Články / Recenze

Ferrari je červené, noc černá, slunce do zlata (Květy)

Ferrari je červené, noc černá, slunce do zlata (Květy)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 20.10.2015

Vše je naprosto v pořádku. Ferrari je červené, noc černá, slunce do zlata a Květy už léta točí výborné desky. Miláček slunce nabízí přesně to, co dělá všechna ta dlouhá léta Květy Květy. Přivoň si a ucítíš. Parádní aranže, melodie, které takřka z každé skladby dělají hit, osobitý zpěv M. E. Kyšperského, jednoho z těch, kterého můžeme bez jakékoli nadsázky nazývat básníkem mezi českými textaři. Texty! Tolik korespondující s lehkou nostalgií, ale i skrytým vtipem a místy i jemným veselím v každé písni. Popisy osamělosti, smutku, podivínství, obyčejnosti, ty psychedelické pohledy do domu, kde žijí jen kočky a na oknech jsou mříže, aby nikdo jiný nemohl dovnitř…

My, hudební fanoušci, jsme občas divně ukňučený spolek. Stává se nám, že když léta oblíbená kapela najednou „uletí“ a začne hrát jinak, brečíme. A když naopak léta jede podle vlastního trademarku, začneme si pofňukávat, že by nebylo špatné zkusit to zas nějak jinak. Po prvním poslechu Miláčka slunce můžete mít druhý dojem. Když si desku ale poslechnete podruhé, přichází láska. A taky si všimnete dalších a dalších detailů, jak si kapela s písněmi vyhrála, kdy je tu lehce poškádlila až tanečními spodky, tu přidala triphopově barovou atmosféru, onde slyšíte krásně vygradovaný refrén, až se tají dech. Takže? Ferrari je červené, noc tmavá a Miláček slunce příjemně září a je další skvělou deskou, přesně takovou, na jaké jsme od Květů už léta zvyklí.

Info

Květy - Miláček slunce (Indies Scope, 2015)
www.kapelakvety.cz

Live: křty Miláčka slunce
21.10.2015, Kabinet Múz, Brno
22.10.2015, Malostranská beseda, Praha

Text vyšel v magazínu Full Moon #51-52.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace