaleader One

prof. Neutrino | Články / Recenze | 28.03.2017

Toma Jenkinsona už zřejmě omrzelo vláčet se po koncertech sám, jen s basou a laptopem, a proto přizval na scénu další tři hudebníky, kteří mu v jeho zvukových eskapádách zdárně sekundují. Shobaleader One je alter egem Jenkinsonova mateřského projektu Squarepusher. Album Elektrac je pak složené ze samých remaků nejpovedenějších kousků z jeho diskografie, která za čtvrtstoletí nasbírala patnáct řadových položek. Na té aktuální tak nechá zaznít i svůj nejpodmanivější track – floatující baladu s doprovodem marimby Iambic 5 Poetry z dnes již klasického minialba Budakhan Mindphone. Postupně přijdou na řadu i další zásadní skladby jako Don't Go Plastic, Megazine nebo Journey to Reedham, které zde dostaly jazzovější fazónu, na rozdíl od svých elektronických předloh. Žánrově pak hudba přeskakuje od free jazzu přes alternativní rock až po typické drill'n'bassové spletence, které jsou stále středobodem jeho experimentálních patálií.

Světélkující diody v základních geometrických tvarech na přilbách hudebníků dokreslují robotické vyznění celého, na živé koncerty orientovaného spektáklu. Vzájemná změna tvarů a barev pak zpochybňuje jejich identitu, kdože na co vlastně hraje. Navazuje se tak částečně na Squarepusherův minulý projekt Music for Robots, který realizoval spolu s japonskými vývojáři Z-Machines. Zde vdechli život sofistikovaným humanoidním robotům, kteří byli „naživo“ schopni věrně reprodukovat jeho komplikovanou hudbu.

Je zavádějící, že Tom Jenskinson je dodnes některými stále poměřován se stájovým kolegou z Warp Aphexem Twinem, který se zasekl kdesi na albu Drukqs z roku 2001 a jeho předloňský návrat Syro byl už jen reminiscencí starých dobrých devadesátek. Squarepusher však nikdy nebyl plagiátorem. Protože vyrostl z jazzového zázemí, vždy si vypomáhal klasickou hudební průpravou. Je pravdou, že zprvu byl Twinovým oddaným následovníkem, ale v průběhu času ho přesáhl minimálně o délku strun své baskytary, a posunul tak žánr IDM o notný kus dál.

Info

Shobaleader One - Elektrac (Warp, 2017)
www.facebook.com/SHBLDR1

Live: Shobaleader One (uk)
29.03.2017 20:30 | MeetFactory, Praha
www.facebook.com/MeetFactory
www.meetfactory.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.