Články / Reporty

Film a živá hudba: Bella Donna, travička vs.  DVA

Film a živá hudba: Bella Donna, travička vs. DVA

keša | Články / Reporty | 28.07.2014

Dnes se představila ve filmu George Fitzmaurice Bella Donna, travička polská herečka Pola Negri. Snímek vznikl v roce 1923 podle stejnojmenného románu Roberta Smythe Hichense a herečka se velmi dobře vžila do role vypočítavé mrchy, i když se říká, že ji postava Bella Donny děsila. Aby se poté promítla do jejího osobního života.

Pro DVA je hudební doprovod k filmům samozřejmost. Na tomto poli jsou dávno ostřílenými profíky, což předvedli hned v úvodu, který začal reprodukcí fragmentu dobové písně. Kdo přehlédl DVA v rohu podia, musel si myslet, že se ocitl na projekci filmu ve dvacátých letech. Jednoduchý a trefný začátek. Píseň pomalu odezněla a nastoupila smyčka perkusí, do které se pomalu nabalily další nástroje typické pro manželskou kapelu. Film je tvořen několika dějstvími a DVA zvolili spíše písňový koncept, nepotřebují odbíhat ke konkrétním dějovým detailům. Zvuk je blízký jejich studiovým nahrávkám, jen rytmus střídání nálad podřizují filmovým sekvencím. I se zavřenými víčky jste mohli cítit radost femme fatale, zrod sebevražedné myšlenky, lest, ale i zrádnou krásu, která za všechno může.

DVA měli poměrně těžký úkol. Byť šlo o němý film, hodně se v něm mluvilo, filmové scény a prostředí se často měnili, děj byl „akční“. Takový snímek se nedá odbýt improvizací na jedno téma. Písňovou formu občas porušili i krásnými detaily: za nejmazanější považuju moment, kdy se na plátně zpívá píseň podle not, DVA si ji našli a pustili v originále s praskotem desky, částečně synchronizované.

Krása a moc, hlavní a jediné motto, kterým se Bella Donna řídila. Dopadla způsobem, který jí byl předpovídán, osudu se nedá uniknout. DVA vystupovali suverénně a o jejich výkonu rozhodli diváci dlouhým potleskem nejen po filmu, ale už před ním. Seděl jsem, díval se a poslouchal, jak jim to celé podle očekávání a bezezbytku vychází.

Info

Bella Donna, travička (hudební doprovod: DVA)
27. 7. 2014, Kino Hvězda, Letní filmová škola, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace