Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Kalle

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. Kalle

keša | Články / Reporty | 27.07.2015

Třetí němý Hitchcock, potřetí film o vztazích, sňatku a rovněž potřetí o tom, co z toho vzejde. Drama Žena se špatnou pověstí z roku 1927 na téma: nechvalné pověsti se nevyhneš a je jedno, jestli si za ni můžeš sám, nebo ti jen spadla do klína.

Snímek začíná soudem, rozsudek padne záhy, hrdinka Larita končí s verdiktem cizoložství. Kalle pouští k obrazu ruchy, šum se mísí s málo rozeznatelnými slovy, místnost šeptá. Přidává se ponurá Davidova kytara a Veroničin zpěv, tak jak jsme na ně zvyklí z nahrávky v obýváku. Slyším novou píseň a nový text. Larita hledá nový život, ale Kalle jsou zkrátka Kalle, dobře vědí, že jí už naděje na lepší vyhlídky nevysvitne. Duo si tak nemusí na nic hrát, může být samo sebou a nechat osobité a pomalé sadcore plynout, aniž by se nějak vzrušovalo dějstvím na plátně. Zmar tu bude stejně od začátku do konce. Nevadí, že jižní Francie je slunná, hudba má zamračeno. Nevadí, že taneční scéna je doprovázena v superpomalém rytmu. Laritin pohled je paleta výrazů, od smíchu po pláč, ale stejně je za tím vším jen smutek a bezmoc vymanit se z minulosti. Kalle jsou jejím skutečným vědomím, které nepředstírá.

David kytaru občas doplní klávesami, Veronika doprovází zpěvem, vrství vokály, místy polechtá paličkami xylofon. Jednotlivá témata se opakují a upevňují celek, dramatické scény jdou ruku v ruce s dynamikou. Není jich ale příliš. Film nedává dvojici možnost vše více rozvinout, rafinované momenty, na které se od začátku těším, jsou v nedohlednu a už od půlky stopáže je vlastně ani nečekám. Konec je opět předvídatelný. Pomluvu nevymažeš, společnost je v tomto doposud konzervativní a nikdy nebude jiná. Veronika a David to taky nezmění.

Kalle jsou zkrátka Kalle. Vyfásli bohužel průměrný film, na druhou stranu některé nové songy si dokážu představit na novém EP Live from the Cinema.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Žena se špatnou pověstí (1927), doprovod Kalle
www.lfs.cz/program/denni-program/4176

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Romeo, Julie a Thom Yorke (Radio and Juliet)

Maria Pyatkina 09.08.2020

Romeo a Julie a Radiohead. Renomovaný choreograf Edward Clug pomocí současného tance vystihuje křehkou tragédii spojením dvou zásadních kulturních fenoménů.

Filmové Hradiště 2020: Filmovka bude!

Jakub Šíma, Michal Smrčina 09.08.2020

“Nic není, všechno zrušili. Všechno, Slovácké slavnosti vína a všechno ostatní taky, zůstala jenom filmovka.” Sám si nevybavím jinou akcí této velikosti, kterou by pořadatelé neodpískali. Všechna čest!

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020