Články / Reporty

Figurína s obrazovkou jako frontmanka Cybergrounds

Figurína s obrazovkou jako frontmanka Cybergrounds

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 05.04.2022

Přesně o půl deváté se začal celý Dock mohutně otřásat a proběhla rázná zkouška posílené aparatury. Z pódia trčelo nezvyklé množství kabelů a jako frontmanka tu stála panna s obrazovkou místo hlavy. Co to? Cybergrounds, které jsme mnozí viděli poprvé v životě, nás zaskočili. Pětapadesát minut kombinace rocku, punku, Ventolina, Papalescua a dubstepu nám málem ukroutila hlavu.

„Dlouho jsme hledali zpěvačku s odpovídajícím, dostatečně lidsky znějícím hlasem, která zvládne vše, co potřebujeme. Pak jsme si uvědomili, že co si člověk neudělá sám... Říkáme jí Otylka, podle Otýlie Vranské. Stejně jako ona se vejde do dvou kufrů,“ uvedl velmi korektně krátkovlasou kyber-krásku s robotickým hlasem a punčoškama baskytarista. Na obrazu se střídala její jemná mimika s projekcemi vtipných smyček a koláží - za to připišme body navíc. Další přičítám za pěkně řízného bubeníka, obdivuhodnou sadu midi kláves a kontrolerů a taky za intervence živých nástrojů, třeba foukací harmoniky nebo saxofonu.

Cybergrounds tvoří tři ajťáci s hudební minulostí v jazzu, punku a ska. Všechno, co umí, patinují elektronikou, hrají přesně, neurvale a zběsile. Mezi skladbami se najde třeba i fyzikální triptych, berou si na paškál těžká společenská témata: zbraně, televizní soutěže nebo AI. „Máme tady s sebou cédéčka, můžete si je zadarmo vzít.“ Z desky bych je skoro nepoznala, ale aspoň už jsem pochopila, proč říkali na koncertě „písničky“ - linka zpěvu přes hlukovou stěnu kolikrát nepronikla, na nepoměrně plošší nahrávce už rozeznáte i text.

Jsou to hračičkové. Na Facebooku vás jako vstupní komentář uvítá: „Drazí přeživší, Titanic se potápí, bárka jde ke dnu... no však to dál znáte. Ale nebyli bychom to my, kdybychom si pro lidstvo nepřipravili něco pro zpříjemnění posledního vzdorovitého zabublání cestou do výlevky.“ Komentář uvozuje záznam skladby Tju s neodolatelně vtíravou melodií.

Ten večer hráli také Bratři. Přísný set z nového materiálu proběhl bez překvapení. V hřmotu perfektně šlapajícího stroje ti zdatnější zaslechli také čerstvý, aprílový singl, jiné fanoušky zajímaly hlavně obrátky - chce to obnovit pravidelné Techporty. Navíc nechat se strhnout citelně natěšeným publikem pod novým pódiem bylo snadné, větší v tomto případě znamená lepší. Ti nejvytrvalejší se pak přemístili dolů do Otvoru, kde se v totálně vydýchaném a ztemnělém sklepení nechali ždímat dvojicí Phil Lemon. Tam já už jen opatrně nahlídla. Je třeba více trénovat. Další vřava nás čeká s Midi Lidi už na konci měsíce.

Info

Cybergrounds + Bratři + Phil Lemon
1. 4. 2022 Dock, Ostrava

foto © Jan Lapčík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Metronome ještě nemá vybudovanou tradici

Zdeněk Němec 29.06.2022

Nick Cave & The Bad Seeds, Beck a Underworld coby headlineři letošního Metronomu zabodovali. Co ostatní, co všechno ostatní?

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Noc nikdy neutekla tak rychle (Mišmaš)

Veronika Miksová, cyril kosak 26.06.2022

Jsme doma, nebo venku? Jak se dívat na vývoj festivalu Mišmaš a jak na karpatské výhledy? O potocích lásky, dobrý lidech a dětech coby nadějích.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace