Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. ex-Nylon Jail

keša | Články / Reporty | 03.08.2015

Poslední projekce němého filmu Alfreda Hitchcocka na Letní filmové škole, dnes se zakončuje filmem Rozmary bohaté ženy z roku 1928. A máme tady další komedii, kde je Hitchcock typický ve špízlování svých hrdinů, ale dějově pro diváka, který zná jen Ptáky a Psycho, úplně jinde.

Nylon Jail už neexistují, z kapely zbývá na pódiu duo doplněné dalším muzikantem z nově vznikající formace, film doprovází kytarou, basou a samply. Snímek nese v originále název Champagne a šampaňským taky začíná – kamera projíždí nalitou sklenicí. Prostředí lodní restaurace doprovází taneční beat, který se střídá s efektovanou kytarou, zazní i nevýrazný zpěv v češtině. Ruch na ulici je věrný ruchu na ulici, psací stroj v kanceláři je nazvučen přednahraným klapotem klávesnice. Myšlenky úředníka vtipně doplňuje mluvené slovo, ostatní muzikanti jsou zticha. Country Nylon Jail občas zavane kytarovým slidem. Hudba běží pořád dál, jednotlivé motivy se neopakují, pod plátnem se improvizuje. Muzika oživuje film, který se odehrává především ve společenských místnostech, restauracích a v tanečních sálech.

Ex-Nylon Jail dostali těžkou roli, žádné psycho se nekoná, dějová linie je slabá, žádné zásadní zvraty nebo záběry, které by podněcovaly muzikanty k výraznější dynamice. Doprovod ale vůbec nenudí, má své vlastní tempo, bez kterého bych pravděpodobně usnul na začátku a vzbudil se až na konci, kdy se opět nalévá šampaňské.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Rozmary bohaté ženy (1928), hudební doprovod: ex-Nylon Jail

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Vajbit Kafku v Siřemi (Deziluze 2024)

Pavel Novotný 05.07.2024

Vjíždíme do Siřemi. Vlaštovky tu sedají na nízké elektrické vedení a loví všudypřítomný hmyz. Není náhodou každý festival tak trochu Woodstock?

Zbraně tiché i hlasité (Kim Gordon)

Alžběta Sadílková 04.07.2024

Ačkoli je jejich energie nakažlivá, publikum jí se zvláštní apatií vzdoruje. Ke konci vystoupení dav šumí kousavými poznámkami nejen na účet interpretek.

Nostalgie a technooptimismus rybníka (Rosnička 2024)

Viktor Hanačík 02.07.2024

Půlnoc přeje experimentálnějším slotům. Kryjou se tu dvě zásadní věci, hybridní futuristický set oloongbru, zakladatele pražského labelu Yuku, a posttrapová vize tria Awoo.

Hlad po větší intenzitě (Chelsea Wolfe)

Václav Valtr 26.06.2024

Vzhledem k technickým nedokonalostem vyzněly nejlépe písně folkové, pomalé a komorní, tedy zkrátka ty, které netrpěly nedostatkem rvavé kytary.

Tři dny v Barceloně (Sónar 2024)

Zuzana Malá, Lenka Pittnerová 21.06.2024

Dostalo se nám škály zážitku, od experimentální scény, bohaté nabídky projektů v rámci doprovodného programu, které téměř vždy zahrnují AI, techna v gigantických halách i barcelonského fashion weeku.

Still moving (Respect Festival 2024)

Akana 19.06.2024

Na každém ročníku Respect Festivalu se najde něco památného, jedinečného, něco, co i po letech zchátralým paměťovým buňkám napoví: „To bylo tenkrát, když…“

All kinds of rock for all kinds of people (Rock for People 2024)

Eva Karpilovská 17.06.2024

Hlavně chill. Co na tom, že se kolem vás pohybují tisíce lidí. Jsme tu přece všichni kvůli hudbě, tak proč si ji kazit malichernostmi?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace