Články / Offtopic / / Komix

Fargo a Twin Peaks jako rurální noir? (Revival)

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 12.05.2015

Nejdřív kniha, pak film, pár sequelů, prequelů a nakonec počítačová hra. Nebo ještě lépe – televizní seriál. Vzor, kterého se drží současná mainstreamová popkultura. Zatímco dřív s sebou každé médium neslo specifickou formu vyprávění, dnes začíná být rozdělení mezi jednotlivými obrazovkami stále méně zřetelné a výkonnému mixéru kulturního průmyslu se nevyhýbá ani komiks. Stačí se podívat třeba na aktuální produkci Image Comics. Chew, Saga, Walking Dead... Úspěšné tituly, které už míří na televizní obrazovky nebo se o tom alespoň diskutovalo (a produkce jiných nakladatelství na tom není jinak, stačí se podívat na Dark Horse). To nemusí být nutně negativum, ale důsledkem je kopírování určitého neměnného stylu. Dobrým příkladem je teď už dvacetidílná komiksová série Revival od scenáristy Tima Seeleyho a kreslíře Mikea Nortona.

K uvedení děje stačí jen hrdě proklamovaný podtitul „rurální noir“. Kdo čeká drsnou story z amerického zapadákova, nebude zklamán. Vše začíná uprostřed zimy v městečku Wausau ve Wisconsinu, kde začnou mrtví najednou vstávat z hrobů a pitevních stolů. Háček je v tom, že se nevracejí jako hordy zombies, ale přesně takoví, jako byli zaživa – jenom se občas chovají trochu divně a trpí celkem pochopitelným traumatem z nenadálého oživnutí. Místní úřady se snaží chránit město před nájezdy novinářů a náboženských fanatiků, všude rejdí vládní agenti a vědci, v lesích se potulují děsivé kvílící bytosti a uprostřed chaosu manévruje titulní postava, policistka Dana Cypress. Na krku jí kromě oživlých mrtvých visí i malý syn, starosti s autoritářským otcem-místním šerifem, a hlavně sestra Martha, která je obětí vraždy i jedním ze „znovužijících“.

Seeley v komiksu šikovně míchá atmosféru Farga a Městečka Twin Peaks se špetkou Stephena Kinga. Hororové tóny přecházejí od satiry přes zlověstné náznaky až po čirý děs, nechybí ani podivné malé holčičky a mrtví příbuzní posedávající večer s rodinou u domácího videa. Originální zápletka a dobře budovaná atmosféra se ale v Revival potkávají s výše popsanými schématy televizního seriálu. Do skupiny ústředních postav, pohybujících se v uzavřeném maloměstském prostředí, občas zvenčí vpadne zajímavý cizinec, jednotlivé díly na sebe navazují nekomplikovaným „televizním“ stylem a děj se často nesune dopředu komiksovým vyprávěním, ale spíš nekonečnými vysvětlujícími dialogy na policejní stanici či v místním baru. K tomu se přidává poněkud rozpačité grafické zpracování Mikea Nortona, které by se svým čistým realismem hodilo spíše do řadového superhrdinského materiálu (Norton ostatně kreslí i pro DC Comics) než do temného horroru z buranova uprostřed lesů.


Revival je zajímavý pokus o inovaci zoufale vyždímaného žánru zombie hororu a snese srovnání s dalšími úspěšnými tituly od Image, včetně tematicky blízkého Walking Dead. Jen si pořád nejsem jistý, nakolik by v současné polo-mainstreamové americké komiksové produkci dokázal uspět titul, který nelze z fleku překlopit do nové série HBO...

Info

Tim Seeley / Mike Norton – Revival (Image Comics, 2014)
www.revivalcomic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Barokní nabubřelost říznutá wagnerovskou velkolepostí (Requiem: Upíří rytíř)

redakce 16.06.2019

Specialitou Pata Millse je vytváření propracovaných a komplexních fikčních světů a tento modus operandi uplatnil i ve chvíli, kdy obrátil svou pozornost k upírským legendám.

Zázrak zrození (Ocelový alchymista 5)

redakce 14.06.2019

Arakawa úvod následujícího dílu pojala tak, že když něco umře, musí se něco nového zrodit. Domácí porod, groteskní situace, tragické situace. Ocelový alchymista, manga pokračuje.

Dobytí Salemu (Alita 4)

redakce 30.05.2019

Jukito Kiširo dál tká příběh okatého zabijáka, který hledá svého „otce“, a jednolitost příběhu rozbíjí nečekanými pointami.

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.

Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet (Spiderman/Deadpool: Bokovky)

redakce 02.04.2019

Deadpool v kinech nedávno znovupředstavil svůj druhý díl ve verzi pro děti a důchodce, tentokrát bez krve, hořících lidí a sprostých slov... Co na to komiks?

Netopýr po italsku (Batman: Můj Temný princ)

redakce 19.02.2019

DC Comics jsou pro každou „legraci“, takže se nebáli nezávislé speciální řady, v níž chtějí svěřit své superhrdiny ne-americkým tvůrcům a nakladatelům.