Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. ex-Nylon Jail

keša | Články / Reporty | 03.08.2015

Poslední projekce němého filmu Alfreda Hitchcocka na Letní filmové škole, dnes se zakončuje filmem Rozmary bohaté ženy z roku 1928. A máme tady další komedii, kde je Hitchcock typický ve špízlování svých hrdinů, ale dějově pro diváka, který zná jen Ptáky a Psycho, úplně jinde.

Nylon Jail už neexistují, z kapely zbývá na pódiu duo doplněné dalším muzikantem z nově vznikající formace, film doprovází kytarou, basou a samply. Snímek nese v originále název Champagne a šampaňským taky začíná – kamera projíždí nalitou sklenicí. Prostředí lodní restaurace doprovází taneční beat, který se střídá s efektovanou kytarou, zazní i nevýrazný zpěv v češtině. Ruch na ulici je věrný ruchu na ulici, psací stroj v kanceláři je nazvučen přednahraným klapotem klávesnice. Myšlenky úředníka vtipně doplňuje mluvené slovo, ostatní muzikanti jsou zticha. Country Nylon Jail občas zavane kytarovým slidem. Hudba běží pořád dál, jednotlivé motivy se neopakují, pod plátnem se improvizuje. Muzika oživuje film, který se odehrává především ve společenských místnostech, restauracích a v tanečních sálech.

Ex-Nylon Jail dostali těžkou roli, žádné psycho se nekoná, dějová linie je slabá, žádné zásadní zvraty nebo záběry, které by podněcovaly muzikanty k výraznější dynamice. Doprovod ale vůbec nenudí, má své vlastní tempo, bez kterého bych pravděpodobně usnul na začátku a vzbudil se až na konci, kdy se opět nalévá šampaňské.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Rozmary bohaté ženy (1928), hudební doprovod: ex-Nylon Jail

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace