Články / Reporty

Film a živá hudba: Rozmary osudu vs. Zrní

keša | Články / Reporty | 02.08.2014

Rozmary osudu zrežíroval v roce 1919 Američan Cecil B. DeMille. Do hlavní role obsadil Glorii Swanson, herečku, z níž udělala jediná scéna tohoto filmu hollywoodskou ikonu.

Snímek představuje hrdiny filmu. Kapela Zrní přizvukuje melancholicky, občas s hořkou příchutí, která povznáší těžkopádný úvod filmu. Zpěvák doplňuje delay kytaru, housle, basu a bicí éterickým vokálem beze slov. Scéna se mění a obyvatelstvo sídla vyjíždí lodí na moře. Nepozornost, útes, díra v lodi. Zrní se z melancholie dostávají do ryze rockového polohy, hudba sílí, rytmus je stále rychlejší. Kapela s plátnem v zádech sleduje film pomocí zrcadla. Záchranný člun je spuštěn, posádka zachráněna. Vlny se tříští o útes a Zrní k nim skutečně šumí. Občas doplní herecké dialogy mluveným slovem zpěváka, který někdy zavadí o pravý smysl vět, jindy si z filmu dělá žerty, improvizuje. Sál se baví, z dramatu se stává komedie, snad i fraška, ale roztomilá.

Z posádky jsou trosečníci, společenské postavení je to tam. Komorník a služka už nejsou spodina, příroda má jiné zákony. Zrní reagují na dění bezprostředně, pracují s tichem tam, kde postrádá logiku. Gradují krásnou postrockovou melodií v místě, kde trosečníci rozdělávají oheň a hádají se, naopak milostnou scénu, moment přerodu divy na obyčejnou milující holku, doprovází unylou rockovou vybrnkávačkou. Dlouhé scény kralování a lovu jsou bez nápadu a nudí. Mluvené slovo daleko více než v první polovině film uráží. Někdy vtipně, jindy trapně. Je to balanc na hraně. Návrat zpátky do děje nastává až v odbočce do Babylonu, lehce orientální motivy opět slučují obraz a zvuk. Lev se vrhne na Glorii.

Zrní nedostali snadný film. Scény byly povětšinou dlouhé a nudné, stopáž snímku se blížila dvěma hodinám, což zpěvák neopomněl ještě v jeho průběhu vtipně nahodit. Měl jsem ale pocit, že kluci viděli jen prvních třicet minut a zbytek nechali náhodě. Každý hudební doprovod je originál, tady neexistují žádná pravidla, nechť je veselohra tragédií a naopak. Improvizace nebo přesný opis? To není důležité. Jen zvuk by měl patřit ke kopii.

Info

Rozmary osudu (hudební doprovod: Zrní)
31. 7. 2014, Kino Hvězda, Letní filmová škola, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace