Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Carnem

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Carnem

keša | Články / Reporty | 26.07.2015

Druhým Hitchcockovým němým filmem s hudebním doprovodem je jeho celovečerní prvotina Bludiště lásky z roku 1925 a na rozdíl od filmu předchozího je v ruce aspoň meč (když ještě ne nůž).

Kapela Carnem rozjede doprovod k filmu naplno hned od počátečních titulků, na jejichž pozadí rotuje malá tanečnice. Hudba šlape v tempu jejích otáček a i první scéna tanečnic na pódiu sedí skvěle do rytmu. Carnem, to je směs Španělska, Latinské Ameriky, taky popu, ozvěn trip hopu, ale třeba i drum’n’bassu. Už na první poslech všechno dobří muzikanti, zpěvačka Kateřina Göttlichová má u sebe po celou dobu v nosítku nemluvně, úlet.

Muzikanti jsou na film dobře připravení, přesně vědí, kde které dějství končí, jak jdou scény po sobě, pohotově reagují na změny rytmu. Film to umožňuje a navíc nabízí sekvence v délce písní, které kapela bezezbytku využívá. Celek působí jako soundtrack, doprovodem jsou celé písně, navíc změny prostředí a času umocňuje střídání barevného pozadí filmu.

Zpěv se objevuje hlavně v celých písních, naopak v momentech, které Carnem hrají filmu na míru, vystupují pouze jednotlivé nástroje. Nejen že to k obrazu sedne, taky nám dávají oddechnout od své latinskoamerické žánrovky a dostávají se jinam. Příjezd do Afriky je časem pro sólo basu s orientální stupnicí, v žalu se zase vyžívá kytarista, pracující zprvu jen se smyčkama. Jednoduchý beatbox je prohnán přes instalatérskou rouru, bubenice využívá potenciálu elektronických bicích, často sklouzne k tanečním rytmům. Saxofon a elektrické piano mají taky své sólo chvilky, překlenují čas mezi tracky. Záběry ze svatební cesty evokují televizní reklamu na cestovní kancelář, jindy je smutná epizoda doprovázena horkokrevně, tak jako to známe od španělských kapel. A když se špatný manžel snaží zabít svou ženu mečem, hlasitost logicky roste.

Po posledním titulku The End kapela ještě dohrává rozjetou píseň, najednou se ocitám na krátkém koncertě Carnem, muziky, která mě sice příliš neoslovuje, ale k Hitchcockově prvotině sedí překvapivě skvěle. Precizní hodinářská práce.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Bludiště lásky (1925), doprovod Carnem
www.lfs.cz/program/denni-program/4172

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Romeo, Julie a Thom Yorke (Radio and Juliet)

Maria Pyatkina 09.08.2020

Romeo a Julie a Radiohead. Renomovaný choreograf Edward Clug pomocí současného tance vystihuje křehkou tragédii spojením dvou zásadních kulturních fenoménů.

Filmové Hradiště 2020: Filmovka bude!

Jakub Šíma, Michal Smrčina 09.08.2020

“Nic není, všechno zrušili. Všechno, Slovácké slavnosti vína a všechno ostatní taky, zůstala jenom filmovka.” Sám si nevybavím jinou akcí této velikosti, kterou by pořadatelé neodpískali. Všechna čest!

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020