Články / Reporty

Film a živá hudba: Blázen to byl vs. Ille

Film a živá hudba: Blázen to byl vs. Ille

keša | Články / Reporty | 04.08.2014

V posledním němém „diva filmu“ se představila Theda Bara. Americký snímek z roku 1915 zrežíroval Frank Powell a uvedl tak fenomén femme fatale na plátna amerických kin.

Film v nekvalitní kopii, obrázky jak ze špatné xerografické kopírky. Ke kapele Ille si představuju „barvitější“ film. Mandolína, španělka, bicí a klávesy s občasným ženským zpěvem tvoří spíš atmosféru. Kamera se hrdinů straní a nemá cit pro detail. Ille se snaží reagovat alespoň na to málo, a tak když stůl padá, z podia se ozve rána. Blesk uhodí a zazní hrom. Moře šumí vířením virblu. Kapela volí klávesový motiv, který často opakuje, snaží se film semknout. Oběť na lodi, šelma v přístavu. Doprovod bez odvážných výletů, jen basa občas zhutní lehkou kytarovku, ovšem větší emocionální úlety se nekonají. Zrada, rozvod, chlast, vlažný přístup režie. Zpěvačka doprovází hlasem beze slov. Ille měli těžkou úlohu, a i když byl tenhle film z celé „diva sekce“ nejméně výrazný, dokreslili alespoň jeho atmosféru.

Velkou zásluhu na doprovodném programu k němým filmům má dramaturg Zdeněk Blaha, který stojí za výběrem interpretů. Každý den s jiným trikem, pokaždé s názvem své oblíbené kapely, z merch stánků na koncertech. Spolu s Věroslavem Hábou, který uváděl všechny filmy, tvoří originální duo. Sekce nebyla monotónní, objevilo se elektro, lo-fi, industrial, umělci z undergroundu a nebo ti, kteří si, byť na okraji slávy, pořád zachovávají osobitou hudební tvář.

Neznám žádný jiný český filmový festival, který by tak dobře propojoval němý film s živou hudbou. Pokud takový existuje, kdekoli na světě, napište mi, přijedu.

Info

Blázen to byl (hudební doprovod: Ille)
2. 8. 2014, Kino Hvězda, Letní filmová škola, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace