Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. ex-Nylon Jail

keša | Články / Reporty | 03.08.2015

Poslední projekce němého filmu Alfreda Hitchcocka na Letní filmové škole, dnes se zakončuje filmem Rozmary bohaté ženy z roku 1928. A máme tady další komedii, kde je Hitchcock typický ve špízlování svých hrdinů, ale dějově pro diváka, který zná jen Ptáky a Psycho, úplně jinde.

Nylon Jail už neexistují, z kapely zbývá na pódiu duo doplněné dalším muzikantem z nově vznikající formace, film doprovází kytarou, basou a samply. Snímek nese v originále název Champagne a šampaňským taky začíná – kamera projíždí nalitou sklenicí. Prostředí lodní restaurace doprovází taneční beat, který se střídá s efektovanou kytarou, zazní i nevýrazný zpěv v češtině. Ruch na ulici je věrný ruchu na ulici, psací stroj v kanceláři je nazvučen přednahraným klapotem klávesnice. Myšlenky úředníka vtipně doplňuje mluvené slovo, ostatní muzikanti jsou zticha. Country Nylon Jail občas zavane kytarovým slidem. Hudba běží pořád dál, jednotlivé motivy se neopakují, pod plátnem se improvizuje. Muzika oživuje film, který se odehrává především ve společenských místnostech, restauracích a v tanečních sálech.

Ex-Nylon Jail dostali těžkou roli, žádné psycho se nekoná, dějová linie je slabá, žádné zásadní zvraty nebo záběry, které by podněcovaly muzikanty k výraznější dynamice. Doprovod ale vůbec nenudí, má své vlastní tempo, bez kterého bych pravděpodobně usnul na začátku a vzbudil se až na konci, kdy se opět nalévá šampaňské.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Rozmary bohaté ženy (1928), hudební doprovod: ex-Nylon Jail

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Romeo, Julie a Thom Yorke (Radio and Juliet)

Maria Pyatkina 09.08.2020

Romeo a Julie a Radiohead. Renomovaný choreograf Edward Clug pomocí současného tance vystihuje křehkou tragédii spojením dvou zásadních kulturních fenoménů.

Filmové Hradiště 2020: Filmovka bude!

Jakub Šíma, Michal Smrčina 09.08.2020

“Nic není, všechno zrušili. Všechno, Slovácké slavnosti vína a všechno ostatní taky, zůstala jenom filmovka.” Sám si nevybavím jinou akcí této velikosti, kterou by pořadatelé neodpískali. Všechna čest!

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020