Články / Reporty

Film a živá hudba: Žena beze studu vs. Bratři Orffové

Film a živá hudba: Žena beze studu vs. Bratři Orffové

keša | Články / Reporty | 04.08.2014

Diva nemusí nutně znamenat zlou a zákeřnou ženskou, které jde jen o vlastní blaho. O tom nás přesvědčila Greta Garbo ve filmu Žena beze studu, který dle literární předlohy zrežíroval Američan Clarence Brown v roce 1928.

Hudební doprovod obstarávají dva muzikanti. David Straka piano a klávesy, perkusemi doprovází další z Bratrů Orffů František Škrla. Greta Garbo je nepřekonatelná, mohla by celých devadesát minut jen stát před kamerou a taky by to stačilo. Duo čerpá z její krásy, v hudebním projevu velice skromní, a přesto efektní, neskutečná melancholie se nese celým filmem. Jen diváci ví, že dnešní femme fatale je největší klaďas na světě.

Na přítomnost hudebníků zapomínám už po pár minutách. Piano teskní s hrdinkou, pomalé akordy, doznívání tónů, vše bez nejmenšího překlepu, čistý přednes, který citlivě koresponduje s plátnem. Perkuse se omezí na pomalé hlazení činelu, škrábáním na blánu bubnu reagují na konkrétní momenty filmu. Greta Garbo v roli Diany najednou onemocní, pianista přejde z klavíru na klávesy. Ty zahalují film do chmurnější atmosféry, zvuk je téměř orchestrální, klávesy hrají dlouhé tóny, ve vzduchu je napětí. Střídání piana a kláves je přirozené, muzikanti reagují na tragédii drobnými detaily, ale i opakováním motivů přiřazeným jednotlivým prostředím a charakterům.

David Straka a František Škrla mě svým doprovodem dojali. A když při automobilové nehodě umírala Greta, měl jsem namále. Tento doprovod si zasloužil nahrát a rozesílat jej s DVD.

Info

Žena beze studu (hudební doprovod: Bratři Orffové)
1. 8. 2014, Kino Hvězda, Letní filmová škola, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace