Články / Offtopic / / Komix

Fargo a Twin Peaks jako rurální noir? (Revival)

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 12.05.2015

Nejdřív kniha, pak film, pár sequelů, prequelů a nakonec počítačová hra. Nebo ještě lépe – televizní seriál. Vzor, kterého se drží současná mainstreamová popkultura. Zatímco dřív s sebou každé médium neslo specifickou formu vyprávění, dnes začíná být rozdělení mezi jednotlivými obrazovkami stále méně zřetelné a výkonnému mixéru kulturního průmyslu se nevyhýbá ani komiks. Stačí se podívat třeba na aktuální produkci Image Comics. Chew, Saga, Walking Dead... Úspěšné tituly, které už míří na televizní obrazovky nebo se o tom alespoň diskutovalo (a produkce jiných nakladatelství na tom není jinak, stačí se podívat na Dark Horse). To nemusí být nutně negativum, ale důsledkem je kopírování určitého neměnného stylu. Dobrým příkladem je teď už dvacetidílná komiksová série Revival od scenáristy Tima Seeleyho a kreslíře Mikea Nortona.

K uvedení děje stačí jen hrdě proklamovaný podtitul „rurální noir“. Kdo čeká drsnou story z amerického zapadákova, nebude zklamán. Vše začíná uprostřed zimy v městečku Wausau ve Wisconsinu, kde začnou mrtví najednou vstávat z hrobů a pitevních stolů. Háček je v tom, že se nevracejí jako hordy zombies, ale přesně takoví, jako byli zaživa – jenom se občas chovají trochu divně a trpí celkem pochopitelným traumatem z nenadálého oživnutí. Místní úřady se snaží chránit město před nájezdy novinářů a náboženských fanatiků, všude rejdí vládní agenti a vědci, v lesích se potulují děsivé kvílící bytosti a uprostřed chaosu manévruje titulní postava, policistka Dana Cypress. Na krku jí kromě oživlých mrtvých visí i malý syn, starosti s autoritářským otcem-místním šerifem, a hlavně sestra Martha, která je obětí vraždy i jedním ze „znovužijících“.

Seeley v komiksu šikovně míchá atmosféru Farga a Městečka Twin Peaks se špetkou Stephena Kinga. Hororové tóny přecházejí od satiry přes zlověstné náznaky až po čirý děs, nechybí ani podivné malé holčičky a mrtví příbuzní posedávající večer s rodinou u domácího videa. Originální zápletka a dobře budovaná atmosféra se ale v Revival potkávají s výše popsanými schématy televizního seriálu. Do skupiny ústředních postav, pohybujících se v uzavřeném maloměstském prostředí, občas zvenčí vpadne zajímavý cizinec, jednotlivé díly na sebe navazují nekomplikovaným „televizním“ stylem a děj se často nesune dopředu komiksovým vyprávěním, ale spíš nekonečnými vysvětlujícími dialogy na policejní stanici či v místním baru. K tomu se přidává poněkud rozpačité grafické zpracování Mikea Nortona, které by se svým čistým realismem hodilo spíše do řadového superhrdinského materiálu (Norton ostatně kreslí i pro DC Comics) než do temného horroru z buranova uprostřed lesů.


Revival je zajímavý pokus o inovaci zoufale vyždímaného žánru zombie hororu a snese srovnání s dalšími úspěšnými tituly od Image, včetně tematicky blízkého Walking Dead. Jen si pořád nejsem jistý, nakolik by v současné polo-mainstreamové americké komiksové produkci dokázal uspět titul, který nelze z fleku překlopit do nové série HBO...

Info

Tim Seeley / Mike Norton – Revival (Image Comics, 2014)
www.revivalcomic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace