Články / Reporty

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. The Finally

Film a živá hudba: Alfred Hitchcock vs. The Finally

keša | Články / Reporty | 26.07.2015

Letos jsou němé filmy v režii Alfreda Hitchcocka. Máme se v této sekci, která je doprovázena živou hudbou, na co těšit. A taky, kdo z nás zná Alfreda z období němého filmu? Sekci otevírá nezvykle komedie Farmářova žena z roku 1927, kterou vzal režisér na zakázku a nejraději by se k ní neznal.

Farmářovi umírá žena, její poslední starostí je, aby se služka řádně starala o manželovy spodky a on si našel novou ženu. Farmář píše seznam žen z okolí a zkouší štěstí. The Finally zpočátku nezávidím úlohu doprovodu k ryze konverzačnímu dramatu, komedie se příliš nekoná, vše se odehrává převážně v interiérech zámožných paniček. Kapela je v poloviční sestavě, doplněna klávesákem Darrenem z Anglie. Ten v počátku reaguje ruchy na dění na dvoře, farmářka vzdychá, ptáčkové cvrlikají. Basa s kytarou jedou monotónní riff, který se nese dobrou polovinou filmu. Chybí bohužel reakce na mimiku herců, hlavně ta farmářova stojí za to. Jednotlivá odmítnutí nese statkář zle, ale muzikanty to nerozhází, hrají v jedné lajně bez větší reakce na plátno, přitom ty přehrávané farmářovy ksichty... Dovedu si představit až noisové burácení.

Od začátku je jasné, že farmář skončí se svou služkou, ale až v momentu, kdy to Hitchcock okatě naznačuje i těm méně chápavým a farmář odjíždí do hospody za poslední marnou ženou, začne trojice muzikantů konečně splývat s plátnem a film nabírá na obrátkách. Do té doby kapela usazená v konstantní zvukové hladině konečně začíná doprovázet, hlava kytaristy, basačky a klávesáka se pomalu otáčí k plánu, věci se dávají do pohybu a film roste.

Kytarista odkládá nástroj a bere za bubny, basa zůstává vespodu, klávesy oscilují v kruhu, ale konečně to funguje. Farmář našel ženu, vše mu docvakává, služka nabídku sňatku přijímá a udivená čůza dostává za vyučenou. Stačilo ještě kousek přitlačit, nebo naopak v romantické chvilce zklidnit, a bylo vyhráno. Průměrný film by dostal nový rozměr. Ohání se sice jen slovy a gesty, ale jelikož je to Hitchcock, někde vzadu v mozku byla vidina průseru. Škoda, že tu vidinu The Finally nepotvrdili, mohl to být biják, za který by se Hitchcock třeba ani nestyděl.

Info

Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Farmářova žena (1928), doprovod The Finally
www.lfs.cz/program/denni-program/4177

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace